250 lira taksitle ev izdihamı!

TOKİ  konut projesi kura sonuçları belli oldu!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından emekliler için ortalama 250 lira taksitle inşa edilecek evler için yapılan kura çekiminde izdiham yaşanmıştı. Bursa’da yapılacak yaklaşık 1200 konut için 13 bin kişi müracaat edince, bu kura çekimi de 2 bin kişilik kültür merkezinde yapılınca emekliler salonun dışına taşmıştı. Kura sonucunda ev sahibi olmaya hak kazanan isimler belli oldu.

Bursa’da, TOKİ tarafından emekliler için Nilüfer İrfaniye Köyünde yapılacak 2+1 toplam 1200 konutun çekilişi Fethiye Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bin 200 daire için 2 bin 500 kişi başvurunca, kura çekiminin yapıldığı salonda izdiham oldu. Yaşlılar, engelliler saatlerce bekledi, rahatsızlananlar oldu, birçok emekli tepki göstererek salonu terke etti. Tekerlekli sandalyeli bir engelli ise merdivenlerden çıkamadığı için soğukta salonun dışında beklemişti.

.

Fethiye Kültür Merkezi’nde saat 10.00’da Noter Huzurunda başlayan kura çekimine binlerce emekli katılınca ortaya izdiham görüntüleri çıktı. Emeklilerin tıklım tıkış halde salonda kura çekimini takip etti. Binlercesi ise dışarıda kaldı. İçeri giremeyen insanlar kura çekimini de takip edemedi. Bir vatandaşın kapıda durarak kazanan isimleri okuması ile kendilerine ev çıkıp çıkmadığını öğrenmeye çalışmıştı.

YAŞLILAR TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Kalabalık nedeniyle ayakta kalan, saatlerce bekleyen yaşlılar arasında rahatsızlanan hatta bayılanlar oldu. Bayılan bir emekliye 112 ekipleri müdahale etti. Salonun çok küçük olmasından şikayet eden emekliler, daha büyük bir salon tutulmamasına tepki gösterdi. Vatandaşlar, “Burada sıkıştık, darlandık. Daha geniş bir alanda olsaydı daha güzel olurdu, çekilişi izleyemiyoruz. İçeri giremedik saat 09.00’dan beri bekliyoruz. Yanlışlıkla Uludağ Üniversitesi’ne gidenler bile olmuş. Bin kişilik salonda 13 bin kişi var. Rezaletten başka bir şey değil. Döndük gidiyoruz.” diye konuştu.

“56 YIL SONRA BİR EVİM OLDU”

Ev çıkanlar büyük sevinç yaşadı. Kendisine ev çıkan Abdulkadir Büyükbaytar yaşadığı mutluluğu dile getirdi. Büyükbaytar, “Evim yoktu, çok sevinçliyim. Allah herkese nasip etsin.” dedi. Yıllar sonra ev sahibi olduğunu belirten Necmettin Kılıç ise “56 yaşındayım, sonunda bir evim oldu işte.” ifadelerini kullandı.

TEKERLEKLİ ARABASIYLA MERDİVENLERİ ÇIKAMADI

Engelli olduğu için tekerlekli sandalyesi ile merdivenleri çıkamayan ve soğukta salonun girişinde beklemek zorunda kalan Semra Aydemir, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Yukarı çıkamıyorum. Devlet bize bir hak tanımıyor, mağdurum yani şuanda. Evim çıksa haberim olmayacak çıktığından, kim söyleyecek bana.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin