​ULAŞIM ZAMLARI DAR GELİRLİ EMEKÇİ HALKIMIZI VURUYOR!

 ULAŞIM HAKTIR, ULAŞIMA YAPILAN ZAMLAR DERHAL GERİ ÇEKİLMELİDİR!

 Bursa Demokrasi Güçleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu ulaşıma yapılan zamlara karşı kitlesel basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Bursa Demokrasi Güçleri adına TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart tarafından yapılan açıklamada “AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi halk için belediyecilik yapmıyor, ticari bir işletme gibi çalışıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz hafta toplu taşımada aktarma ücretlerine sessiz sedasız önce yüzde 15 sonra indirim yaparak %10 zam yapmıştır.  

Zamla birlikte, 2014’ ün aynı döneminde 0.85 TL olan indirimli bilet ücreti 1.75 TL’ ye, 1.25 TL olan tam bilet ücreti de 2.60 TL’ ye çıktı. Böylece son iki yılda Bursaray ücretleri baz alındığında toplu ulaşıma % 100’ ün üzerinde zam yapılmış oldu. Anlaşılan yapılan bu zamlarla öğrencinin, çalışanın, dar gelirlinin kısaca emekçi halkın cebinden şirket ciroları arttırılmaya çalışılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

ULAŞIM ZAMLARI DAR GELİRLİ EMEKÇİ HALKIMIZI VURUYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bir yandan ücretsiz ve indirimli kart uygulaması ile sözde toplu taşımı özendirirken, diğer yandan da uyguladığı yüksek fiyat politikası ile halkı adeta toplu taşımdan uzaklaştırdığını belirten Mart, “Yapılan zamlardan sonra, bir ailenin aylık ulaşım maliyeti yaklaşık aylık abonman üzerinden 350 TL’yi buluyor. Bu durum, asgari ücretle geçinen bir ailenin gelirinin %27’sinden fazlasını ulaşım masrafına ayırması anlamına geliyor. Ulaşım maliyetleri, halkımızı daha çok yoksullaştırıyor ve adeta evinden çıkamaz hale getiriyor” dedi.

Kamusal hizmet yerine ticari işletme anlayışı ile çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ve su fiyatlandırmasında en pahalı iller arasında olan Bursa’yı bu listenin liderliğine taşımakta kararlı göründüğünü söyleyen Mart,  “‘Marka şehir’ sözünü dilinden düşürmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe, her yağışta göle dönen yollarıyla, ulaşım karmaşası ve yetersiz altyapısıyla Bursa’nın içler acısı halini düzeltmek yerine, yandaşa rant yaratmaya yönelik makyaj çalışmalarıyla yalnızca kentin vitrinini düzenlemeye çalışıyor, yani makyaj belediyeciliği yapıyor. Bunu yaparken de kaynak sıkıntısı çektiği her alanda gözünü emekçi halkımızın cebine dikiyor” ifadelerini kullandı._dsc0890

PLANSIZ VE HESAPSIZ HARCAMALARIN FATURASI HALKIN SIRTINA YÜKLENEMEZ

Mart, “Türkiye’nin diğer illerinde stadyumlar Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinden yapılırken, Bursa’da sırf Büyükşehir Belediyesi yaptı demek için Belediye bütçesinin yarıya yakını stadyum inşaatına aktarıldı. Altıparmak’ta yüz binlerce lira harcanarak yapılan beton yığını şelale, beğenilmeyip, yenilendi” dedi.

Mart açıklamaya şöyle devam etti:

“Uçak, deniz otobüsü, helikopter, hurda vagon kiralama ve alımları gibi sözde ulaşım yatırımlarına plansız ve hesapsız bir şekilde belediye bütçesi israf edilmektedir.

Halkın en ucuz ve yoğun şekilde yararlanmasını sağlamak üzere ulaşıma sürekli zam yapmak yerine, maliyet azaltıcı çalışmalara öncelik verilmesi gerekmektedir. _dsc0926

Örneğin, Bursa Hafif Raylı Sistem (BHRS) verimlilik çalışmaları yapılmalıdır. Avrupa’dan alınan Hurda niteliğindeki vagonlar, konforsuzluğun yanında, sistemde de yüksek maliyet oluşturmaktadır. Ayrıca BHRS’de farklı tip vagonlar kullanılması yedek parça, bakım vb. işletme maliyetlerini dolayısı ile ulaşım maliyetlerini arttıran bir başka unsurdur. Yeni Vagon alımlarında sistem uyumuna dikkat edilmelidir.

Bilindiği üzere BHRS vagon sayısındaki yetersizlik nedeni ile sistem etkin ve verimli bir şekilde kullanılamamaktadır. Çünkü, Sayın Altepe, birinci beş yıllık başkalık döneminde ve bugüne kadar yeni vagon alımını gerçekleştirememiştir.  Sistem vagon eksikliği ulaşımda aksamalara yol açarken ulaşım maliyetlerinin de yükselmesine neden olmaktadır. 

Toplu taşımın diğer bir unsuru olan belediye otobüslerinde de benzer şekilde verimlilik çalışmaları yapılmalı, ekonomik yakıt kullanımı araştırılmalıdır. Otobüs güzergahları BHRS e göre programlanmalı, maksimum yolcu taşıma hedeflenmelidir. 

 ULAŞIM EN TEMEL İNSAN HAKKIDIR

Bursa Büyükşehir Belediyesi bu hali ile halk için belediyecilik yapmıyor, ‘şirket belediyeciliği’ anlayışı ile hareket ediyor, adeta ticari bir işletme gibi çalışıyor. Halkın parasıyla halka zulmeden bu anlayış kabul edilemez.  En temel insan hakkı olan toplu ulaşım, yapılan sürekli zamlarla emekçi halkımızın canını acıtır hale geldi. Halkın parası ile alınan araçlar, yapılan zamlarla halkımız tarafından kullanılamaz hale getiriliyor. Oysa toplu ulaşım, çağdaş normlarda, kaliteli, ucuz ve erişilebilir olmalıdır. 

Plansız ve hesapsız şekilde yapılan harcamaların faturası halka yüklenmemeli, ulaşıma yapılan zamlar derhal geri çekilmelidir.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin