ALTACA KAYIŞOĞLU, ENERJİ BAKANI ALBAYRAK’A DOSABI SORDU

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, ENERJİ BAKANI ALBAYRAK’A DOSABI SORDU, BAKAN “BİZE GELEN MAHKEME KARARI YOK” DEDİ.


“ENERJİ BAKANLIĞI YA SAFA YATIYOR YA DA DOSAB TERMİK SANTRALİ’YLE İLGİLİ GELİŞMELERDEN BİHABERLER.”

 CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun DOSAB Termik Santrali’ne ilişkin sorusuna Enerji Bakanı Berat Albayrak’tan yanıt geldi. 

Enerji Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri sırasında Bakan Albayrak’a sözlü olarak DOSAB Termik Santrali’yle ilgili mahkeme kararlarını hatırlatan Altaca Kayışoğlu, “Temel insan haklarından birisi de sağlıklı ve temiz çevrede yaşamaktır. Bursa yoğun göç alan önemli bir sanayi şehri olarak maalesef risk altındadır. Çünkü Bursa giderek bir santraller şehrine dönüşmektedir. Orhaneli’nde termik,  Ovaakça’da doğalgaz çevrim santrali vardır. Bu iki büyük santral dışında özel şahıslara ait üç adet daha doğalgaz çevrim santrali ile HES’ler mevcuttur. Durum böyle iken hala Bursa’ya yeni santrallerin kurulması söz konusudur. Bunlardan birisi olan DOSAB mahkeme kararıyla iptal edildi. Yıllardır Keles’e de termik santral yapılması gündemde.  Bursalılar merak ediyor; Bursa’ya hala santral yapılmasını düşünüyor musunuz? Mahkeme kararına saygı duyacak mısınız? DOSAB artık gündemimizden düşmüş müdür” diye sormuştu.

imagehandler-ashx

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, mayıs ayında sorduğu sorulara ancak kasım ayında yanıt geldiğini belirterek şu noktaya dikkat çekti:
“Bakan’a gayet net sorular sorduk. Ancak aynı netlikte yanıtlar alamadık. DOSAB Termik Santrali’yle ilgili mahkeme kararını verdi. İptal etti. Bu karar sonrası DOSAB için yargı kararı dolanılıp ikinci bir ÇED için çalışmalar yürütülüyor. Bu da yargıya taşınmışken, Enerji Bakanı, ‘Önlisans sahibi Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak, bahse konu önlisansın iptal edilmesi veya yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin EPDK’ya ulaşmış herhangi bir mahkeme kararı bulunmamaktadır’ bilgisi veriyor. Bakanlığın durumu ortada. Ya safa yatıyorlar ya da sahiden durumdan bihaberler.”

Bursa’nın bir santraller şehrine dönüştüğü vurgulayan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Enerji Bakanı Berat Albayrak’a sorduğumuz sorulardan birisi de yeni yatırımların olup olmayacağıydı. Gelen yanıt şu: ‘Bursa ilinde önlisans almış 5 adet proje ile inşa halinde 8 adet üretim lisansı almış proje bulunmaktadır.’ Bu açıklama Bursa’nın yeni santrallerin tehdidi altında olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
 

 

 
Lütfen Paylaşın ve Beğenin