____2.Bursa Gıda Fuarı Kapılarını Açtı___

GIDA SEKTÖRÜNÜN KALBİ BU FUARDA ATACAK…
HASAN EKER: BURSA’DA YAPILMAYAN FUARLARI DÜZENLEMEYİ İSTEDİK

Network Fuarcılık tarafından düzenlenen 2. Bursa Gıda Fuarı gerçekleştirilen açılış töreniyle kapılarını açtı.

4 Mayıs tarihine kadar Merinos AKKM’de devam edecek olan 2. Bursa Gıda Fuarı’nın açılışına AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin ve Zafer Işık, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, Bursa Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, AK Parti Bursa İl Başkan Vekili Mustafa Sayılgan, Network Fuarcılık Genel Müdürü Hasan Eker, Bursa Aşçılar Derneği Başkanı Sait Kaplan, Bursa Yemek Sanayicileri Derneği (BUYSAD) Başkanı Coşkun Dönmez, Bursa Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Lale Yıldız, Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren ile çok sayıda kamu kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

“Bursa’ya önemli fuarlar kazandırma arzusundayız”

Açılışta konuşan Network Fuarcılık Genel Müdürü Hasan Eker, Network Fuarcılık olarak son dönemde Bursa’da yapılmayan fuarları düzenlemek istediklerini, 2018’de gerçekleştirdikleri başarılı fuarların ardından 2019’da da Bursa’ya önemli fuarlar kazandırma arzusunda olduklarını söyledi. 2. Bursa Gıda Fuarı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Eker, “Bursa ve Marmara Bölgesi gıda üretiminin ve tüketiminin yüzde 60’a yakının gerçekleştiriyor. Fakat son yıllarda Bursa’da gıda fuarı düzenlenmemiş. Bizler de Network Fuarcılık olarak, Bursa Büyükşehir Belediyemiz, kamu kurumları ve STK’ların desteği ile geçtiğimiz yıl 1’inci Gıda Fuarımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Bugün de daha da büyüyen 2. Bursa Gıda Fuarı’nın açılışında birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Genç aşçılara ve Bursa yemeklerine önem veriyoruz”

Eker sözlerine şöyle devam etti; “Bu fuarımızda geçen yıl stant açan firma sayısının üzerine çıktık. Bu da fuarımızın başarılı olduğunu ve talep gördüğünü gösteriyor. Bizlerin amacı, buraya stant açan firmaları alıcılarla buluşturup, onlara müşteri kazandırmak. Bunun yanı sıra düzenlenecek olan gastronomi turizmi, gıda bilimi, gıda yönetimi, beyaz ette yanlış bilinen doğrular ve ev dışı tüketim panellerimizle katılımcıları bilgilendirmeyi hedefledik. Ayrıca genç aşçılara ve Bursa yemeklerine verdiğimiz önemi göstermek amacıyla da, üniversitede aşçılık okuyan öğrencilerin ve Bursa ev hanımları yemek yarışması da düzenledik.”

“Gastronomi turizmini göz ardı edemeyiz”

Sonrasında konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ise, “Bursa tarihi, doğal zenginlikleri, sanayisi ve tarımıyla marka bir şehir. Şehrimiz sanayi üretiminde İstanbul’un ardından ikinci sırada ve atılan adımlarla ile birlikte ihracat ve üretim konusunda daha da büyüyeceğiz. Fakat bunun yanı sıra Bursa turizm konusunda da önemli bir potansiyele sahip. Tarih, kültür, din, sağlık, kış turizmlerini bir arada yapabiliyoruz. Ancak gastronomi turizmini de göz ardı etmemeliyiz. Bu yüzden Gıda Fuarında Bursa lezzetlerinin ön plana çıkarılıp, tanıtılmasını oldukça önemsiyoruz. Gelecek yıllarda bu fuarın uluslararası fuar statüsü kazanmasını arzuluyoruz. Bu konuda gerekli destekleri vermeye hazırız” diye konuştu.

“Sağlıklı ve kaliteli ürünleri toplumumuza sunmanın yollarını aramalıyız”

Son yıllarda yaşanan küresel ısınma, çevre kirliliği ve obezite rahatsızlıklarına dikkat çeken AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık da, “Tarım ve gıda birbirinden ayrılamayacak kavramlar. Fakat bunların yanı sıra, maliyeti düşük, sağlıklı ve kaliteli ürünleri de toplumumuza sunmanın yollarını aramalıyız. Tüm dünyada çevre kirliliği, katkı maddeli gıdalar yüzünden obezite ve buna bağlı olarak sağlık sorunları ortaya çıkmakta. Bu yüzden tarım ve gıdayı, sporla, sağlıklı yaşam ile birlikte ele almamız, bunun üzerinde durmamız gerekiyor” dedi.

“Bursa fuarcılık konusunda iyiye gidiyor”

Ardından konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik ise, “Fuarlar, dünyada ve Türkiye’de sektörel değişikliklerin ve yeniliklerin paylaşım merkezidir. Bursa bu konuda kendini ispat etmiş ve fuarcılık konusunda her geçen gün daha da iyiye gitmektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, bu tarz etkinlikleri her zaman destekleyerek, şehrimizin ekonomik gelişimine katkı sağlamayı istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki Bursa’daki ekonomik gelişmeler tüm Türkiye’yi olumlu bir şekilde etkileyecektir, bizler de bunun sorumluluğu ile hareket ediyoruz.  Şehrimizde, tarım alanında son yıllarda önemli adımlar atıldı. Gıda Fuarımız da bunlardan biri ve fuarımızın gelişmesi için gelecek yıllarda da ortak akılla hareket etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Bursa Gıda Fuarı gıda konusundaki zenginliğimizi daha da artıracak”

Gıdanın ve bununla birlikte tarımın insanlık tarihi boyunca her zaman en önemli konulardan biri olduğunu vurgulayan Tarım İl Müdürü Hamit Aygül ise, “Günümüzde tüketim alışkanlıklarının değişmesi, şehirleşme gibi sebepler, gıda güvenirliliğinin ön plana çıkarmış, önemini artırmıştır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak bizlerin de misyonu güvenilir gıda konusunda toplumumuzu bilinçlendirmek, tarım üretimini geliştirmek, kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanımını sağlamak, kırsaldaki yaşam kalitesini artırmak ve Türkiye’yi bölgesinde güçlü bir tarım ülkesi haline getirmektir. Bursa olarak tarım, hayvancılık ve tarım sanayisi olarak Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri konumundayız. Bursa gıda sektörü olarak 2018 yılında 8,3 milyar lira civarında ekonomik katkı sağladık. Gıda konusunda Türkiye’nin önemli firmaları şehrimizde faaliyet gösteriyor ve bu durum Bursa’yı marka bir şehir konumuna getiriyor. Bu anlamda Bursa Gıda Fuarı da şehrimizin gıda konusundaki zenginliğini daha da çoğaltacak, Bursa’nın ulusal ve uluslararası alandaki tanınırlığını artıracaktır” dedi.

Fuarların güncel bilgi ve teknolojilere ulaşmada en iyi yollardan biri olduğuna dikkat çeken Bursa Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Lale Yıldız da, “Sempozyum, bilgilendirme toplantıları ve yarışmalar fuarların zenginliği açısından oldukça önemli. Gıda Mühendisleri olarak, fuarın akademik kolu olarak gereken destekleri sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Gelecek yıllarda da fuarımızın gelişmesi için her zaman birlikte çalışmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Paydaşlar 2 yıldır Network Fuarcılık aracılığıyla buluşuyor

Ardından konuşan Bursa Aşçılar Derneği Başkanı Sait Kaplan ise, “Son iki yılda fuarlara katılan 60’ı aşkın firmayla ve sektör paydaşlarıyla bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu fuarlar Bursa’nın ve Bursa yemeklerinin tanıtımı açısından oldukça önem taşıyor. Bunun için bizler de fuarın gelişmesi için Network Fuarcılık ile birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

BUYSAD Başkanı Coşkun Dönmez da, “Derneğimize bağlı firmalarla birlikte 3 gün boyunca stant açan katılımcıların yanında olacağız. Bu önemli fuarın gelecek yıllarda daha da büyümesini ve uluslararası bir statü kazanmasını arzuluyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜMTOB Başkanı Haluk Beceren ise Gıda Fuarı sayesinde Bursa’ya bir çok önemli firmanın geldiğini ve sektör paydaşlarının bu firmalarla bir araya gelme şansını en iyi şekilde değerlendirdiğini söyledi.

Topluca açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, birlikte 2. Bursa Gıda Fuarında stant açan firmalar ziyaret edilerek, başarılı fuarlar dilendi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin