Berfe: Şiir artık okunmuyor

Türk edebiyatına yön veren isimler arasında yer alan şair, yazar Süreyya Berfe, Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği söyleşiye katıldı. Okurlarıyla şiir tadında bir sohbet gerçekleştiren Berfe “Bizim zamanımızda şiir okunuyordu, şimdi okunmuyor” dedi.

“Berfe” denince aklımıza en sevdiğimiz şiiri “Sevgili Arkadaşım” başlıklı olan gelir. Bizler gibi sevenler varsa anımsatalım istedik.

SEVGİLİ ARKADAŞIM

1. Gözlerinin rengi gibi

Yüreğinin rengi gibi

Saçların da kendi renginde

Ama ben, ellerini gördüm önce

Toplayan, düzelten, onaran ellerini

Dokunduğuna soluk aldıran

Telâşlı, usta, sevecen ellerini

Geç anladım ve inandım

Her gün daha çok inanıyorum

Ellerin, güzel işlerin karıncası

Ellerin, ellerden bıkmış ellerime sığınak

2. Yüzünün rengi gibi

Dudaklarının rengi gibi

Saçların da kendi renginde

Ama ben, özverini gördüm önce

İçinden çavlan gibi dökülen özverini

Hep koşan, yürümeyi bilmeyen

Hesapsız, gücendirmeyen, saydam özverini

Neye uzansa dirilten Susan, hüzünlenen, sıcak özverini

Geç anladım ve inandım

Gün gün daha çok inanıyorum

Özverin, güzel işlerin arısı

Özverin, sözcüklerden yılmış kafama barınak

3. Derinin rengi gibi

Sesinin rengi gibi

Saçların da kendi renginde

Ama ben, seni gördüm önce

Gülen, yaşayan, bilen seni

Körpe bir söğüt dalı gibi çırpınan

Durduğu yere can veren

Gönüllü, duyan, seven seni

Geç anladım ve inandım

Şimdi daha çok inanıyorum

Sen, hayatın ablası Saf olan her şeyin mayası

Sen, eşyalardan usanmış kalbime dayanak

4. Sevgili arkadaşım benim

Sana “sevgili arkadaşım” diyorum

Budur, bizim anladığımız sevdanın tanımı

İşte sana bir aşk şiiri

İçinde “sevgilim” sözcüğü geçmiyorsa

Suçun yarısı senin

Çünkü, ben de bize yaraşanların sözcüğünü değil

Kendisini seviyorum

senin gibi Süreyya BERFE

Süreyya Berfe-5

Nilüfer Belediyesi, Türk edebiyatında önemli bir yere sahip şairleri  “Şairin Şiir Evreni” söyleşilerinde ağırlamaya devam ediyor. 1960 kuşağı şairlerinden Süreyya Berfe, Selahattin Yolgiden’in sorularıyla Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından düzenlenen Şairin Şiir Evreni söyleşisinde okurlarıyla buluştu.

Nazım Hikmet Kültürevi’nde düzenlenen söyleşide Süreyya Berfe, şiir üzerine konuştu,  şiirlerinin hikayesini paylaştı. Süreyya Berfe, Türk şiirinin omurgasını oluşturan Tomris Uyar, Cemal Süreyya, Memet Fuat, Haldun Taner, Ulvi Uras, Mehmet Seyda, Orhan Kemal, Adnan Özyalçıner, Murat Belge, Ülkü Tamer, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve çok sayıda şair ve yazarla olan anılarını anlattı.

Şiire zamanla ilginin azaldığını kaydeden Süreyya Berfe, “Bizim zamanımızda şiir okunurdu şimdi şiir okunmuyor. En büyük fark bu. Melih Cevdet Anday’ın yeni bir kitabı çıktı “Şiir Yaşantısı” diye. 1939’dan son yazısına kadar bütün yazılarının yer aldığı bu kitap izleyelim bakalım kaç tane satacak. Dergilerde şiirleri yayınlanan yeni, az yeni, çok yeni arkadaşlar alsalar, bu kitap ikinci hatta üçüncü baskı yapar” diye kaydetti. Edebiyatta kuşakların da kalmadığını belirten Berfe, “İkinci Yeni bir kuşak,Garip hareketi de kuşak, bizim 60’tan sonrakiler belki, ama biz de kuşak değiliz” diye konuştu.

“Taşra edebiyattaki etkisini kaybetti”

Türkiye Milli Talebe Federasyonu Kültür Yarışması Şiir Dalı Birincilik Ödülü’nü alarak şairliğe başladığını anlatan Süreyya Berfe, ilk olarak İkinci Yeni akımında yer aldığını daha sonra ise halk şiirlerine yöneldiğini belirtti. Halk şiirlerinde yeni bir dil kurmanın yolunu aradığını da kaydeden Süreyya Berfe, taşranın fiziki olarak kaybolmasıyla birlikte taşra şiirlerinin de yok olduğunu söyledi. Berfe, “Taşra fiziki olarak yok oldu. Artık kültürel, örf-adet, gelenek, görenek anlamında taşra kalmıştır. Bu kentleşmeler, kentlerde yaşanan bu gelişmeler, kötü kentleşme, yani bu koca koca bloklarda, dairelerde taşra nasıl yaşar. Taşranın bir geleneği, adeti alışkanlıkları vardı artık onlar kayboldu” şeklinde konuştu.

Nilüfer Belediyesi’ne övgü

Süreyya Berfe-4 (2)Nilüfer Belediyesi’nin edebiyata yönelik çalışmalarını takip ettiğini belirten şair Süreyya Berfe, Nilüfer’de bulunan kütüphanelerden övgüyle söz etti. Berfe, “Ben pek böyle belediye davetlerine, panellere, seminerlere, gezmelere tozmalara gitmem, hoşlanmam da. İltifat olsun bir şıklık olsun diye söylemiyorum, gerçeği gördüm, bir ilçe ki 5 kütüphane var. Nilüfer Belediyesi’nin daha önce yaptığı etkinlikler var. Dedim ki git orada düzgün insanlarla karşılaşacaksın. Yoksa böyle Nazım Hikmet Kültürevi, Piraye, Uğur Mumcu Kavşağı kaç ilçede var. Onun için buraya gelmeyi kabul ettim” dedi.

Keyifli geçen söyleşinin sonunda Nilüfer Belediyesi Kütüphaneler Müdürü Şafak Pala, usta yazar Süreyya Berfe’ye günün anısına özel tasarım  portresini hediye etti.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin