Bir “Nisan 1 Şakası”

KARACABEY’İ AYAĞA KALDIRAN “1 NİSAN ŞAKASI”

 Gürel ERGEN

1 Nisan Şaka Günü, her yılın 1 Nisan günü kutlanır. Genelde şaka gününde insanların birbirlerine şaka yapması gelenek haline gelmiştir.1 Nisan Şakası hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır. Konumuz farklı olduğundan bunlara değinmeyeceğiz.

1 Nisan Şaka Günü ‘nde,ulusal ve evrensel basın yayın organları ile en ciddi haber ajansları bile çeşitli ve insanı şaşırtacak “1 Nisan Şakaları” yayımlar.  

Karacabey Yeni Haber’in  yayına başladığı yıllarda olmalı…

1 Nisan günü biz de o zamanlar yıkılmakta olan Karacabey Hükumet Konağı arkasındaki otoparkın temelinden altın dolu bir küp çıktığını ve çil çil altınların üzerinde “Rib Nasin Isakaş ” yazısı bulunduğunu, altınların işçiler ve çevre sakinleri tarafından kapışıldığını yazmıştık. Aslında altınların üzerindeki yazı kelimeler tersten okunduğunda “Bir Nisan Şakası” olduğu açıkça belirtiliyordu.Haberin bir şaka olduğu çok az okuyucumuz tarafından anlaşılmışsa da çok sayıda takipçimiz, kaba tabirle şakayı yemişti…

İstatistik sayfamıza baktığımızda haberimizin okunması beş dakikada en az bin kişi olarak sürekli artıyordu. O kadar ki; gün içerisinde şaka haberimiz, 60 bin kişi tarafından okunmuştu.  Telefonlarımız hiç susmuyordu. Öğrendiğimize göre, Karacabeyliler Başkan Ali Özkan’ı telefonla arayarak haberin gerçeğini bizzat kendisinden öğrenmeye çalışıyordu.Başkan Özkan da bu arayıp sormalardan usanmış olmalı ki,sosyal medya  hesabında bir açıklama yapma gereğini duymuş ve gazetemiz hakkından suç duyurusunda bulunulacağını kamuoyuna deklare etmişti. Biz de cevabi yazımızda Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın , hakkımızda suç duyurusunda bulunacağını açıklamasını, bizim “1 Nisan Şakamıza”  karşı yapılmış bir “Karşı Şaka” olarak algılamak istediğimizi ifade etmiştik.

Bu arada, “Şaka Haberimizin”  okunması giderek artıyor, komşu il ve ilçelere kadar yayılıyordu. Yerel ve Bursa merkez medyası haberi sayfalarına taşıyor ve gazetemizin dava edileceği bile yazılıyordu. Hele bir yerel gazete, suç duyurusunu  sevinçle karşılarken,haberi  ilçe temsilcisi olduğu  ajanslara büyük  bir mutlulukla geçiyordu.

Gösterilen bunca ilgi sonunda bizi de bunaltmış ve akşam saat 20.00 sularında şakamızı yayından çekmiştik.

Ya Özkan’ın suç duyurunda bulunulacağını söylemesi ne olmuştu?

Dedik ya !

O, Özkan’ın da bize yaptığı karşı “1 Nisan Şakası” olarak anılarımızda  kaldı.

 

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin