“21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN”

AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, tüm basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Torun, 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, bağımsız ve özgür basının demokratik bir hukuk devletinin en önemli öğelerinden biri olduğunu belirterek, basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden ve özgürlüklerden söz edilemeyeceğini vurguladı.

Günümüzde taşıdığı değer ve önem gittikçe artan iletişimin en etkili kanallarından olan basının, halkın haber alma, kamuoyu oluşturma ve ifade özgürlüğünün güvencesi olduğunu ifade eden Torun, ”Basın halkı doğru şekilde bilgilendirdiği sürece, bireyin ve toplumların da meydana gelen olayları sağlıklı bir şekilde değerlendirebilmesi, toplumla ve dünyayla sağlıklı ilişkiler kurup bütünleşmesi mümkün olmaktadır. Kendi sorumluluğunun bilincinde olan ve bu bilincini eyleme dönüştürürken hak ettiği özgürlüğe sahip olan bir basın demokrasinin vazgeçilmez gereklerindendir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin temel sorunlarının çözümünde, basının milleti doğru bilgilendirmesinin ve demokrasinin geliştirilmesine dönük katkılar sağlamasının, son derece önemli olduğunu vurgulayan Torun, bu çerçevede demokrasinin her türlü vesayetten arınarak standartlarının yükseltilmesi, daha sivil, daha çağdaş bir devlet yapılanmasının tesisi yönünde basının sorumluluk üstlenmesinin son derece önemli olduğunu kaydetti.

Torun, tüm basın mensuplarının 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bütün basın emekçilerimizin günü kutlu olsun. Bu önemli gün vesilesiyle bütün basın çalışanlarına huzurlu, mutlu ve başarılı bir meslek hayatı diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin