BURSA İPEĞİ YENİDEN CAN BULUYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Yıldırım İlçesi’ne kazandırdığı Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ile Umurbey Yüzme Havuzu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından vatandaşların hizmetine açıldı.

Bursa’nın değerlerini bir bir gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi’nin kentte, ipek üretiminin yeniden canlandırılması adına sürdürdüğü faaliyetlerine her gün yenileri ekleniyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ile aynı kompleks bünyesinde kadınlara hizmet verecek olan Umurbey Yüzme Havuzu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katıldığı törenle hizmete açıldı.

“Bursa ipeği değer kazanıyor”
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Umurbey Mahallesi’nde gerçekleştirilen törende, Bursa’yı tüm değerleriyle geleceğe taşıyan hizmetlerini anlattı. Bursa’nın ipek üretiminde de öncü olmasını hedeflediklerini kaydeden Başkan Altepe, “Bursa, evrensel değer, bir dünya kenti ve yaşayan canlı bir müze kent. Bursa ipeği değer kazanıyor. Bursa, İpek yolu şehirlerinin en önemlilerinden biri… Güçlü şehirlerle güçlü Türkiye’yi oluşturuyoruz. Destek halktan, hizmet bizden… Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi, kalkınmada Türkiye’nin lokomotifi olacak. Yeşil meydandaki tarihi binayı da Ticaret Borsası’ndan aldık, ipekçilik merkezi olarak değerlendireceğiz” dedi.

Tesis, bölgeye değer katacak
Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’nin tarihi hakkında da bilgiler veren Başkan Altepe, “Özel mülkiyetten takas yoluyla Bursa Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine geçen Eteler Dokuma Fabrikası olarak bilinen alan üzerinde bulunuyor. Yaklaşık 1080 metrekarelik tescilli fabrika yapılarından oluşan yapı, yaklaşık 4185 metrekare açık alanla birlikte toplam 5265 metrekarelik bir alanı kapsıyor. Tüm bu kültürel, sosyal ve sportif amaçla kullanılacak kompleks alanı içerisinde tescilli fabrika yapıları ile bunlara ait kazan, yeni havuz yapısı ve tescilli çınar ağacı, tescilli boya havuzu, tescilli istinat duvarı ve sivil mimarlık örneği bir binaya ait temel kalıntılarını barındıran halka açık park alanı bulunuyor. Bu yapılar 1940-1950 yılları arasındaki 2. ulusal mimarlık dönemine ait üslupta ipek fabrikaları olarak inşa edilmiştir. Yapısal anlamda yıkılmakta olan, can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan söz konusu yapılarla ilgili gelen talepler doğrultusunda restorasyon gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.20599_DSC_3216_201510211617

İpek hakkında her şey burada
Çalışmaları detaylıca anlatan Başkan Altepe, “Alanın kuzeyindeki bina ile doğusunda yer alan tescilli fabrika yapıları, bir karşılama yapısıyla bütün oldu ve ipek üretim ve tasarım merkezi haline getirildi. Bu yapı topluluğu içindeki büyük salonda üretim için ipek dokuma tezgâhları, ipek müzesine yönelik sergiler, bilgilendirme panoları, dinlenme alanı, idari ofisler gibi fonksiyonlar yer alıyor. Birbirine bir geçişle bağlı doğudaki yapı topluluğunda ise atölyelerle fuaye bulunuyor” dedi.
Yapı bünyesindeki çınar ağacının korunduğunu da ifade eden Başkan Altepe, çevre düzenlemesi kapsamında fabrikaya ait tescilli kazanın etrafının açıldığını söyledi.

Yüzme havuzu 12 ay hizmet verecek
Proje kapsamında bölge halkının kullanımına sunulmak üzere yüzme havuzu da yapıldığını belirten Başkan Altepe, “Bursa’nın spor kenti olması hedefiyle bölgeye kazandırılan Umurbey Yüzme Havuzu da son dönemde inşa edilen Bursa’nın 9, Yıldırım’ın da 3. havuzu olarak hizmet verecek. Tescilli fabrika yapıları ile aynı alanda inşa edilen havuz, çevre halkının ihtiyacına yönelik bir spor tesisi olarak tasarlandı. Havuz, 10 x 20 metre boyutlarında yapılan açık yüzme havuzunun üzeri özel bir şişme sistemle kapatılarak kışın da kullanım olanağı sağlıyor. Böylece sadece yaz günlerinde değil vatandaşlarımız havuzdan 12 ay boyunca faydalanabilecekler” ifadesini kullandı.
Başkan Altepe, yaya mesafede bulunan tesisi yaklaşık 200 bin kişinin kullanacağını ve tesisin bölgeye değer katacağını sözlerine ekledi.

Müezzinoğlu’ndan Bursa’ya övgü
Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da Bursa’nın önemli bir mirası olan ipeğe sahip çıkan Başkan Altepe’yi tebrik ederek, “İpek, Bursa’dan dünyaya farklı mesajı veren bir ürünümüz. Kalitesiyle, zarafetiyle, sağlamlığıyla, saflığıyla, temizliğiyle, inceliğiyle, güzelliğiyle Bursa insanını da tarif eden bir kelime… İpek, iyi niyetli, temiz kalpli, hoşgörülü, medeniyetin tüm güzelliklerini taşıyan Bursa’nın insanını da en güzel tarif eden ürünlerimizden biri… Bu tesisle ipekte yeniden güçlü bir üretim tesisine altyapı kurulması ve tasarım boyutuyla da dünyayla yarışacak bir duruma gelecek olması, üretime katma değer kazandırılması adına önem taşıyor” dedi.
Bakan Müezzinoğlu, Bursa’nın pek çok özelliği olduğunu anlatarak, “Bursa, rahmet, bereket ve üretim şehridir. Bursa, lokomotif şehirdir. Bursa, medeniyetimizin lokomotifidir. İnşallah hızlı trenlerin lokomotifini de Bursa üretecektir” diyerek, kentin üretim potansiyelinin önemine dikkati çekti.

Başkan Altepe’ye teşekkür
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, tarihi değerlere sahip çıkma noktasında önemli hizmetlere imza atan Başkan Altepe’yi tebrik ederek, Yıldırım’da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılan yatırımların insanların yaşam kalitesini yükselttiğine işaret etti.Ş
Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da Başkan Altepe’nin tarihi değerleri geleceğe taşıdığını ifade ederken, Umurbey Mahallesi Muhtarı Hayri Gürkoru ise Umurbey’e değer katan yatırıma imzasını atan Başkan Altepe’ye hizmetlerinden ötürü teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başkan Altepe, Bakan Müezzinoğlu ile birlikte tesisin açılışını yaptı, Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi’ni gezerek, mancınık makinesinde kozadan ipek üretiminin aşamalarını ilgiyle izledi. Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla da Umurbey Yüzme Havuzu’nu da gezdi. Öte yandan törene vatandaşlar da yoğun ilgi gösterirken, tüm konuklara aşure ikramı yapıldı.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin