___Belediyeden “Önce Yaya”Projesi___

Karacabey Belediyesi İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla başlatılan ‘Önce Yaya’ projesi kapsamında, ilçedeki yaya geçitlerinde çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi. Yaya geçitlerine dikkat çekmek için yapılan uygulamalar sayesinde, yayaların şehir içlerinde de geçiş üstünlüğüolduğuna dikkat çekiliyor.
 

Göreve geldikleri günden bu yana ilçenin mevcut potansiyelini harekete geçirecek çalışmalara imza attıklarını belirten Karacabey Belediye Başlanı Ali Özkan, “Bu kapsamda Karacabey’de trafik adına da çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Yaya geçitlerindeki uygulama ile trafikte yaya üstünlüğünün sağlanması ve can güvenliğinin arttırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla başlattığı ‘Önce Yaya’ projesi kapsamında Karacabey’de çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Bu kapsamda ilçede bulunan yaya geçitlerinde farkındalığı arttırmak amacıyla belediye ekipleri tarafından Zabıta gözetiminde boyama işlemi yapıldı.

Yaya geçitlerine dikkat çekmek için yapılan uygulama sayesinde yayaların şehir içlerinde de geçiş üstünlüğü olduğuna dikkat çekiliyor. Uygulama ile araç sürücülerinin yaya ve okul geçidine yaklaşırken, güvenle yavaşlayabileceği ya da durabileceği uygun mesafe göz önüne alınarak uyarılması sağlanacak. Bu doğrultuda ‘Önce Yaya’ görselleri şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne uygun şekilde çizildi.

Sürücüler duyarlı olmalı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, içinde yaşadığımız toplumun bazı kuralları olduğunu söyledi. Bu kapsamda İçişleri Bakanlı tarafından örnek bir projenin hayata geçirildiğini ifade eden Özkan, “Proje ile şehir içlerinde yaya geçiş üstünlüğüne dikkat çekiliyor. Karacabey Belediyesi olarak biz de büyük bir mutlulukla projeye dahil olduk. Bu anlamda her bireyi ilgilendiren yaya geçiş üstünlüğüne dikkat çekiyor ve sürücüler ile vatandaşlarımızı bu noktada duyarlı olmaya davet ediyoruz’’ dedi.

Can güvenliğine önem veriyoruz

Göreve geldikleri günden bu yana ilçenin mevcut potansiyelini harekete geçirecek çalışmalara imza attıklarını dile getiren Başkan Özkan, bu kapsamda Karacabey’de trafik adına da çeşitli çalışmalar yaptıklarına dikkat çekti. Özkan, vatandaşların can güvenliğine büyük önem verdiklerini belirterek, “Önce yaya uygulaması ile de trafikte yaya üstünlüğünün sağlanması ve can güvenliğinin arttırılması amacını taşıyoruz. Sürücüler, yaya ve okul geçidine yaklaşırken güvenle yavaşlayacak” diye konuştu.

Yayalara geçiş hakkı

Diğer yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanan ‘Önce Yaya Uygulaması’ konulu genelge 81 İl Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı’na gönderildi. Genelgede, geçen yıl Ekim ayında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı. Buna göre; “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır” hükmü getirildiği vurgulandı.

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin