___Belediyeye Bir Önerimiz Var___

MERHUM BELEDİYE BAŞKANI ALİ HAYRİ DÖRTER’İN İSMİ UNUTULMASIN

Gürel ERGEN- “Karacabey siyasi tarihinde, seçilmiş ilk ve tek  kadın belediye başkanının ismi nedir?” Bu soruyu yıllar önce o zamanki çalıştığım Bursa Hakimiyet Gazetesi adına Karacabey’de düzenlediğimiz İlkokullar arası Bilgi Yarışmasında sormuştuk. Şimdiki Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen bu yarışmadaki soruya yarışmaya katılan okul öğrencilerinin hiçbiri doğru  olarak yanıtlayamamıştı.  ( O zamanlar bu salona kadın belediye başkanının ismi henüz verilmemişti.)

Yarışma öncesi kendisi ile konuşup salona davet ettiğimiz adı sorulan bayan başkan Şükran Yemişçioğlu   başta olmak üzere, yarışmayı izleyen Karacabey protokolü ve zamanın Belediye Başkanı Ali Hayri Dörter ile birlikte tüm salon adeta donup kalmıştı. Öğrencileri yarışmaya hazırlayan öğretmenler ve okul müdürleri yarışma sonrası bize: “Bu sorunun sorulacağı hiç aklımıza gelmemişti. Nasıl akıl ettiniz?” diyordu.

Karacabey’e ellerinden geldiğince hizmet eden eski ve de kadın belediye başkanının isminin unutulmuş olması, Karacabey’deki siyasileri harekete geçirecek, bu gibi isimleri tesis, cadde ve sokaklara vermeye yöneltecekti. Bir bakıma bu geleneği Karacabey’de başlatan biz gazetecilerin bilgi yarışmasına konu ettiği bir soru neden oldu. O günden sonra bu salona Karacabey’in ilk ve tek kadın belediye başkanı Şükran Yemişçioğlu’nun adı verildi. Daha sonra, bunu diğerleri izledi, Ömer Matlı Kapalı Pazar Yeri, Ömer İşcan Spor Salonu, Muhittin Tüydeş, İsmail Hakkı Atış İşhanı, Hüseyin Oruç, Ali Hayri Dörter Düğün Salonu ve Halil Kurt Sokağı vs.vs…

Bursa Hakimiyet Gazetesi’nin temsilcisi olarak bizim hazırladığımız bir soru, Karacabey’de o güne kadar noksan olan bir geleneği başlatmış oldu.

Bu isimlerden merhum  Karacabey Belediye Başkanı Ali Hayri Dörter, sağlığında düğün salonuna verilen isminin iptali için belediyeye defalarca başvurmuş ve  gerekçe olarak  da düğün davetiyelerinde bile adının verildiği salona Ali Hayri Dörter değil, “Taha Düğün Salonu” denilmesini göstermişti.  Ancak belediye, başvurularını dikkate almamış, resmiyette salonun adı  Ali Hayri Dörter olduğu halde, “Taha Düğün Salonu” denilmeye devam edilmişti. Günümüzde ise  merhum başkan Ali Hayri Dörter’in ismi tamamen unutulmuş ve malum yere ”Taha Düğün Salonu” denilmeye devam edilmiş ve edilmektedir.

Aslında , belediye meclisinin kararı ile herhangi bir tesis, cadde ve sokağa verilen isimlerin bazı şahısların keyfi için değiştirilmesine izin verilmemesi gerekir. Buna ilk tepkiyi belediye yöneticilerinin göstermesi beklenir. Belediyenin kayıtsız kalması sonucu, söz konusu düğün salonuna artık “Taha Düğün Salonu” denilmesi gelenekselleşmiş ve kalıcı olmuştur. O halde, Karacabey Belediyesinin Merhum Ali Hayri Dörter’in ismini başka bir tesise vermesi artık kaçınılmaz hale gelmiştir.

Bilinmelidir ki, eski bir belediye başkanının isminin unutulmasına ve bir tesisten silinmesine izin veren başkanın isminin de uzun yıllar sonra unutulma olasılığı daima vardır.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
E-bulten
Facebook
Facebook