___Leylek Festivali Coşkusu Sona Erdi___

Karacabey Belediyesi tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen ‘Uluslararası Leylek Festivali’, bu yıl da büyük bir coşkuya sahne oldu. Karacabey’e bağlı ‘leylek köyü’ olarak bilinen Eskikarağaç Mahallesi’nde, 2 gün boyunca birbirinden eğlenceli aktivitelere imza atılan festivale, Ayna Konseri damgasını vurdu.

Türkiye’nin ilk ve tek Avrupa leylek köyü Eskikaraağaç’ta düzenlenen geleneksel leylek festivali, bu yıl da coşkulu anlara sahne oldu.

Bursa başta olmak üzere, Türkiye’nin pek çok yerinden ziyaretçilerin adeta akın ettiği festivalde bu yıl Bulgaristan ve Makedonya’dan gelen ziyaretçiler de leylek köyünde ağırlandı.

Bu yıl 15.si düzenlenen festivalde, her yıl olduğu gibi bu yıl da mahalle sakinleri kurdukları stantlarda yöresel ürün satışı gerçekleştirildi.

Milli Parklara ait tahnit müzesi salonuna ziyaretçiler iki gün boyunca yoğun ilgi gösterirken, Uluabat Gölü’ndeki tekne turları da bir diğer rağbet gören etkinlik oldu.

Uludağ Üniversitesi Doğal Yaşam Topluluğu ve Bursa Hayvanat Bahçesi’nin açtığı stantların yanı sıra, gezici kütüphane de etkinliğin diğer renkli stantları arasında yer aldı. Müzeler müdürlüğünün açtığı atölye çalışmalarına çocuklar aileleriyle birlikte katılım sağladı.

Minikler doyasıya eğlendi

Festival kapsamında, Sütaşkı Bandosu ile gün boyu verilen konser özellikle minikler tarafından yoğun ilgiyle izlendi.

İlk gün, Çalgıcı Mektebi Konseri ve ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi Bandosu verdiği konserlerle ziyaretçileri eğlendirdi. Açılış töreninde konuşan Eskikaraağaç Mahallesi Muhtarı Rıdvan Çetin, “Karacabey Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 15.sini düzenlediğimiz leylek festivalimiz hayırlı olsun.

Leylek Köyümüz artık yılda bir festivalle anılan bir köy olmaktan çıkıp, tüm yıl boyunca çeşitli aktivitelerle turistlerin rağbet gösterdiği yerlerden biri oldu. Giderek artan bu ilgiden dolayı mahalle sakinlerimiz de son derece memnun. Başta Belediye Başkanımız Ali Özkan olmak üzere, emeği geçen tüm ekibe Eskikaraağaç halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

Leylek Master planı tıkır tıkır işliyor

Açılış töreninde daha sonra, Leylek Master Planı çerçevesinde hayata geçirilen ıslak meraların doğal yollarla ıslahı projesi ziyaretçilere aktarıldı.

Festivalin açılış töreninde; Ak Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, Ak Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Karacabey Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mutlu Tokmak ve Ak Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan’ın yanı sıra, çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Uluslararası potansiyele sahip

Büyük beğeni toplayan proje sunumundan sonra bu kez AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin yaptığı konuşmada, ‘Yaradılanı sevmek yaradandan ötürü felsefesinden yola çıkarak, güzide örneği olan bu şirin mahallemizin bu anlamlı etkinliğini yürekten tebrik ediyorum. Böyle bir etkinlik kapsamında sizlerle olmaktan büyük mutluluk duymaktayım. 250 farklı kuş türünü içerisinde barındıran ve önemli bir sulak alan olan Uluabat Gölü’müzün, böyle farkındalık yaratan bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor olması gerçekten çok önemli. Belediye Başkanımızın leylek köyüne kazandırdığı yürüyüş yolu, sosyal tesisler ve her sene artan ilgiyle leylek festivali, burasının ulusal hatta uluslararası arenada önemli yerlere ulaşacağının göstergesidir. Ben de burada olmaktan duyduğumu mutluluğu bir kez daha ifade etmek istiyor ve emeği tüm herkesi yürekten kutluyorum” dedi.

Karacabey turizmden hak ettiği payı alacak

Açılış töreninde konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise konuşmasında, “Uluslararası Leylek Festivali’mizin bu yıl 15.sine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her yıl coşku ve katılım daha da artıyor. Bu festival, geçmişte 2 günlük bir festivalden ibaretken şimdi hamdolsun tüm yıl boyunca leylek köyümüzün ziyaretçileri bitmiyor. Önceden burada tesis yoktu, şimdi 3 tane ziyaretçilere hizmet eden tesis var. Bölgenin daha da gelişip kalkınması hedefiyle, Karacabey Belediyesi olarak yatırımlarımıza da tüm hızıyla devam edeceğiz. Karacabey’in turizm potansiyeli ortada. İlçemizin, turizm pastasından hak ettiği payı alması için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Organizasyon kapsamında düzenlenen geleneksel fener alayında, bu yıl Sütaşkı Bandosu maskotları ile eğlenceli şarkılar yapıldı. Fener alayına, leylek kostümlü minikler de eşlik ederken ortaya renkli görüntüler çıktı.

Ayna şarkılarıyla coşturdu

Festival kapsamında sahne alan Türk müziğinin efsane gruplarından Ayna da birbirinden güzel şarkılarıyla, ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşattı.

Konser büyük ilgi görürken, Ayna sayesinde bölgede tarihi bir kalabalık yaşandı. Ayna Grubu’nun sahne aldığı dakikalarda konsere akın eden ziyaretçilerin yoğun ilgisi nedeniyle Bursa- İzmir yolu üzerinde dahi trafik sıkışıklığı yaşandı. Çevre il ve ilçelerden gelenlerin de yoğun ilgi gösterdiği konserde ziyaretçilere seslenen Ayna Grubu Solisti Erhan Güleryüz, “Bu anlamlı etkinlikte, bu şirin yerde olmak müthiş bir duygu. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nde bir kuş adına, bir hayvan adına yapılan ilk festival burası. Daha önceden katıldığım yüzlerce festivalden farkı ve yeri bu noktada ayrılıyor. Burada olduğumuz için sevgili başkanımıza teşekkür ediyor, Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konserin sonunda da Belediye Başkanı Ali Özkan sahneye çıkıp, Ayna Grubu’na plaket verdi.

Geleneksel Leylek Koşusu’nda dostluk kazandı

Festivalin 2. gününde Geleneksel Leylek Koşusu da düzenlenirken, kıyasıya rekabete sahne olan koşunun kazananı  ‘dostluk’ oldu.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen 420 sporcunun ter döktüğü koşunun sonunda ödül töreni yapılırken, törenin sonunda ise mahallenin hemen her noktasında leylekleri sahiplenerek bakımlarını üstlenen ‘leylek dostu’ ailelere de çeşitli hediyeler verildi. 
 Etkinliğin son final konserinde ise Büyükşehir Türk Sanat Müziği Grubu, birbirinden güzel şarkılarıyla izleyicileri adeta mest etti.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin