ALTIN DÜŞÜŞTE…

Güçlenen Dolar, altının güvenli liman gömleğini üzerine geçirmesine izin vermiyor.

Dolar Endeksi 100 seviyesini aştı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi 1239.35 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Euro/Dolar paritesi 1.0563 ile 7 ayın en düşük seviyesini tekrar gördü.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu hafta toplantı yapacak. ECB Başkanı Mario Draghi, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada enflasyonun yükseltilmesi için ne gerekiyorsa yapılacağını söylemişti. Euro bölgesindeki büyüme hızının beklenenden yavaş olması ve yıllardır yüzde hedeflenen enflasyon seviyesine ulaşılamaması ve diğer küresel finansal faktörler nedeniyle ECB’nin bu haftaki toplantıda teşvikleri artırmada geri adım atması beklenmiyor.

GRAM ALTIN DÜŞÜYOR

Yurtiçinde ise geçtiğimiz hafta 100 TL’yi aşan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 99,20 TL, Cumhuriyet altınının satış fiyatı 666,00 TL oldu.

ALB Menkul Değerler Emtia Piyasaları Uzmanı Volkan Kuğucuk; altın fiyatlarının Fed’in gölgesinde kalmaya devam ettiğini vurgulayarak; “Amerikan 2 yıllık tahvilleri yükseliyor. Altındaki ağaı yönlü hareketin 1.065 dolar altında 1.050 dolar seviyesine kadar gerilemesi masada. Zaman zaman tepki alımları gelse de bu birkaç dolardan fazla olmayacak ve altının şağı yönlü hareketini durdurmayacaktır” dedi

Lütfen Paylaşın ve Beğenin