BAKAN ÇELİK ÜRETİCİLERLE TELEFONLAŞTI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) çeltik fiyatlarına müdahale etmesi beklentisine ilişkin, “Çiftçilerle telefon görüşmesinde aldığımız notlar var. Çeltik üreticisinin durumu nedir? Ona göre bugün bir değerlendirme yapıp, bir ihtimal bugün bir açıklama yapabiliriz” dedi.Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan çeltik üreticilerine yaptığı çağrı üzerine, kendisini arayanlarla telefonla görüştü. Çeltik üreticilerinin yanı sıra tarım ve hayvancılık alanındaki çeşitli meslek gruplarında faaliyet gösteren yaklaşık 40 kişi, 1 saat içerisinde Çelik’e sorunlarını iletti, görüşlerini aktardı.

İpsala’da çeltik üretiminden geçimini sağlayan Ali Ercan, ürün fiyatlarının bazen çok yükseldiğini bazen de çok düştüğünü ifade ederek, yüksek fiyatlı dönemlerin ardından maliyetlerin çok arttığını söyledi. Ercan, özellikle bu yıl piyasa koşullarının çok kötü olduğunu, fiyatların çok geri geldiğini belirterek, “İstikrarsız piyasadan dolayı biz şu anda malımızı satacak kişi bulamıyoruz” dedi.

Bunun üzerine Bakan Çelik de “Piyasa şartları iyi olduğu için 2 yıl bizde fiyat açıklaması yapılmadı ama şu anda arkadaşlarımız bize bir sıkıntı, bir daralma ifade ediyorlar, beyanları öyle. Biz de o çerçevede bir çeltik üreticileri ile görüşelim, ‘Ne yapabiliriz, TMO olarak alımlara başlayalım mı, ne şekilde başlayalım’ diye istişareler yaptık. Beklentiniz nedir?” değerlendirmesinde bulundu.

Ercan da ürünlerinin yüzde 70’inin elinde kaldığını dile getirerek, sattıkları ürünlerin yarıdan fazlasının parasını alamadığını kaydetti.

Bakan Çelik’in piyasa fiyatlarının ne kadara indiğini sorması üzerine Ercan, yüzde 60 randımanlı çeltiği bin 350 liraya satmak zorunda kaldığını söyledi. Ercan, çeltik alımları için bin 700-bin 800 civarında bir fiyat beklediklerini dile getirerek, bugünkü koşullarda bu fiyatın maliyetlerini ancak kurtaracağını kaydetti.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin