Bu gece Kanlı Ay Tutulması Yaşanacak

 Uzmanların bazıları, bu olaya dikkat çekerek, dünyamızda depremlere neden olabileceğini iddia ediyor.

**************

Yılın en önemli gök olaylarından tam oy tutulması bu gece gözlenecek. 27 Eylül’ü 28 Eylül’e bağlayan bu geceki gökyüzü şöleninde Ay dünyaya en yakın, başka deyişle ’Süper Ay’ iken ’Kanlı Ay’ olarak adlandırılan kızıl renkte Tam Ay Tutulması olacak. Tutulma Türkiye’de 03.10’da başlayıp 06.30’daki batışına kadar izlenebilecek.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin ’2015 Gök Olayları Yıllığı’nda da yer verilen bu yılın en önemli gök olaylarından biri olan Tam Ay Tutulması, 27 Eylül’ü 28 Eylül’e bağlayan gece gerçekleşecek. ’Kanlı Ay’ denilen kızıl renge bürünecek olan Ay’ın dünyaya en yakın konumunda olacağı bu geceki tutulma, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Antarktika, Pasifik Okyanusu’nun doğusu, Atlantik Okyanusu ve Hint Okyanusu’nun batısından izlenebilecek.
Süper ve Kanlı Ay’daki tam tutulma Türkiye saatiyle ise 03.10’da başlayacak. Tutulma ortası ise 05.57’de gerçekleşecek. Tutulma saat 08.24’de bitecek, ama ülkemizden Ay’ın saat 06.30’daki batışına kadar izlenebilecek. Tutulma ile birlikte en son 1982’de görülen Süper ve Kanlı Ay, bir daha 2033’de görülebilecek.

Uzmanların bazıları, bu olaya dikkat çekerek, dünyamızda depremlere neden olabileceğini iddia ediyor.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin