__CHP’li Kayışoğlu’nun,Karasuluları Ziyareti___

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, KÖYLERİNE BİYOGAZ ENERJİ SANTRALİ KURULMASINI İSTEMEYEN KARASULULARI ZİYARET ETTİ.

KÖY HALKININ BÖYLE BİR TESİS KURULMASINI İSTEMEDİĞİNİ, BUNU DA ÇED TOPLANTISINDA DİLE GETİRDİĞİNİ BELİRTEN ALTACA KAYIŞOĞLU, “KARASULULAR BÖYLE BİR TESİSİ İSTEMİYORSA, HERKES BUNA SAYGI GÖSTERMELİ. KİMSE KÖYLÜLERİN ÜZERİNDE BASKI KURMAMALI” UYARISINDA BULUNDU

CHP Bursa Milletvekili, TBMM Divan Kâtip Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, köylerine biyogaz enerji santrali kurulmasını istemeyen Karacabey’in Karasu mahallesini ziyaret etti.

CHP Karacabey İlçe Başkanı Süleyman Tuğ, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Murat Tanrıverdi ile birlikte Karacabey’in eski köyü Karasu’ya giden Altaca Kayışoğlu, Muhtar Ümit Bakırtaş ve köyde yaşayanlarla bir araya gelip, sorunlarını dinledi.

Köylerinde tavuk pisliği başta olmak üzere atıkların yakılmasıyla enerji elde edecek biyogaz santralini istemediklerini ifade eden Muhtar Bakırtaş’ın ÇED bilgilendirme toplantısı için gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcilerinin santralin kurulması yönünde baskı yaptıklarına da dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Karasu da ciddi bir rahatsızlık var. Köy halkı böyle bir santralin kurulmasını istemiyor.

Biyogaz tesisi için belirlenen yerin köyün koku altında kalmasına yol açacağını, hakim rüzgarların kuzeyden estiğini, bunun da yaşamı olumsuz etkileyeceğini belirtiyorlar. Atıktan enerji üretmek isteyenlerin Mustafakemalpaşa’da Kosova, Büyükorhan’da Karaağız, Karacabey’de Karasu gibi tam da köylerin girişinde yer alan bölgeleri seçmeleri de oldukça düşündürücü duruyor. Kosova ve Karaağızlılar, köylerine böyle bir tesisin kurulmaması için büyük mücadele sarf ettiler ve başardılar. Karasulular, ÇED için olumsuz görüş bildiriyor. Aynı süreçlerin yeniden yeniden yaşanmaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcilerinin köylünün bu hassasiyetini öne çıkarması gerekiyor. Karasulular böyle bir tesisi istemiyorsa, herkes buna saygı göstermeli” diye konuştu.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin