ARICIYA KOVAN DESTEĞİ SÜRÜYOR

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KIRSAL KALKINMANIN SAĞLANMASI, DAHA KALİTELİ ÜRETİM VE PAZARLAMA İMKANLARIYLA ÇİFTÇİNİN DAHA ÇOK KAZANMASI AMACIYLA YAPTIĞI DESTEKLEME ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA 400 ÜRETİCİYE 4 BİN KOVAN DAĞITIMININ İLK ETABI OLAN BİN KOVANI ÜRETİCİLERE TESLİM ETTİ.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, HER ALANDA OLDUĞU GİBİ BAL ÜRETİMİNDE DE KALİTEYİ ARTIRMAYI AMAÇLADIKLARINI, KOVAN DESTEĞİNİN YANI SIRA ÜRETİLEN BALIN DEĞERLENDİRİLMESİ VE PAZARLANMASI KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARDA DA ARTIK SONA YAKLAŞTIKLARINI SÖYLEDİ.

BURSA ARI YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI SELAMİ SEZGİN DE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DESTEKLERİYLE BURSALI BAL ÜRETİCİLERİNİN HER GEÇEN GÜN GÜÇLENDİĞİNİ BELİRTEREK, DESTEKLERİ NEDENİYLE BAŞKAN ALTEPE’YE TEŞEKKÜR ETTİ.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmanın sağlanması, daha kaliteli üretim ve pazarlama imkanlarıyla çiftçinin daha çok kazanması amacıyla yaptığı destekleme çalışmaları kapsamında 400 üreticiye 4 bin kovan dağıtımının ilk etabı olan bin kovanı üreticilere teslim etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her alanda olduğu gibi bal üretiminde de kaliteyi artırmayı amaçladıklarını, kovan desteğinin yanı sıra üretilen balın değerlendirilmesi ve pazarlanması konusundaki çalışmalarda da artık sona yaklaştıklarını söyledi. Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selami Sezgin de Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Bursalı bal üreticilerinin her geçen gün güçlendiğini belirterek, destekleri nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

21763_ERH_0292_201604291735                  Özellikle kırsal kalkınmanın sağlanması hedefiyle, çiftçilere koyun ve yem dağıtımı, yem bitkisi tohumu, arı kovanı, sera naylonu, çatı malzemesi, salça makinesi, malt serme makinesi, ceviz soyma makinesi gibi ekipman desteği yanında çilek fidesi, ceviz ve kestane fidanı dağıtımları yapan Büyükşehir Belediyesi, tarımsal destekte hız kesmiyor. Bursa’da arıcılığın da gelişmesi ve üreticilerin daha çok kazanması amacıyla daha önce de arı kovanı ve kovan altlığı dağıtımı yapan Büyükşehir Belediyesi, 400 arı üreticisine toplam 4 bin kovan dağıtımı kapsamında ilk etapta Gemlik, Gürsu, Kestel, Mudanya, Nilüfer, Osmangazi, Yenişehir ve Yıldırımlı arı üreticilerine bin adet kovan dağıttı. Büyükşehir Belediyesi’nin Arabayatağı yerleşkesindeki dağıtım törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her alanda olduğu gibi bal üretiminde de kaliteyi artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Hedef; kaliteli üretim

21763_ERH_0276_201604291735             Bursa’nın sahip olduğu tarım potansiyelinin de en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla gerek tarımsal gerekse hayvan üretimi desteklemeye devam ettiklerini dile getiren Başkan Altepe, “Kurduğumuz Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Tarım A.Ş. ile artık tarımsal üretimin olduğu her yerde Büyükşehir Belediyesi var. Nerede, nasıl üretim yapılıyor, hangi alanlarda destekleme gerekli tüm bu konular üzerinde çalışıyoruz. Bugün de arı yetiştiricilerimize 1000 adet kovan dağıtıyoruz. Toplamda 400 üreticimize 4 bin adet kovan dağıtacağız. Dağıtım işlemi öyle aylar sürmeyecek, 45 gün içinde hepsini dağıtmış olacağız. Arıcılık tarım içinde önemli sektörlerden biri. Tek hedefimiz daha kaliteli üretimin yapılması ve üretilen balın yurt içi ve yurt dışı pazarlarda değerlendirilmesi. Bu nedenle kovan desteğinin yanında ürünün değerlendirilmesi ve pazarlanması noktasındaki çalışmalarımızı da tamamlamak üzereyiz. Bir tek amacımız var oda çiftçimizin daha çok kazanması ve refah seviyesinin yükselmesi. Bu amaç doğrultusundaki çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selami Sezgin de, Başkan Altepe sayesinde Bursa’da arıcılığın güçlendiğini belirterek, destekleri nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin