BAŞKAN ÖZKAN’IN “YEŞİL VAADİNE” İNANMAK İSTİYORUZ!

GENÇLİK PARKINDA ONLARCA KURU ÇAM AĞACI VARKEN İNANALIM MI ?

Karacabey Belediyesi 2015 yılını ‘Çevre Temizlik’ yılı ilan etmiş ve bunun için ciddi çalışmalarla şehrin tüm noktalarında köklü bir temizlik çalışmasını hayata geçirmişti. Başkan Özkan önceki yaptığı açıklamada 2016 yılı hedefleri arasına yeşil bir Karacabey için mücadele edeceklerini duyurdu. Başkan Ali Özkan 2016 yılında ilçenin marka değerlerinden birisi olan ıhlamuru da şehrin dört bir yanında kullanacaklarını müjdeledi.

Bu kapsamda Meclis Üyesi İsmail Yozgat, Park Bahçeler Müdürü Aybars Tunalı ve Park Bahçeler Müdürlüğü personeli ile birlikte ilçede düzenlemesi süren park alanları ve yeşil alanlar üzerine detaylı incelemelerde bulundu.

Ihlamur Park bölgenin göz bebeği olacak
Başkan Ali Özkan ve beraberindekilerin ilk durağı kısa bir süre önce mahalle halkının yoğun talebi doğrultusunda kamulaştırması yapılarak belediyeye park alanı olarak kazandırılan Gazi Mahallesi 92 Sokak’ta ki yeni park alanında süren çalışmalar oldu.

Modern bir görünümde inşa edilen park alanı ıhlamur ağaçları ile donatılarak bölgenin ıhlamur kokusuyla nefes alan bir sosyal alanı niteliği taşıyor. Aynı zamanda Karacabey’de özel ışıklandırma tekniklerinin ilk defa kullanılacağı park alanında pek çok ilkler hayata geçirilecek.

Karacabey’de ilk defa özel ışıklandırma tekniklerinin yanı sıra ‘Pergola’ denilen ahşap oturma grupları ile küçük alanlarda ki hazır çim uygulaması Ihlamur Park’ta hayat buluyor. Çalışmaları denetleyen Başkan Özkan birkaç gün içerisinde parkın vatandaşın hizmetinde olacağını müjdeledi. Başkan Ali Özkan burada yaptığı açıklamada ‘Vatandaşımız istedi, biz de hayata geçirdik’ ifadesine yer verdi.

Özkan’ın bir sonraki durağı ise Gazi Mahallesi Ortaokul Caddesi üzeri 296 Sokak’ta yer alan parkta yapılacak düzenleme çalışmaları oldu. Parkın yeniden projelendirildiğini belirten Başkan Özkan ‘Vatandaşlarımız burayı sıkça kullanıyor. Ancak sosyal alan bakımından yetersiz kalmış bir alan. Ailelere hitap etmeyen bir parktı. Ihlamur Parkta’ki estetik kaygıyı çalışmalarımızda buraya da yansıtacağız. Yeşil alanları ve oturma guruplarını yenileyeceğiz. Bunun yanında sadece bu park için konuşmuyorum ilçenin tamamında çocuk oyun guruplarının zeminini yavrularımızın düşmelerine karşı hasarı hafifletecek malzeme olan kauçuk zeminle kaplıyoruz’ şeklinde konuştu.

Emirsultan’a yeni nefes geliyor
Yoğun bir şekilde yapılan site inşaatları ile hızlı bir nüfus artışı yaşanan Esentepe ve Emirsultan Mahallelerinde bu inşaatların tamamlanmasıyla doğru orantıda yeşil ve sosyal alan sorunu meydana gelmeye başladığını dile getiren Başkan Ali Özkan bölgede yeni yapılması planlanan park alanında süren çalışmaları denetledi. ‘Mevcut ve az sayıdaki parklar yetersiz kalınca belediye olarak imkanlarımız dahilinde bu bölgelere yeni soluk kazandırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda yoğun talep gelen Emirsultan Mahallesinde çok güzel bir alana 510 m2’lik sıfırdan bir park alanı inşa ediyoruz. Konum itibariyle Uluabat Gölüne karşı panoramik bir görünüm sunan bu park alanında yine diğer parklarda bulunan oyun guruplarımız, oturma alanlarımız , spor aletlerimiz konumlandırılacak’ dedi.

Başkan Özkan ve beraberindeki heyet incelemelerine Esentepe, Gazi, Saadet, Sırabademler ve Emirsultan Mahallelerinde mevcut park alanlarında devam etti. Talep gelen bölgelerdeki oluşturulması muhtemelen park alanlarını inceleyen Özkan burada görevliler ve bölge halkıyla birlikte fikir alışverişinde bulundu.
Parklarda güvenlik tedbirleri arttırılacak.
Başkan Özkan’ın incelemeler sırasında vatandaşlarla yaptığı istişarelerde parkların akşamlarık imliği belirsiz kişilerce zaman zaman tahrip ettiğini söylemesi üzerine ‘Bizler bu parkları sizler için yapıyoruz. Ve maalesef tüm park alanlarına bekçi koyma durumumuz söz konusu değil. Bunu koruyacak olan sizlersiniz. Böyle bir durumda hemen polis ekiplerine haber vermelisiniz. Bunlar kamu yararına olan hizmetler. Ve birlikte koruyacağız bunları. Bizlerde bu parklarda güvenlik için önemli tedbirler alacağız. Ama sizlerinde bu konuda bize yardımcı olmanız gerekmekte’ şeklinde konuştu.
Yokuş sokaklara merdiven desteği
Özkan incelemelerine vatandaşların yoğun talebi sonrası harekete geçilen merdiven çalışmaları ile devam etti. Özellikle Esentepe Kanlı Çukur Mevkii ile Saadet Mahallesinin belirli bölgelerinde vatandaşların yokuş sokakları çıkarken zorlanması nedeniyle merdiven talepleri için Destek Hizmetler Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı bir ekip oluşturarak söz konusu mevkiiler de çalışmalara başlanmıştı.
Gerçekleştirdiği denetim sırasında bu çalışmaları görevliler ve vatandaşlarla birlikte inceleyen Başkan Özkan, altyapısı uygun olan bazı merdiven inşaatlarına engelli araçları ve pazar çantalarıyla çıkılabilmesi için rampalarında yapılmasını ekiplere söyledi. Özkan’a bu çalışmasından dolayı teşekkür eden vatandaşlar yıllardır bu çalışmayı beklediklerini ama kenar mahallede kaldıkları için maalesef bir girişimde bulunulmadığını ifade etti.

Öte yandan merdiven inşaatları tamamlandığın da renklendirilerek aynı zamanda mahalleye renkli bir görünüm katacağı belirtildi.

Atatürk Kültür Parkı girişi yenileniyor
Başkan Özkan’ın incelemeler kapsamında uğradığı bir diğer nokta Atatürk Kültür Parkı’nın stadyum önünden olan girişi oldu. Özellikle alt geçit girişinde bulunan meydana yine Karacabey’de ilk defa dikey bahçe olarak adlandırılan ve duvara monte edilerek uygulanan dik çim ve çiçeklendirme uygulamasının yapılacağını ifade eden Özkan Atatürk’ün adının yer aldığı bir parka uygun bir giriş için kolları sıvadıklarını ifade etti. Burada yaptığı açıklamada ‘Boş duvarları maalesef zamanla kirli bir görünüme kavuşuyordu. Bizle bununda önüne geçmek adına bu uygulamayı hayata geçireceğiz. Çiçeklendirmeler ile duvarları değerlendirirken boş kalan diğer yerlere ahşap kaplamalar yapılarak parkın girişine yeni bir renk getirmiş olacağız’ dedi.

Karacabey Ihlamur kokacak
İlçenin markalaşma yolunda değerlerini bir bir ön plana çıkarmayı hedefleyen Başkan Ali Özkan bu kapsamda bu kez Ihlamuru Karacabey içerisinde işlemek için harekete geçtiklerini belirtti. Bu kapsamda ilk olarak Atatürk Caddesi ile Bursa Caddesi üzerinde bulunan orta refüjde zamanla kuruyan ağaçların yerlerine ıhlamur ağaçlarının dikilmesini kararlaştırdıklarını ifade eden Özkan ‘Adana bunu limon ağaçlarıyla, İzmir bunu kokulu çiçekleri ile yapıyor. Karacabey’in ise bu anlamda hem değerli, hem görsel yönden şehre yakışan hem de kokusuyla bulunduğu çehrenin havasını değiştiren bölgemizin bitkisi olan ıhlamurla yapacağız. 2016 yılı itibariyle yapacağımız ağaçlandırmalarda önceliğimiz ıhlamur ağaçları olacak. Şehrin dört bir yanına bu ağaçların dikimi için çalışma başlatıyoruz. Böylelikle Karacabey ıhlamur kokan bir şehir olarakta anılacak’ şeklinde konuştu.

Özkan park bahçeler müdürlüğü ekiplerini sıkı bir çalışma ile sahada çalıştıklarını belirterek ‘ekiplerimiz sadece yeni ağaç dikimini icra etmiyor, mevcut ağaçların bakımlarını da düzenli olarak ziraat mühendisimiz eşliğinde gerçekleştiriyor. Mevcut hastalıkların bu rutin kontrollerde tespit edildiği takdirde hemen gerekli müdahaleyi yine ekiplerimiz titizlikle yapıyorlar’ dedi.PP

NOT: YAZI KARACABEY BELEDİYESİ WEB SAYFASINDAN ALINMIŞ OLUP,BİZİM KİŞİSEL GÖRÜŞLERİMİZ YAZIYA YANSITILMAMIŞTIR.BİZ SADECE KARACABEY GENÇLİK PARKI’NDA “AYAKTA ÖLMÜŞ” ONLARCA ÇAM AĞACI OLDUĞUNU, AYLARDIR İLÇEDE AĞAÇ KIYIMI YAPILMASINA GÖZ YUMULDUĞUNU DOĞASEVER OLARAK, SAYIN ÖZKAN’A BİR KEZ DAHA ANIMSATMAKLA YETİNİYORUZ.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin