BU MASALI BİLİYORUZ ! BIKTIK ! ARTIK ANLATMAYIN !

GÖLECİK BARAJI YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ

Karacabey halkı son dönemde sıkça yaşanan su kesintilerinden “İllallah” demiş durumda. Su işlerinin büyükşehire dönüşen Karacabey ilçe belediyesinden alınıp, Bursa Büyükşehir Belediyesinin kısa adı BUSKİ olan Bursa Su ve Kanalizasyon İşletmesine bağlanmasından sonra,  bırakın fiyatının artmasını daha önce yılda ancak birkaç kez olan kesintiler “şebekede çalışma yapılacak” denilerek daha da artırıldı. Son zamanlarda ise dayanılmaz boyutlara ulaştı. Geçtiğimiz günlerde BUSKİ  Karacabey Şube Müdürlüğü’nün “Kesintisiz ve içilebilir su için lütfen 2 gün süre ile yapacağımız kesintiye anlayış gösteriniz” içerikli duyurusundan artık su kesintisi yapılmayacak anlamı çıkaran ilçe halkı maalesef yanıldı. Duyurulu ya da habersiz sık sık meydana gelen kesintilerden herkes bıktı. Peki çözümü nedir?  Diye soracak olursanız, yapımı tam bir yılan hikâyesine dönen Gölecik Barajı’dır diyeceğim. Gelmiş geçmiş tüm belediye başkanlarının dillerinden düşürmedikleri , ancak bir türlü hayata geçiremedikleri Gölecik Barajı projesi, basın emekçisi olmam nedeni ile en sık gündeme getirdiğim konulardan biri oldu. Sizlere konunun daha  2000 yılı öncesinde dillendirilmeye başladığını  anımsatarak, parti başkanı, bakan ve belediye başkanlarının 2000 yılından sonraki Gölecik Barajı ile ilgili müjdeli(!) demeçlerinden   örnekleri kronolojik olarak sunuyorum:  

***(8.Temmuz 2007) Mustafakemalpaşa’ya İzmir yolundan girişteki Köprülü Kavşak’ın temelini attıktan sonra Karacabey’e gelen  AKP Bursa milletvekili Faruk Çelik,Gölecik Barajı için müjde verdi.

*** (4.Aralık 2009) Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç: “İlçedeki su depolarının yanına 4 bin tonluk bir depo daha inşa edecek ve burada sadece Gölecik suyunu biriktireceğiz. Bunun ötesinde, asıl umudumuz Gölecik Barajı’ndadır. Bu güne kadar ihalesi yapılamayan barajın şu anda ihale dönemine girildi. DSİ tarafından, 2010 yılında yaklaşık 133 milyon liralık bedel üzerinden ihaleye çıkarılmasını bekliyoruz. Gölecik Barajı, Karacabey’in kaliteli ve sağlıklı içme suyunu temin edeceği gibi, mümkün olduğu takdirde tarım sulamasına da destek verecektir.”  

***(8. Haziran.2011) AK PARTİ  Bursa Milletvekili  Bülent Arınç: Ak Parti’den Bursa’ya 100 büyük proje açıklamasında: ‘Karacabey bölgesinde toplam 3 bin 515 hektar alanlık tarım arazisinin sulamasını sağlayacak ‘Karacabey Yeşildere 1. Merhale’ projemiz kapsamında planladığımız ‘Gölecik Barajı”nı önümüzdeki süreçte bitiriyoruz.”

***  (7.Ekim.2011) AKP İlçe Başkanı Mustafa Çelik:  ‘’Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışını yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bize Gölecik Barajı müjdesini verdi. Bakanımız 30 yıldır yapılmayan Gölecik Barajı’nın yapılması için ilgililere talimatta bulundu. Bu müjdeli haber hepimizi mutlu etti. Yakın zamanda inşaatına başlanacak olan Gölecik Barajı’nın 2015 yılında tamamlanması öngörülüyor. Bu projenin tamamlanmasından sonra Karacabey derin bir nefes alacaktır. Tüm Karacabeylilere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.’’

***(13.Ekim.2011) Karacabey Kaymakamı Dursun Balaban: “Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu, Gölecik Barajı için “Proje ihalesi yapılsın.” diye talimat verdi. Bu yılın sonuna kadar Gölecik’in proje ihalesi yapılabilir. Bu aşamada hızlı bir yol kat edeceğiz. Sayın Bakanımız Eroğlu, DSİ personeline şunları söyledi: “Heybemiz doludur. Barajları yapın. Bunların heybemizde karşılığı var.”                                                  

***( 23.Ocak.2012) KTSO yöneticilerinin  AKP ziyaretinde  İlçe Başkanı Mustafa Çelik’ten Gölecik müjdesi:  “Gölecik Barajı ihalesi önceki gün gerçekleşti. Çok güzel bir katılım oldu. Firmalar tekliflerini sundu. Umut ediyorum ki Nisan ayı içinde proje yapım çalışmaları başlayacak. Birkaç yıl içinde de barajımıza kavuşacağız. Bu konuda Milletvekilimiz Sayın Önder Matlı’nın çabaları takdire değerdir. Matlı, Karacabey için büyük şanstır.”  

***(30.Temmuz.2012) Bursa Milletvekili Önder Matlı’nın  Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklama:”Karacabey’in yarım asırlık rüyasını hayata geçirmeyi sağlayacak barajlardan Gölecik Barajı’nın proje ihalesinin gerçekleştiğini paylaşmak istiyorum. İhaleyi alan firma 400 gün içerisinde projeyi tamamlayacaktır. 2013 yılının sonuna doğru tamamlanacak projenin ardından inşaat ihalesi yapılıp inşaatına başlanacaktır. Sulanabilir nitelikteki tarım arazilerinden 4 bin 500 hektarlık kısmının cazibeli olarak sulanacak ve Karacabey’e yılda 8,40 hektometreküp içme suyu temin edilecektir. Gölecik Barajı’nın bir özelliği daha vardır ki, o da sulamadaki maliyetinin düşüklüğüdür. Çünkü Gölecik Barajı ile sulanacak 45 bin dekarlık tarım alanında hiçbir enerji maliyeti yüklenmeyecek ve sulamalar tamamen Gölecik Deresi’nin cazibe akışıyla çiftçilerimize ulaşacak.”

***(23.Ekim.2012) Yemekli toplantıdan dikkat çekici olay:

Bir mahalle muhtarının “Gölecik Barajı ne oldu?” şeklindeki sorusuna Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç, AKP Bursa Milletvekili Önder Matlı’yı ima ederek, “Onu bana değil, Ankara’ya gönderdiğiniz temsilcinize sorun” diyerek yanıt verdi…

***(8.Şubat.2016) Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Gölecik Barajı inşaatının temmuz ayında başlayacağını açıkladı.

Belediye Başkanı Ali Özkan, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, 1. Bölge Müdür Yardımcıları Erdinç Kuran ve Mehmet Albustan, İşletme Bakım Şube Müdür Yardımcısı Şaban Efe, Havza Yönetimi İzleme ve Tahsis Şube Müdürü Alaattin Yağcı ile görüştü. Ziyaret sonrası açıklama yapan Özkan, Gölecik Barajı inşaatında ön yeterlik başvurularının tamamlandığını, temmuz ayında inşaat çalışmalarının başlayacağını söyledi.

Gölecik Baraj inşaatına temmuz ayında ilk kazmanın vurulacağını ve 2016 yılı bütçesinde de projeye 5 milyon lira ödenek aktarılacağını vurgulayan Başkan Özkan, “İnşaat yüzde 30 seviyesine geldiğinde sulama tesislerinin de inşaatı başlayacak. Gölecik Barajı ilçemize yılda 7,4 milyon metreküp içme suyu temin edecek. Bunun yanında 45 bin dekar alan sulanacak. İçme suyunu ilçemize ulaştıracak isale hatlarının yapım işi de DSİ 1. Bölge Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek” diye konuştu.

***(8.Aralık.2016) Olay Gazetesi Köşe Yazarı Arkadaşımız  Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısından: “Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın yüzünde güller açıyor. Bunun nedeni, Karacabey’in 2050 yılına kadar su sorununu çözecek adımların atılması. Heyecanla anlattı:“Hafta sonu Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu geldi. 2050 yılına kadar su ihtiyaçlarını karşılayacak DSİ yatırımları konuşulurken, kendilerine 50 yıldır Karacabey’de efsane haline gelen Gölecik Barajı’nı anımsattım. Sayın Bakan hemen DSİ Genel Müdürü’ne temel atma hazırlığını  başlaması talimatı verdi. Karacabey için çok önemli olan baraj bittiğinde, Karacabey’in içme suyu sorunu olmayacak.”

***

Hani temmuzdu? Hangi temmuz? 2016 Temmuz’u geçti. Yine ses yok. 2017 mi?  Her yılda bir temmuz var. Elbet birinde!!! Biz fanilerin eremeyeceği bir temmuz mu yoksa?

Uyutmaya çalıştığınız bir çocuğa bile ayni masalı defalarca anlatamazsınız. “Onu biliyorum” der ve dinlemez. Karacabeyliler de bu masalı çok iyi biliyor. Yeter !  Bıktık artık ! Daha da anlatmayın Beyler !!!  Karacabey halkı sizden masal değil, iş bekliyor, İŞ!


Not: Yazımızın uzunluğundan dolayı özür dileriz. Ama böyle bir yılan hikâyesi de kısa anlatılamazdı ki…

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin