Altaca Kayışoğlu’dan Kubilay çıkışı

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, devrim şehidi öğretmen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın her yıl Çelebi Mehmet Lisesi’ndeki anıtı önünde yapılan törenlerin bu yıl iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

TBMM Genel Kurulu’nun açılışında söz alan Altaca Kayışoğlu, Devrim Şehidi Kubilay Öğretmeni anma etkinliklerinin iptalini sert bir dille eleştirdi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, yaptığı konuşmada şu noktaya dikkat çekti:

“23 Aralık 1930’da Menemen’de katledilen Öğretmen Kubilay’ın mezun olduğu okul, Bursa’da eski adıyla Muallim Mektebi, yeni adıyla Çelebi Mehmet Lisesi’dir.

Bahçesinde anıtı bulunan devrim şehidimiz Kubilay için her yıl 23 Aralık’ta anma töreni yapılırken, bu yıl yapılmayacağı belirtilmiştir.

Şeriat bayrağı altına giremeyenlerin kılıçtan geçirileceğini ilan eden bu gerici ayaklanmaya karşı tek başına duran ve başı kesilen Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı anmak kimleri neden rahatsız etmiştir?

Bu yanlışın giderilmesini ve gerici ayaklanmaların bu şekilde meşrulaştırılmasının önüne geçilmesini diliyoruz.

Bu anma yapılmazsa cumhuriyetin emanet edildiği duyarlı gençler bu anmayı yaparak, Şehit öğretmen Kubilay’ı unutturmayacaklardır.”

Şehit Asteğmen Kubilay’ın anma etkinliklerinin iptalini Meclis’teki konuşmasına taşıyan Altaca Kayışoğlu, “Bu tip yaklaşımlar doğru değil.

Değerlerimizi örselemeyen bu zihniyetini bir kez daha kınıyoruz.

Kubilay öğretmen gibi devrimci insanlarımızı asla unutturmayacağız” dedi.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin