ALTACA KAYIŞOĞLU:”İZNİK SURLARI ONARILMALI”

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, DÜNYACA ÜNLÜ İZNİK SURLARI’NIN BİR AN ÖNCE ONARILMASINI İSTEDİ.

 SADECE ESKİ OLDUĞU İÇİN BİRÇOK YAPININ ONARILDIĞINI, OYSA İZNİK SURLARI GİBİ ANITSAL ÖZELLİĞE SAHİP TARİHİ ESERLERİN ONARILMAMASI DİKKAT ÇEKİCİDİR.

İZNİK SURLARI HEMEN RESTORE EDİLMELİDİR ANCAK RESTORASYON YENİDEN YAPMAK ŞEKLİNDE OLACAKSA OLDUĞU GİBİ KORUNMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINMALIDIR

      Altaca Kayışoğlu, yerel yönetimler eliyle eski birçok binanın tarihi eser olarak onarıldığını ancak gerçek anlamda tarihi ifade eden İznik Surları gibi anıtsal yapıların ise kaderine terk edilmiş olmasının dikkat çekici olduğunu ifade etti. İznik’in tam bir tarih hazinesi olduğunu dile getiren CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Milattan önce 2500 yıllarına kadar uzanan bir tarihe sahip İznik’te birçok uygarlığa ait eserler bulunuyor. İznik Surları da bunlardan birisi. Maalesef dünyadaki turizm hareketliliğinden İznik hak ettiği payı alamıyor. Kültür turizminin başkenti olabilecek bir şehrin gereken ilgiyi görmemesinin nedenleri üzerinde ciddi ciddi düşünmek gerekir. Neden İznik dünya nüfusunun çok önemli bir bölümü için çok çekici özelliklere sahipken, gereken ilgili görmüyor? Sorun nereden kaynaklanıyor” açıklamasında bulundu.foto-3CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İznik’te Ayasofya gibi tarihi yapıların onarıldığını ancak yapılan restorasyon çalışmasının tatmin edici bulunmadığının altını da çizerek, “Hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar için önemli Ayasofya Kilisesi Kültür Bakanlığı aracılığıyla restore edildi ancak yapılan restorasyonun da restorasyona gerek duyduğu izlenimi oluşturdu. Bizde yapılan restorasyon çalışmalarının birçoğunda benzer sorunlar yaşandığı bir gerçek ama bu yapıların geleceğe aktarılması da çok önemli. İznik Surları da bu eserlerden birisi. İznik’in etrafını çeviren surların kıyısından yol geçiyor. Ağır tonajlı araçların da bir zamanlar kullandığı bu yol, surlara ciddi zararlar veriyor. Bir an önce restore edilip, kıyısından geçen yolların başka noktalara alınması gerekiyor. Bu önemli yapının restorasyonu bir an önce başlamalı ancak Ayasofya gibi bir restorasyon yapılacaksa bu haliyle korunması daha iyi olur. Restorasyon aslına uygun onarım demek ama biz de yapılanlar eskiye uygundan ziyade yeniden yapmak gibi algılanıyor” uyarısında bulundu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin