BİBER ÜRETİCİSİNE BAYRAM MÜJDESİ

TARLADAN ALDIKLARI SİYAH İNCİRİ ALMANYA’YA PAZARLAYARAK ÜRETİCİYE 1’E 5 KAZANDIRDIKLARINI BELİRTEN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, AYNI YOLU YENİŞEHİRLİ BİBER ÜRETİCİSİ İÇİN DE İZLEYECEKLERİNİ AÇIKLADI.

  KURBAN BAYRAMI’NDAN SONRA BELEDİYE İŞTİRAKLERİNDEN TARIM AŞ KANALIYLA YENİŞEHİR’DEN ÜRÜN ALMAYI PLANLADIKLARINI VURGULAYAN BAŞKAN ALTEPE, BURSA’NIN MARKA DEĞERLERİNDEN OLAN BİBERİN DE ER YA DA GEÇ PİYASA DEĞERİNİ BULACAĞINI SÖYLEDİ.

 Tarladan aldıkları siyah inciri Almanya’ya pazarlayarak üreticiye 1’e 5 kazandırdıklarını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, aynı yolu Yenişehirli biber üreticisi için de izleyeceklerini açıkladı. Kurban Bayramı’ndan sonra belediye iştiraklerinden Tarım AŞ kanalıyla Yenişehir’den ürün almayı planladıklarını vurgulayan Başkan Altepe, Bursa’nın marka değerlerinden olan biberin de er ya da geç piyasa değerini bulacağını söyledi.

 Bütünşehir uygulamasıyla birlikte tarımsal kalkınmaya ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, meyve ve sebze üreticilerinin daha çok kazanması yolundaki çalışmalarına hız verdi. Daha önce üreticiden direkt siyah incir alımı yaparak Almanya’ya satan ve ürünün kilogram fiyatının 1 TL’den 5 TL’ye çıkmasına vesile olan Büyükşehir Belediyesi, aynı adımları Yenişehir’deki biber üreticisi için de atmaya hazırlanıyor.

 Şu anda Tarım AŞ kanalıyla dünya pazarlarını taradıklarını ve biber için en uygun lokasyonu tespit etmeye çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kurban Bayramı sonrasında ürün alımına başlayacaklarını duyurdu. Ürünün tarlada değerlenmesini istediklerini, bu hedef doğrultusunda belediyenin tüm kaynaklarını seferber ettiklerini belirten Başkan Altepe, “Bütünşehir uygulaması başlar başlamaz hemen Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’nı kurduk. Ardından Tarım AŞ’yi faaliyete geçirdik. Hedefimiz üreticilerle birlikte üretimin kalitesini artırmak ve dünya pazarlarında değerini bulmasını sağlamak” dedi.22449_img_9207_201609101247

 Bütünşehir uygulamasıyla birlikte üretimin olduğu her yere adım attıklarını, ilk olarak Bursa’nın marka değerlerinden olan siyah incirin değerini bulmasıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Altepe, Almanya’nın Berlin kentiyle yapılan görüşmeler neticesinde Türkiye’de kilogram fiyatı 1 TL’den alıcı bulan incirin 5 TL’lik piyasa değerine ulaştığını ifade etti. Bir sonraki hedeflerinin Yenişehir Ovası’nın en önemli üretimlerinden olan biber olduğunu kaydeden Başkan Altepe, siyah incirde izlenen stratejinin adım adım biber için de uygulanacağını belirtti. Tarım AŞ ekiplerinin şu anda dünya pazarlarını didik didik ettiğini, biber için en uygun pazar arayışını sürdürdüğünü söyleyen Başkan Altepe, kısa bir süre sonra biber konusunda sonuç almayı umduklarını ifade etti. Kurban Bayramı’ndan hemen sonra Tarım AŞ kanalıyla Yenişehir’den biber alımlarını başlatmayı planladıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Hedefimiz burada da üreticinin çok daha fazla kazanması. Çiftçinin, köylünün yüzünün gülmesidir. Kent ekonomisinin daha da canlanmasıdır. Onun için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Atacağımız adımlar şimdiden hemşerilerimiz için hayırlı olsun” diye konuştu. 

 Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir’deki biber üretim tesislerini gezdi. Başkan Altepe’ye gezisinde eşlik eden Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik ise, ilçenin ilk akla gelen sebzesinin biber olduğunu belirtti. Avrupa pazarlarına Büyükşehir’le birlikte adım atmanın kendileri için çok önemli olduğunu kaydeden Çelik, “Büyükşehir’in siyah incirle yapmış olduğu çalışmanın bir benzerinin biber için de yapılması konusunda Başkan Altepe’den söz aldık. İnşallah aynı sonuçları biz de elde edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin