6 ASIRLIK ESER DEĞERİNİ BULUYOR

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLEN 600 YILLIK İSAK ŞAH CAMİİ İLK GÜNKÜ ÖZGÜN HALİNİ ALMAYA BAŞLADI.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TARİHİ CAMİNİN MİNARESİNDEN ÇATISINA, ZEMİNİNDEN ÇEVRE DÜZENLEMESİNE KADAR TAMAMEN ELDEN GEÇİRİLDİĞİNİ SÖYLEDİ.

 Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarafından restore edilen 600 yıllık İsak Şah camii özgün halini almaya başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi caminin minaresinden çatısına, zemininden çevre düzenlemesine kadar tamamen elden geçirildiğini söyledi.

Tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında Bursa´nın değerlerini UNESCO ile evrensel değer haline getiren Büyükşehir Belediyesi, ecdat emanetlerini ayağa kaldırma çalışmalarını hıs kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda Namazgah Caddesi üzerinde bulunan 600 yıllık İsak Şah Camiindeki restorasyon çalışmaları da tamamlanma aşamasına geldi.Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ve Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas’la birlikte tarihi camide incelemelerde bulundu.22279_IMG_1348_201608301203

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın tüm semtlerinde bulunan kent ziynetlerine sahip çıkmaya devam ettiklerini söyledi. Yıldırım ilçesinde ‘Müftü Önü Camii’ olarak bilinen ve 600 yıl önce İsak Şah tarafından yaptırılan mabedin zamanla binalar arasına sıkışıp kaldığını, abdest alma yerinin dahi bulunmadığını dile getiren Başkan Altepe, kötü görüntüyü ortadan kaldırmak için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden alınan izinler akabinde çalışmalara başladıklarını kaydetti. Cami etrafındaki binaları kamulaştırarak düzenleme alanı oluşturduklarını vurgulayan Başkan Altepe, “Camimizin içi ve dışı, daha önce kapatılmış pencereleri, beton minaresiyle orijinal olarak yeniden ayağa kaldırılıyor. Yapılan çalışmalarla canlanan camimiz, ilk günkü güzelliğine, orijinal haline kavuşmuş olacak. Mahallemize ve Yıldırım’a değer katacak” dedi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin