BURSA’NIN GÜZ FOTOĞRAFLARINA ÖDÜL…

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bursa’da Zaman Fotoğraf Yarışması’nın ‘Güz’ kategorisinde dereceye giren eserlerin sahipleri ödüllerine kavuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, BUFSAD’ın katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Bursa’da Zaman Fotoğraf Yarışması’nın ‘Güz’ kategorisinde ödül heyecanı yaşandı. Yarışma ile bir yıl boyunca Bursa’nın 4 mevsiminden en güzel görüntüler fotoğrafa yansıdı.

‘Bursa’da Zaman Fotoğraf Yarışması’nın ‘Güz’ kategorisi ödül töreni, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi. Türkiye genelinden toplam 831 fotoğrafın katıldığı yarışmada Bülent Terzi’nin ‘Duraklı Köyü’ adlı fotoğrafı birinci, Ahmet Çetin’in ‘Sonbahar Sabahında Kozahan’ adlı fotoğrafı ikinci ve Melek Kaya’nın ‘Botanik Park’ isimli fotoğrafı ise üçüncü oldu. 46 fotoğrafın sergileme kazandığı yarışmada; Bülent Terzi, Hayri Yıldırım ve Orhan Çelebi’nin fotoğrafları da mansiyon ödülüne değer bulundu. Yarışmada dereceye giren ve mansiyon alan eserlerin sahiplerine, ödüllerini, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe verdi.

“Bursa’nın güzellikleri fotoğraflarla taçlandı”

20940_2_Ahmet_Cetin_Sonbahar_Sabahinda_Kozahan_201512151032Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuşmasında, fotoğraf sanatçılarını tebrik ederek, “Güzelliğin en önemli ifadelerinden biri olan sanat, fotoğrafla buluştuğunda anı ölümsüzleştirme fırsatı verir. Hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen fotoğrafa olan ilgi de her geçen gün artıyor. Her köşesi ayrı bir güzelliğe sahip Bursa ise fotoğrafa gönül verenler için adeta bulunmaz bir kaynak… Bursa’da Zaman Fotoğraf Yarışması, Bursa’nın, tarihi doğal ve kültürel değerlerini, şehir-insan-mekan ve doğa ilişkisinin fotoğrafla belgelenmesine olanak tanıdı ve Bursa’nın güzellikleri fotoğraflarla taçlandı. Sonbaharın tüm renkleri fotoğrafa yansıdı. Bursa, bir dünya kenti, bir marka kent. Kentin güzelliklerinin sanatla buluşması da çok önemli” diye konuştu.

Başkan Altepe, yarışmaya katılan fotoğraflardan hazırlanan katalog ile de Bursa’nın doğal tarihi ve kültürel değerlerinin ulusal ve uluslararası platformlara taşıma amacının hedefini bulduğunu kaydederek, kütüphanelere değer katacak bir eserin ortaya çıktığını söyledi. Başkan Altepe, fotoğraf sanatçılarını tebrik ederken, eserleri titizlikle değerlendiren jüri üyeleri adına Fotoğraf Sanatçısı Nihat Küçük’e plaket verdi. Başkan Altepe, arşiv niteliğindeki kataloğu da sanatçılar için imzaladı.

BUFSAD’dan teşekkür

BUFSAD Başkanı İlhan Özer, fotoğrafa değer katan çok önemli bir yarışmanın Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirildiğini ifade ederek, kendilerine her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti. Özer, BUFSAD’ın 30. yılına girmeye hazırlandığını ifade ederek, bundan sonra da Bursa’da fotoğraf adına önemli adımların atılacağını ve değerli çalışmaların yapılacağını vurguladı.

20940_IMG_2030_201512151032Bursa Vali Yardımcısı Nevzat Ergün de törende, fotoğrafa değer katan sanatçıları ve sanata destek olan Başkan Altepe’yi tebrik etti. AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan ise Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın değerlerini öne çıkaran çalışmalarının önemini vurgulayarak, Bursa’nın güzelliklerini taçlandıran çalışmaya emeği geçenleri tebrik etti. Başkan Altepe ve protokol üyeleri, törenin sonunda, önce ödül alan tüm sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirdi, ardından sergiyi gezdi. Bursa’da Zaman Fotoğraf Yarışması’nın tüm kategorilerinden yaklaşık 70 fotoğrafın yer aldığı sergi, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Titiz değerlendirme

Bursa başta olmak üzere Afyon, Ankara, Aydın, Balıkesir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Samsun ve Tekirdağ’dan yarışmaya gönderilen ‘Güz ve Bursa’ konulu fotoğrafları değerlendirmek üzere toplanan yarışma Seçici Kurulu, toplam 831 fotoğrafı zorlu bir elemeden geçirdi. Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş, Fotoğraf Sanatçısı Nihat Küçük, Fotoğraf Sanatçısı Sibel Emniyet, Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Saffet Yılmaz ve BUFSAD Temsilcisi Mehmet Uzun’dan oluşan seçici kurul, 5 aşamalı bir değerlendirme sonucunda dereceye giren fotoğrafları belirledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yarışma sonucu dereceye girenlerden birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL, mansiyon ödüllerine ise 500’er TL para ödülü de verildi.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin