____İSTANBUL-İZMİR YOLUNUN AÇILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU___

Bayram trafiği otoyolda hedefi değiştirdi: 8 Ağustos’ta açılıyor

OLAY-AHMET EMİN YILMAZ

İlk adım… Osmangazi Köprüsü’nün 1 Temmuz 2016’da açılmasıyla atıldı ve İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak otoyol Gemlik’e kadar geldi. İkinci adımda otoyol Ocak 2017’de Bursa Çevre Yolu’yla buluştu.

Bir yandan da…

İzmir’den Balıkesir’e doğru inşaat başladı. O bölümde İzmir-Akhisar arası geride kalan şubat ayında araç geçişine açıldı. Balıkesir geçişi de açılan bölümler arasına eklendi.

Şimdi…

İstanbul-İzmir ulaşımını 3.5 saate indirecek toplam 430 kilometrelik otoyolun yapımını üstlenen özel sektör konsorsiyumunun önünde Bursa-Karacabey-Balıkesir etabı en zorlu bölüm olarak duruyor.

Zaten…

Uzun bayram tatilleri ve yaz dönemlerinde İstanbul’dan başlayan tatilci trafiği bu bölgede yoğunlaşıyor ve mevcut devlet yolunda araçlar adeta timsah yürüyüşü hızında ilerliyorlar.

İşte…

Bu bölüm için siyasi irade devreye girdi ve geçen yıl ekim ayında AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin çalışmaların hızlandırılmasını isterken hedef tarihi 29 Ekim 2019 olarak açıkladı.

Kasım ayında da AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman bu tarihi teyit eden açıklama yaptı. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise inşaatı üstlenen konsorsiyum firmalarıyla görüştükten sonra “30 Ağustos’ta otoyolun tamamını bitirip açmayı düşünüyorlar” dedi.

Ne var ki…

Özellikle Balıkesir bağlantı noktasında yaşanan toprak kaymasıyla, Karacabey bölgesinde ortaya çıkan ve hesapta olmayan sorunlar otoyolun 30 Ağustos’a yetişmeyeceği, hatta 29 Ekim’de açılmasının bile zor olduğu izlenimi verdi.

Nitekim…

Müteahhit firmanın sözleşmesinin Mart 2020’de bitecek olması, otoyolun daha önce açılmasını bekleyenlerin umudunu sarsmıştı ki, sevindirici tarih değişikliği haberi Ankara’dan geldi.

Söylenen şu:

“Otoyolun Bursa-İzmir arasının açılmasını bekleyenlere sürpriz var. Yolun tamamı 8 Ağustos’ta açılacak şekilde çalışmalara hız verildi.”

Bilgiyi verenler…

“Bayramlarda yaşanan yoğun trafiğin çileye dönmemesi için otoyolun açılış tarihi Kurban Bayramı öncesine çekildi” dedi.

Otoyol Karacabey Kavşağı hazır gibi!

İstanbul’dan Bursa’ya gelen, İzmir-Akhisar arası da ulaşıma açılan otoyolun Bursa-İzmir arasının tümüyle açılabilmesi için çalışmalar hızlandı.

Yene hedefte otoyolun 8 Ağustos’ta açılması planlanırken, kritik noktalardan birini Karacabey Kavşağı oluşturuyor.

Çünkü…

Burası Çanakkale Köprüsü’ne giden yolun da başlangıcını oluşturacak.

İşte…

Önemi bu nedenle fazla olan Karacabey Kavşağı’nda hemen hemen sona gelindi ve yeşil zeminli otoyol tabelası girişe kondu.

Kaynak: OLAY-Bayram trafiği otoyolda hedefi değiştirdi: 8 Ağustos’ta açılıyor – Ahmet Emin Yılmaz

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
E-bulten
Facebook
Facebook