__Tarihi Ev (!) Yıkılıyor ! ___

                                      BU YIKINTI, TARİHİ ESER Mİ !?

Gürel ERGEN – Eskiden ev olan bu metruk yapı, 1935 yılında inşa edilmiş.Ve “tarihi eser” diye günümüze kadar da korunmuş.Korunmaya da devam ediliyor. Ama her tarafı dökülüyor. Bir süre önce evin bir bölümü gece yarısı çökerek mahalle halkında paniğe neden oldu. Ertesi gün ise, yıkılan bölüm adeta insanlar görmesin diye bez perdeyle örtüldü. Yakın bir gelecekte tamamen çökeceğinden hiç kuşkunuz olmasın.
Eskiden ev olan bu harabe gerçekten tarihi eser mi?

Bize göre hiç de değil! Hani “Delinin biri kuyuya taş atmış da kırk akıllı çıkartamamış” örneği….Tam Aziz Nesin öyküsü gibi. Zamanın birinde Karacabey Kaymakamlarından birisi, “Karacabey’de tarihi ve korunması gereken bir ev var!” ihbarı ile Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurmuş. Ve o günden bu yana ne evin mirasçılarının tek bir çivi çakmalarına izin verilmiş, ne de kendileri gelip bir tek çivi çakmış. Hatta, bir ara pencere çerçevelerinde tamirat yaptırdığı gerekçe gösterilerek ev sahiplerinden Hanımefendi hakkında yargılama bile yapılmış.

Mizah dolu bir olay. Tamir et, etmem. Ben edeyim, ettirmem !
Buna”Tarihi eser” diyenler! Eğer öyle ise burasını niçin yıllardır restore etmiyorsunuz? Restorasyonu olanaksız ise, bırakın sahipleri  günün modasına uyarak kat karşılığı versin bir müteahhide ve keyfine baksın. Yazıktır, günahtır bu yıkıntıyı senelerdir bu halde tutmak !!!
Beklenen nedir ki?
Diyeceğiz ama çok iyi biliyoruz ki; bu trajikomik öykünün sonlanması için; yürekli, iş bilir bir yetkili çıkmalı ve en yüksekteki yetkili kişi ya da kurulu, bu evin tarihi eser olmadığına ikna etmelidir.

 

 

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
E-bulten