ÇELTİK ÜRETİCİSİ AÇLIĞA MAHKUM

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ ORHAN SARIBAL:

 TMO NE ÇİFTÇİNİN DOSTU NE DE HER ZAMAN YANINDA…

TMO’NUN AÇIKLADIĞI ÇELTİK ALIM FİYATI, ÜRETİCİYİ AÇLIĞA MAHKÛM EDECEK…

 CHP bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanan çeltik fiyatlarına sert tepki göstererek, “Tarlasını satmak zorunda bırakılan çeltik üreticisi açlığa mahkum edilecek” dedi.

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarafından açıklanan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2015 dönemi çeltik müdahale alım fiyatı göre ; 60 randıman Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatı ton başına 1.580 lira olarak tespit edildi ve bu fiyata ilave olarak yine ton başına 100 lira prim ödemesi yapılacağı belirtildi.

 Türkiye’de çeltik üretimin yüzde 70’i Marmara, yüzde 26’sı Karadeniz yüzde 4’nün ise Güneydoğu ve İç Anadolu Bölgelerinde yapıldığını açıklayan CHP’nin ziraat mühendisi Orhan Sarıbal,  il bazında ise Edirne’nin toplam üretimin yüzde 40’ına,  Samsun’un yüzde 14, Balıkesir’in yüzde 11, Çanakkale’nin yüzde 10, Çorum ise yüzde 7’lik bir üretim oranına sahip olduğunu belirtti.  Sarıbal,  Türkiye’nin son yıllarda çeltik verimi ve üretiminde önemli artışlar sağlamasına rağmen henüz iç tüketiminin tamamını karşılayamadığı için açığı ithal pirinçle kapattığını kaydetti.

TMO tepkilere rağmen alım fiyatını açıklamadı

 AKP’li yıllarda yapılan 4 milyon ton pirinç ve çeltik ithalatı için 1,9 milyar dolar ödendiğini de ifade eden CHP’li Sarıbal, “ Daha önce de hasat döneminde kesinlikle ithalat yapılmamasını ve rekabeti oluşturan şartlar sağlanıncaya kadar çeltik üreticisinin düşük fiyatlı ürünlere karşı korunması gerektiğini açıklamıştım. Ayrıca müdahale alım fiyatları tespit edilirken üretim maliyetlerinin dikkate alınmasını ve üzerine refah payı eklenmesi gerektiğini belirtmiştim. Bakan’ın da söylediği gibi; çeltik hasadı 4 Eylül’de başladı ve 7 Kasım’da sona erdi. Çeltik üreticilerinin ve demokratik kitle kuruluşlarının büyük tepki göstermelerine rağmen, TMO bu güne kadar müdahale alım fiyatı açıklamadı. “ dedi.

 Çiftçi tarlasını satıyor

 OS4Çiftçiye maliyeti ton başına 1.800 lira olan çeltiğin fiyatının serbest piyasada 1.200 liraya kadar düştüğüne dikkat çeken Orhan Sarıbal, “ O nedenle çiftçimiz mağdur oldu, borçlarını ödeyemedi, tarlasını satanlar bile oldu. TMO’nun çok gecikmiş şekilde 16 Aralık’ta açıklamak zorunda kaldığı ton başına 1.580 liralık çeltik fiyatı, prim ödemesi de dahil, çiftçinin maliyet fiyatının altındadır; çiftçimizin daha fazla mağdur olmaması için kesinlikle yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Öte yandan; çiftçimizin üretimde kullandığı mazot, gübre, tarım ilacı ile sulamada kullandığı elektrik gibi girdilerde KDV’ler kaldırılarak birim fiyatlarının düşürülmesi sağlanmalıdır. Ayrıca ürün bazında örgütlenme artırılarak, çiftçilerimize daha güçlü bir ürün pazarlama ortamı sağlanmalıdır”dedi .

Lütfen Paylaşın ve Beğenin