Bursa FotoFest’te portfolyo ve seminerlere yoğun ilgi

– Bu sene 5’incisi düzenlenen Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali, fotoğraf meraklılarına portfolyo değerlendirmeleriyle çalışmalarını usta isimlere gösterme ve değerlendirme imkanı verirken, seminerleriyle de önemli çalışmaların hikayelerini birinci ağızdan dinleme fırsatı sunuyor.

Türkiye’nin en önemli fotoğraf festivallerinden biri olan 5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali (BursaFotoFest), fotoğrafa ilgi duyanlara hem çalışmalarını dünyaca ünlü usta isimlere gösterme, hem de tecrübelerini dinleme imkanı veriyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi (BKK) ve Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) işbirliğiyle düzenlenen 5. Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali, sanatçı söyleşisi, panel, seminer, portfolyo değerlendirmeleriyle devam ediyor. Fotoğraf tutkunlarının büyük ilgi gösterdiği festival, fotoğrafın duayen isimleriyle sevenlerini buluşturuyor. Portfolyo değerlendirmeleriyle çalışmalarını dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarına gösterme ve değerlendirme imkanı verildiği festivalde, seminerleriyle de önemli çalışmaların hikayelerini birinci ağızdan dinleme fırsatı sunuluyor.2
Festival boyunca Amerika’dan Ariana Lindquist, İspanya’dan Arnau Bach, Arnavutluk’tan Enri Canaj, Fransa’dan Patrick Zachmann, Danimarka’dan Thomas Grøndahl, Türkiye’den Mehmet Ünal, Emin Özmen, Murad Sezer, Servet Dilber gibi fotoğraf sanatçıları, başvuru yapanların portfolyolarını değerlendiriyor. Atölye çalışmalarında ise Haluk Çobanoğlu tarafından üç ayrı oturumla ‘Bu şehrin sonu neresi’ konulu eğitimler veriliyor.
Fotoğraf meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği seminerler de tüm hızıyla sürüyor. Kerem Yücel ve Servet Dilber ‘STK-fotoğrafçı ilişkisi’, Sebati Karakurt ve Emin Özmen ‘Sınırda olmak’, Gisela Kayser ‘Galericilik, festivaller ve yeni trendler’, Enri Canaj ‘Dinlenmek için daha çok günümüz var’, Tuna Uysal ve Yusuf Murat Şen ‘Fotoğraf tasarım, geliştirme ve üretim laboratuvarı’, Thomas Grøndahl ‘Göç ve sonuçları’, Murad Sezer ‘Yeni araçlar ve habercilik’ konularında bilgi paylaşımında bulundu.
Ayrıca festival kapsamında Kamil Fırat, Mehmet Ünal, Osman Demir ve Meral Kuru’nun konuşmacı olduğu ‘Göç olgusu ışığında geleceğe dair bir projeksiyon; trajedi, çok Kültürlülük, fotoğraf’ konulu panel düzenleniyor1

Lütfen Paylaşın ve Beğenin