Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısı yapıldı

Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon toplantısı, Karacabey’de gerçekleştirildi.

 Karacabey Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, son günlerde tarımla ilgili yaşanan sorunlar ele alındı. 

Toplantıda konuşan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, buğday hasadının yapıldığı dönemde gümrük vergilerinin yüzde yüz civarında düşürülmesinin çiftçileri ve ziraat odalarını üzdüğünü söyledi.

Ülkede her yıl 18 milyon ile 22 milyon ton arasında buğday üretildiğini belirten Çelik, “80 milyon nüfusa bakan, 30 milyon turiste bakan, ayni zamanda bunun ihracatını bile yapabilecek güçlü bir ülkeyken yılda 4 milyon ton buğday ihracatının ne anlamı var.” dedi. 

Türkiye’nin en büyük sorununun doğru bilgiye ulaşmak için araştırma yapılmaması olduğunu söyleyen Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem ise, “Bakanlığın doğru veriyi alamadığını düşünüyoruz. Örnek verecek olursak, Karacabey’de 200 bin dekar buğday ekiliyor. Fakat kayıtlarda bu 50 bin dekar olarak görünüyor. Bu kayıt dışılık da ülkenin belini büküyor.” diye konuştu.

Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner de, buğdayın maliyetinin 1 lira 10 kuruşken 85 kuruştan satıldığını söyledi.

Buğdayın akıbetinin ne olacağının belli olmadığını anlatan Döner, “TMO’nun bir an önce piyasaya girip fiyat dengesini kurması lazım. Aksi takdirde gelecek yıllarda buğday üretimimizin çok aşağıya düşeceğini ve buğdayın ekilemez hala geleceğini belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Toplantıyla, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Sezai Çelik ve ilçe ziraat odası başkanları katıldı.

 

KAYNAK:BURSADA BUGÜN
Lütfen Paylaşın ve Beğenin