Abbas Güçlü: “Karacabey Çiftçisi Küskün”

Çiftçi de kıvranıyor!

ABBAS GÜÇLÜ-MİLLİYET

Hafta sonu İstanbul’a birkaç saat mesafedeki Karacabey’in köylerine gittik.

Karacabey Ovası, Bursa’nın hemen yanı başında ve Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip.
Uçsuz bucaksız tarlalarda sulu tarım yapılıyor ve pek çoğunda yılda iki ürün alınıyor.
Tarlaları gezerken topraktan bereket fışkırıyor diye sevinmiştim.
Ama köy kahvesinde köylülerle oturup konuşmaya başlayınca, durumun uzaktan göründüğü gibi olmadığını anlamanız uzun sürmüyor.
En bereketli topraklardaki bu köylüler mutsuzsa, diğerlerinin mutlu olmasını beklemek hayalcilik olur.
Üretim maliyetleri öylesine yükselmiş ki daha çok üretmek, daha çok borç anlamına gelmiş. Bu yüzden, onlar da milyonlarca köylünün yaptığı gibi üretime sırt çevirip küserlerse hiç şaşırtıcı olmaz!
Köyleri de kentlere bağlayan Büyükşehir Yasası da canlarına okumuş. Ne bir bütçeleri kalmış ne de heyecanları. Adeta her şeye küsmüş durumdalar. Dinledikçe, onlara olan kızgınlığınız gidiyor, onları o hale düşürenlere kızmaya başlıyorsunuz…
Bunlar nasıl köylü, ekmeğini, sütünü, yoğurdunu, yumurtasını, soğanını bile bakkaldan alıyor dediğim çok oldu. Hâlâ da diyorum ama maliyetler açısından baktığımızda onlara da hak vermemek olanaksız.
Birileri köyleri, köylüleri ve tarımı bitirmek için     onlarca yıldır yoğun çaba içerisinde.
Önce tohumlarımızı yok ettiler, sonra gübreye mecbur hale getirdiler, en sonunda da çiftçiyi küstürdüler, üretimi düşürdüler.
Mevsimlik işçilerin hali perişandı. Günde 10-12 saat karpuz, biber, domates topluyor ve karşılığında erkekler 50, kadınlar 40 lira yevmiye alıyor. Suriyelilerin durumu daha da vahim! Madenlerde olduğu gibi tarlada da dayılar varmış ve parayı onlar götürüyormuş!
Tarladaki fiyatlarla pazar arasında en az 4-5; manav ve marketlerde 8-10 kat fark var. Nedenlerini uzun uzun anlattılar. Ama bunu kime haykıracaklarını onlar da bilmiyor. Çünkü kime anlatsalar fos çıkmış!..
Soğan Pazarı’nın hemen yanı başındaki Refik Usta’nın lezzetleri ise müthişti…
Özetin özeti: Açlık her türlü kötülüklerin anasıdır diyenler boşuna dememiş. Hele ki beyin açlığı!..

Lütfen Paylaşın ve Beğenin