BURSA HAVACILIĞIN DA MERKEZİ OLUYOR

BURSA’DA ‘HAVACILIK’ DÖNEMİNE START

  • HAVACILIĞA YÖNELİK İMALATLARIN BURSA’DA YAPILMASINA İLİŞKİN PROTOKOL, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İMZALANDI.
  • PROTOKOLE ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. YUSUF ULCAY’LA BİRLİKTE İMZA ATAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, RAYLI SİSTEM ARAÇLARININ ARDINDAN HAVA ARAÇLARININ DA BURSA’DA ÜRETİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIN RESMEN BAŞLADIĞINI BİLDİRDİ.

 Havacılığa yönelik imalatların Bursa’da yapılmasına ilişkin protokol, Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi arasında imzalandı. Protokole Uludağ Üniversitesi(UÜ) Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay’la birlikte imza koyan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, raylı sistem araçlarının ardından hava araçlarının da Bursa’da üretilmesine yönelik çalışmaların resmen başladığını bildirdi.

Acemler’deki başkanlık makamında yapılan protokol imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, gelişen ve büyüyen Bursa’da yeni bir hamle daha gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını söyledi. Hava araçlarının üretiminde kenti dünyada bir adım daha öne taşıyacak girişimlere UÜ’yle birlikte resmen başladıklarını söyleyen Başkan Altepe, “İnşallah aldığımız bu karar, sanayimiz, Bursa’mız ve ülkemiz için hayırlı sonuçlar doğurur” dedi.

Daha önce raylı sistem araçlarını Bursa’da üreterek büyük bir başarıya imza attıklarını, sıfır alt yapıdan şehrin caddelerinde boy gösteren vagonlarla Bursa’nın ismini bir üst lige taşıdıklarını hatırlatan Başkan Altepe, hava araçlarının üretiminde de benzer stratejinin izleneceğini vurguladı. Başkan Altepe, “Uzay ve havacılığa yönelik her türlü çalışmayı, raylı sistem araçlarında olduğu gibi adım adım gerçekleştireceğiz. Hava araçlarının üretimi için tesislerin kurulması, pistlerin oluşturulması ve son kontrol istasyonları ajandamızdaki çalışmalarımız arasında bulunuyor” diye konuştu.

20708_IMG_9907_201511091628Yapılan protokolle birlikte yeni araçlar ve cihazlar üreterek, markalar oluşturarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine katkıda bulunmak istediklerini ifade eden Başkan Altepe, “İnşallah raylı sistem araçlarında olduğu gibi bu konuda da en kısa zamanda sonuç alacağız. 2 yıldır da bunun üzerinde ciddi şekilde hazırlanıyoruz. Bursa’yı havacılık sektörünün lideri yapmak istiyoruz. Yapılan protokolle bu işi hızlandırmış, fiiliyata dökmüş oluyoruz. Yaklaşım ve desteklerinden dolayı UÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay ve ekibine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

UÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay ise, alınan önemli karar nedeniyle heyecanlı ve sevinçli olduğunu dile getirdi. Bursa’nın ihracatta olduğu gibi GSMH’da da ikinci konumda bulunduğunu, zenginliği ifade eden bu sıranın da yine havacılık gibi eşdeğer girişimlerle perçinleşmesi gerektiğine değinen Prof.Dr. Ulcay, “Türkiye’nin 2023 hedeflerini dile getirmek kolay fakat bunu gerçekleştirmek zor. Bizler de üniversite olarak taşıdığımız sorumluluk gereği şehrimizin ve ülkemizin hedeflerine katkı koymak adına bu girişime ortak oluyoruz. Çorbada önemli bir tuzumuzun olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Prof.Dr. Yusuf Ulcay, protokole imza atmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin konu hakkındaki hassasiyetine teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başkan Altepe ile Rektör Prof.Dr. Ulcay, protokole birlikte imza attı.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
E-bulten