__Karacabey-Özkan-Kitap-Kitapçı ve Kütüphane__

Gürel ERGENKaracabey’de 2.dönem belediye başkanı olarak görev yapmakta olan Ali Özkan, bildiğimiz kadarı ile görev süresi boyunca ilk kez önceki gün Sadık Yılmaz Halk Kütüphanesi’ni ziyaret etti.Aylarca öğrencilerle birlikte düzenlediği ‘Başkanımla Okuyorum’ kampanyaları büyük  ses getiren Özkan’ın, kitap sergileri açılmasına da  ön ayak olduğu ve kitap sevgisi yadsınamaz.

Karacabey halkı, kitap ve kütüphane ile ne yazık ki çok geç tanıştı.Bizim yaşlarımızdaki kitapseverler, kitaba ulaşmakta büyük zorluklar yaşadılar. Karacabey Halk Kütüphanesi, hatta tam adı ile Karacabey Çocuk Kütüphanesi açılmadan önce, bazı kitapsever esnaflar çok cüz-i bir fiyatla işyerlerinde kendi olanakları ile oluşturdukları minik kütüphanelerinden isteyen halkımıza kitap kiralarlardı.Bunlardan biri de sürekli kitap aldığım rahmetli Saatçi Necati Demirel idi. Bir hafta olarak kiralık aldığınız kitaba 10 kuruş öder, okumamız bittiğinde ise, derhal götürüp teslim ederdik.Zira o isimli kitabın okuyucudan dönmesini bekleyen kişiler olurdu.Rahmetli Saatçi Necati Demirel’in tek isteği kitaplardan para kazanmak değildi.En büyük zevki, halkımza okuma zevkini aşılamaktı.Çok titiz olduğu konu ise, kitabın hırpalanmadan iade edilmesiydi.Allah kendisine gani gani rahmet eyleylesin.Bizlere kitap sevgisini aşılayanlardan en önemli isimdi kendisi.

Bir de yıllar sonra kitap satışı yapan ismini yanlış anımsamıyorsam Osman Karaçar vardı.Bestseller olmasa da güncel pek çok kitabı biz alıcılara sunardı.Eyüp Tahtacı ve diğerleri ise sonradan gelir.Delikanlılık yıllarımda kitap gereksinmemi Bursa’dan sağlamaya başladım şahsen. Varlık Yayınları tam biz gençlerin bütçelerine uygun fiyatta dünya klasiklerini satışa sunardı.Halen kitaplığımda ederi 1 yada 2 lira olan Varlık Yayınları’nın dünya klasikleri vardır.

Zamanla Karacabey Çocuk Kütüphanesi, sonraları adı değişen Karacabey Halk Kütüphanesi  kısıtlı olanaklarla açıldı.O yıllarda okuyucuları sadece öğrencilerdi. (MÜDİRE AYSEL ULUSAN HANIMEFENDİNİN’KULAKLARI ÇINLASIN) Barındıkları binalar ise, yazın sıcak, kışın ısınmayan varlıklı kişilerin bedelsiz kullanıma sınduları izbe denilebilecek yerlerdi.Sonraları Dericioğulları,Karacabey Belediyesi ve şimdi de Sadık Yılmaz Ailesi apartmanlarının kulllanmadıkları bodrum katlarını kütüphanenin kullanımına verdiler.    Ve Karacabey Halk Kütüphanesi isim değiştirerek Karacabey Sadık Yılmaz Halk Kütüphanesi oldu.Sizin de kullanmadığınız bir bodrum katınız varsa kütüphaneye veriniz ve  adınız yıllarca yaşasın!!!

Ne güzel dimi?… Koskoca devletimiz Karacabey gibi bir ilçeye kalıcı binada modern bir kütüphane neden yapmıyor? diye sorduk ve yıllarca Karacabey Yeni Haber olarak yazdık, çizdik.

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Sadık Yılmaz Halk Kütüphanesi’nde  yaptığı incelemelerden sınra,Umarım, ilçemiz standartlarına uygun ve daha ferah bir yerde, yeni ilçe kütüphanemizi kurabiliriz dedi.

Bu söze lütfen dikkat ediniz ve hafızanıza kazıyınız.Biz, şahsen Özkan’ı gördüğümüz her yerde; ‘Karacabey Şehir Kütüphanesi çalışmalarınız ne alemde? diye soracağız.

Evet,

Karacabeyli kitapseverler…

LÜTFEN SİZ DE  ÖZKAN’A BU SORUYU SIK SIK SORUNUZ…

 

 

 

 

 

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
E-bulten