BURSA’DA ‘BİLİM GÜNLERİ’ BAŞLADI

 

–           BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 5.’Sİ DÜZENLENEN VE ALANINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK ORGANİZASYONU OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYAN THY BURSA BİLİM ŞENLİĞİ, İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA İLE GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ’IN DA KATILDIĞI AÇILIŞ TÖRENİYLE BAŞLADI.

–           6-7-8 MAYIS TARİHLERİNİ KAPSAYAN ŞENLİĞİN AÇILIŞ KONUŞMASINI GERÇEKLEŞTİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, THY BURSA BİLİM ŞENLİĞİ’YLE İDEALİST, ÜRETKEN, BİRİKİMLİ VE BİLİME MERAKLI GENÇLİĞİN YETİŞMESİNE KATKIDA BULUNMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

 Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen ve alanında dünyanın en büyük organizasyonu olma özelliğini taşıyan THY Bursa Bilim Şenliği, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katıldığı açılış töreniyle başladı. 6-7-8 Mayıs tarihleri arasında gezilebilecek şenliğin açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, THY Bursa Bilim Şenliği’yle idealist, üretken, birikimli ve bilime meraklı gençliğin yetişmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.

 Merinos Parkı’nda yapılan açılışa İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 Şenliğin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi kanalıyla bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturmak amacıyla başlatılan organizasyonun bu yıl 5.’sini düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Geçen yıllarda gerçekleştirilen bilim şenliklerinde ortalama 150 bin genç ile vatandaşın bilimle buluştuğunu belirten Başkan Altepe, 6-7-8 Mayıs’taki organizasyonla da idealist, üretken, birikimli ve bilime meraklı gençlerin yetişmesine, bilime meraklı vatandaş kitlesinin oluşmasına katkıda bulunmak istediklerini ifade etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Türk Hava Yolları’nın (THY) ana sponsorluğunda BEBKA’nın desteğiyle gerçekleştirdiği şenliğin ana temasının ‘çevre ve enerji’, proje yarışması temasının da ‘bilim ve teknoloji’ olarak belirlendiğini kaydeden Başkan Altepe, “Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile şenlik kapsamında Türkiye’deki okullarda proje yarışması çağrısı yaptıklarını, 67 ilden 1360 başvuru aldıklarını ve 50 projenin finale kaldığını ifade etti. 56 üniversitenin destek verdiği yarışmalarda toplam 102.000 TL’lik para ödülü vereceklerini söyleyen Başkan Altepe, “5 yaştan itibaren tüm yaş gruplarından oluşan kategorilerde dereceye girenlerin dışında finale kalan tüm projelere 500 ile 1000 TL arasında değişen mansiyon ödülleri dağıtılacak” dedi.

 21806_IMG_9601_201605061846Şenliğin açılışında söz alan İçişleri Bakanı Efkan Ala ise her çağın bir lokomotifi bulunduğunu belirterek, önümüzdeki çağın lokomotifinin de ‘bilişim’ olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’ni bu alanda ortaya konulan güçlü ve geleceğe dönük irade nedeniyle kutlayan Bakan Ala, “Geçen yüzyılın ilk 15 şirketine baktığımızda, bunların petro-kimya alanında üretim yapan şirketler olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki çağ anlaşılıyor ki bilişim çağı olacak. Alt başlık olarak da inovasyon yani icatlar çağı. Bunun bilgisayarda örneği bir program üreten Bill Gates’tir. Cep telefonunda örneği ise iPhone’i bizlerle buluşturan Steve Jobs’tur. Kim yeni bir şey üretip piyasaya sürüyorsa, o zenginleşmenin adresi oluyor. Bizim de bu alanda ilerlememiz, bilim ve teknoloji alanında çalışmaların adresi olmamız gerekiyor” diye konuştu.

 Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da, 2002 tarihinden itibaren Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında devrim niteliğinde adımlar attığını hatırlattı. Daha önceki dönemlerde de bu alanda çalışmalar yapıldığını fakat hemen hemen tüm girişimlerin kağıt üzerinde kaldığını, uygulama şansı bulamadığını dile getiren Bakan Kılıç, bu kısır döngünün 2002 yılından itibaren kırılmaya başladığını, Türkiye’nin tüm imkanlarıyla birlikte bilim ve teknoloji alanında boy göstermeye başladığını ifade etti.

 Bursa Valisi Münir Karaloğlu da, Bursa Bilim Şenliği’nin asıl hedefinin çocukları ezberci eğitim anlayışından merak eden, sorgulayan, araştıran ve laboratuvara giden bireyler haline taşımak olduğunu anlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin klasik faaliyetlerin yanında Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ve Bursa Bilim Şenliği gibi hem eğitim hem bilim hem de araştırma alanında önemli yatırımlara imza attığını belirten Karaloğlu, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı bilime ve araştırmaya vermiş olduğu bu destekten dolayı kutluyorum” şeklinde konuştu.

 21806_IMG_9499_201605061846Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da, Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan bilim şenliğinin bilimin bir kültür haline gelmesi adına etki alanını ve katılım düzeyini sürekli artırdığını söyledi. Ulcay, şenliğin çocukların merak duygularını ve öğrenme isteklerini pekiştirmenin yanında geleceklerini planlamada rehberlik ettiğini vurguladı.

 Konuşmaların ardında 5. THY Bursa Bilim Şenliği’ne katkıda bulunan kamu ve özel sektör temsilcilerine protokol üyeleri tarafından birer teşekkür plaketi takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, THY Uçak Simülatörü’nü kullanarak atölye çadırlarında incelemelerde bulundu.

 5.nci Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği’nde 53 atölye çadırı ile mekanik, elektronik, gastronomi, astronomi, sağlık, model uçak ve robot gibi farklı alanlarda çalışmalar yapılacak. Ayrıca bu yıl THY sponsorluğunda şenlik alanına dev uçak ve uçak kullanma simülasyonu kurulacak. ‘Bize sorun’ etkinliklerinde ana sahnede bilim oturumları gerçekleştirilecek. Uluslararası ekiplerin gösteri ve atölye çalışmaları, üniversite ekiplerinin proje ve destek etkinlikleriyle şenlik önceki yıllara göre daha renkli geçmesi bekleniyor.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin