65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ ULAŞIM KARACABEY’DE NEDEN UYGULANMIYOR?

Osmangazi Tüketici Hakem Heyeti, 65 yaş ve üstündeki Bursalıları yakından ilgilendiren bir karara imza attı.TUKDiER’in şikayetini değerlendiren Hakem Heyeti, belediye kuruluşları ve özel halk otobüsleri dahil sınırsız seyahat hakkının tanınmasına, kimlik kartının yeterli olduğuna, BUDO’da ise yüzde 50 indirime tabi olduğuna karar verdi…


Osmangazi Tüketici Hakem Heyeti, 65 yaş ve üstündeki Bursalıları yakından ilgilendiren bir karara imza attı.

Tüketicileri Koruma Derneği (TUKDER) tarafından, 4736 Sayılı Kanun’a dayanak gösterilerek yapılan başvuru sonucu Bursa’da 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma araçlarında seyahati Osmangazi Tüketici Hakem Heyeti tarafından değerlendirildi…

Yani 65 yaş ve üstündeki Bursalılara toplu taşıma araçlarında sınırsız seyahat, BUDO’da yüzde 50 indirim…

Ve uygulama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan iken, bizzat kendisi tarafından kamuoyuna müjde olarak sunulan 12 Temmuz 2013 tarihli 4736 sayılı yasaya…

Ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 28391 sayılı “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği”ne, ayrıca Tüketici Yasası’na da uygun hale getirildi.

Kimi zaman özel halk otobüslerinde gazilere ve engellilere, yaşlılara  “Bedavacı” bakış açısı kaynaklı yaşanan olumsuzluklardan; sonra devlet yasal tanımı genişletmiş ve uygulamayı netleştirmişti.

Yasanın usul ve esaslarına dair  “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 4 Mart 2014 ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hükümler tartışmaya mahal bırakmayacak kadar netti…

YASAYA GÖRE, KİMLİKLE SINIRSIZ SEYAHAT

Yasa gereği çıkan yönetmelik 65 yaş üstündeki vatandaşlar için aynen şöyle diyordu:

65 yaş ve üstü bireyler demir yolları ve deniz yollarının şehir içi hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanmakla birlikte, şehirlerarası demir yolları ile deniz yollarından yüzde 50 indirimli yararlanacaklardır…”

60- 65 yaş arasındakileri ise ilgili kurumun inisiyatifine bırakıyordu:

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ DE DAHİL
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sitesinde yönetmeliğe göre, bu uygulamadan sorumlu tutulan kurum ve kuruluşlar ve hizmet kapsamı şöyle tanımlanıyor:

Belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetleri…”

Yine net bir şekilde buna özel halk otobüslerinin de dahil olduğu belirtiliyor…

Nasıl yararlanılacağı ise şöyle açıklanıyor:

 “Ücretsiz seyahat hakkının kullanımına ilişkin usul ve esasları belirleyen Ücretsiz Veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği’ne göre; 65 yaşın üstündeki vatandaşlarımız nüfus cüzdanı ile yararlanabilecekler…”

Yönetmeliğe göre özel halk otobüsleri, ücretsiz ya da indirimli seyahat hakkını kullandırmadığı takdirde, her bir kişi için 50 bilet tutarında da ceza ödeyecek…

İşte bu uygulama Bursa’da farklıydı… 65 yaş üstü Bursalılar nüfus kimliği ile değil 15 lira ödeyip satın aldıkları Bukart ile ve günde 5 kez olmak üzere sınırlı bir şekilde yararlanabiliyorlardı.  

TÜKDER Başkanı Necdet Y. Filizoğlu şunları söyledi:

“4736 Sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ilgili yönetmeliğindeki hükümler çok netti.

 Biz de bu yasa ve yönetmelikler ile 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a dayanarak 65 yaş üstü vatandaşların şehir içi toplu taşımadan yararlanmasının ücretsiz ve sınırsız olmasını, Bukart için 15 lira alınmamasını talep ettik.

Hakem Heyeti’nin verdiği karara göre bundan böyle 65 yaş üstü vatandaşlarımız için seyahat kısıtlaması kalkacak. BUDO ile seyahat eden 65 yaş üstü vatandaşlarımız ise yüzde 50 indirimden yararlanacak. Yine karara göre kent içi toplu taşıma araçlarında kimlik belgesi yeterli olacak…”

Kararın yaygın basında 3 gazetede yayımlanması da söz konusu. 15 günlük itiraz süresi henüz tamamlanmamış durumda. Eğer BURULAŞ itiraz etmezse yürürlüğe girecek.

Filizoğlu “Yasa ve yönetmelik o kadar net hükümlü ki! BURULAŞ itiraz edip süreci mahkemeye götürse bile kazanması mümkün değil. Bunu onlar da bilir zaten” dedi…

Dün konu gündeme geldiğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sitesinde yasa ve yönetmelikleri incelerken deniz yolu ulaşımının emeklilere yüzde 50 olduğunu öğrendim.
Yeni bir şey değildi! 3 yıldan beri vardı! Yasayla tanınan ve yönetmelikle tanımlanan bir haktı… BUDO’yu çok sık kullanan emekli arkadaşlarıma sordum, hiçbirisi de bilmiyordu. Bilmediğimiz hakkı talep etmek aklımıza gelmemişti… Bu da yurttaş olarak bizim eksiğimiz!

Sarı otobüslerde sorun olmuyordu, ama yeşil özel halk otobüsleri kimi zaman yaşlıları duraktan almadan geçiyor ya da sürücüler sorun çıkartabiliyordu, Filizoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Yaptırımı var. Eğer kişi şikayet ederse, 240 lira cezası var. Bu ceza bir kişi için!”Şimdi… Otobüslerde kimlik kartına bakmak sürücülere zor gelebilir!

“Göremiyoruz” filan diyebilirler. Eeee, görme sorununuz varsa, gözlük diye bir şey var. Ya gözlük takacaksınız… Ya da gözlükle giderilemeyecek kadar sorunluysa zaten trafikte ne işiniz var. Kişinin görme engeli olabilir, istihdam da edilebilir ama uygun alanlarda! Trafikte değil…

Keza… Aynısı BursaRay istasyonlarında da geçerlidir… Göremiyorsanız, iş yeriniz orası olmamalı.  Zira kontrolleri güvenlik görevlileri yapıyor. Güvenlik görevlisi olabilmek için de tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu isteniyor.

KISACA TÜKDER

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKDER) Bursa merkezli pek çok il ve ilçede temsilcilik ya da şubesi bulunan etkin bir sivil toplum kuruluşu. 1992 yılından bu yana yani çeyrek yüzyıldır faaliyet gösteriyor.

 Bursa’da Osmangazi, Orhangazi, İznik ve Karacabey, Gürsu ve Nilüfer’de şubeleri var.

Bursa dışında ise İstanbul’da temsilcilik olmak üzere Ankara, Çanakkale, Bilecik ve Erdek’te de şubeleri mevcut.

Halen Başkanlığını Nejdet Y. Filizoğlu’nun yaptığı TÜKDER Tüketici Yasası’nın uygulanması ve Tüketici Haklarının korunması adına pek çok çalışmayı hayata geçiriyor.

Banka kredi uygulamalarından uzaktan eğitim satışlarına, gıdadaki sorunlara dek hayatın pek çok alanındaki tüketici sorunlarına el atarken, başta çocuklar (öğrenciler) olmak üzere halka yönelik tüketici bilincinin oluşması için eğitim çalışmaları yürütüyor.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin