___Karacabeyli Çiftçiye Şeker Pancarı İle İlgili Müjdeli Haber Var_____

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ı ziyaret eden Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Mücahit Alkan, çiftçileri sevindirecek müjdeli haber verdi. Alkan, “Geçen yıl bu bölgeden 90 bin ton şeker pancarı aldık. Bu yıl 200 bin ton alım yapacağız. Üstelik ürün bedelini de yüzde 28 arttırdık” dedi.
 Şeker pancarı üretiminin artmasının taşıma sektörü, yeni istihdam imkânları ve küspeyle birlikte, hayvancılık sektörüne de olumlu katkıları olacağını vurgulayan Başkan Özkan ise şeker pancarı tarımının sürdürülebilir olması için bu mahsulden eken çiftçilerin para kazanması gerektiğine işaret etti.
Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Mücahit Alkan, bölgede gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Ak Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan da yer aldı.

Özkan ile görüşmesinde Alkan, Susurluk Şeker Fabrikasının bölgenin kalkınmasına olan katkısına değinirken, şeker pancarı üretiminin geliştirilmesi için bir araya gelen heyetle birlikte, önümüzdeki yılki sezona dair çiftçi için önemli ve sevindirici gelişmeleri paylaştı.

Fabrika için yoğun uğraşlar verildi

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıllarda Başkan Ali Özkan, Susurluk Şeker Fabrikasının yeniden faaliyete geçmesi için Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem ile birlikte çalışmalara öncülük etmişti.

Ziyarette, şeker pancarı tarımının sürdürülebilir olması için bu mahsulden eken çiftçilerin para kazanması gerektiğine vurgu yapan Belediye Başkanı Ali Özkan, “Şeker pancarı üretimi Karacabey tarımı açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Bölgemizde şeker pancarı ekilmesi ürün planlamasına da katkı sağlıyor. Şeker pancarı üretimi ne kadar yaygınlaşırsa, yazlık mahsullerin ekimi de aynı oranda azalacağından dolayı çiftçimizin daha fazla para kazanma ihtimali ortaya çıkıyor. Yine polar sorununun çözülmesi konusunu da önemsiyoruz. Bu problem ortadan kalkarsa, tarım sektörü için de önemli bir gelişme hayata geçmiş olur’’ dedi.

Nişasta bazlı şeker uyarısı

Özkan, şeker pancarı üretiminin artmasının taşıma sektörü, yeni istihdam imkânları ve küspeyle birlikte, hayvancılık sektörüne de olumlu katkıları olacağını söyledi. Şeker pancarından üretilen şekerin sağlık açısından önemli olduğuna da değinen Özkan ayrıca, şeker pancarının nişasta bazlı şeker kullanımının azalmasına etken olmasından dolayı toplum sağlığımız açısından önemli olduğunun da altını çizdi.

Başkan Özkan ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Alkan ve heyetinebölgede yaptığı ziyaretten dolayı teşekkürlerini iletti.

Alımlar artacak

Alkan da yaptığı açıklamada, “Geçen yıl bu bölgeden 90 bin ton şeker pancarı aldık. Bu yıl 200 bin ton alım yapacağız. Üstelik ürün bedelini de yüzde 28 arttırdık. Ayrıca, bölgenin şeker pancarındaki polar oranı geçen yıl kuraklık nedeniyle düşük kaldı. O nedenle çiftçi sorun yaşadı. Polar oranını yükseltip, daha fazla ekim için çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin