Büyükşehir’den Üreticiye Çilek Fidesi

 

Başkan Altepe, “Bursa’da dağ yöresinde yaşayan üretici de kazansın istiyoruz.”

 Bursa’da kırsal kalkınmayı destekleyen projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Mustafa Gürses ve Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik ile birlikte dağ yöresinde yaşayan üreticiye ‘Tiago’ cinsi çilek fidelerinin dağıtılmasını öngören protokole imza attı.

 Bursa’da kırsal kalkınmayı destekleyen projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi ile birlikte, üreticiye destek olacak anlamlı bir protokol gerçekleştirdi. MÜSİAD Bursa Şubesi’nde gerçekleştirilen ve dağ yöresinde yaşayan üreticiye ‘Tiago’ cinsi çilek fidelerinin dağıtılmasını öngören protokol, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Mustafa Gürses ve Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik tarafından imzalandı.

“Hedef, üretimin desteklenmesidir”

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’daki tüm ilçelere hizmetlerini ulaştırdıklarını ve ‘bütünşehir’ uygulamasının ardından bu faaliyetlerin daha da arttığını söyleyerek, “Bursa’da tarımın ve hayvancılığın gelişmesine yönelik örnek projelere imzamızı atıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak hedefimiz, kırsal kalkınmayı sağlanması, üretimi destekleyici faaliyetlerin gerçekleştirilmesidir” dedi.

1aBaşkan Altepe, üretimde kalitenin artması ve ürünlerin pazarlanması konusunda da yoğun çalışmaları olduğunu ifade ederek, “Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da kırsal hizmetlere önem veriyoruz. Bugün de Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve işadamlarımızın destekleriyle önemli bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Yatırımcıyı her alanda destekliyoruz. Bursa’da en çok kan kaybeden bölgelerden olan dağ yöresinde yaşayan üretici de kazansın istiyoruz. Yeter ki üretim olsun, dağ yöresi kazansın” diye konuştu.

Başkan Altepe, yerel yönetimlerin kentlerin kalkınmasındaki etkisine de değinerek, orijinal ve özel bir projenin daha gerçekleştirilmesinden dolayı mutluluğunu dile getirdi.

Başkan Altepe’ye destek teşekkürü

MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Mustafa Gürses, projeye destek veren Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, “Bu sektörün gelişimi için dağ yöresi adına önemli bir adım atılıyor. Kobilerde ithalatı azaltırsak, cari açığı da azaltmış olacağız. Bu noktada tarımsal faaliyetleri destekliyoruz” dedi.

Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik ise üretime katkı sağlayacak değerlerin yeniden ayağa kaldırılmasının gereğine dikkati çekerek, projeye kaynak ayıran Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Toplantıda, yaklaşık 600 bin fideyi hedef alan projenin hayata geçirilmesinin ardından yaklaşık 50 milyon Euro civarında bir ihracat katkısının sağlanabileceğine de dikkat çekildi.

Protokolün detayları

2aÇilek fidesi dağıtım protokolü, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı İle MÜSİAD Bursa Şubesi arasındaki işbirliği kapsamında gerçekleştirilecek. Dondurulmuş gıda sanayisinde pastacılık, reçel, marmelat ve dondurma ürünleri için aranan ve rağbet gören Tiago cinsi çilek fideleri, protokol kapsamında özellikle dağ yöresindeki çilek üreticilerine hibe edilecek. Bu fidelerin dağıtımıyla tiago cinsi çilek yetiştiriciliği de geliştirilmiş ve yaygınlaştırılmış olacak.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin