ÇEVRECİ TESİSLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe’nin başkanı olduğu Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) tarafından ülke genelinde bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çevreci Tesis Ödül Töreni’, İstanbul’da gerçekleştirildi. Sağlıklı çevrelerin oluşturulması için şehirlere öncülük eden Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin teşebbüsüyle 2013 yılında başlatılan ve örnek işletmeleri cesaretlendirme amacını güden ödüller, ikinci kez sahiplerini buldu. SKB’nin ince eleyip sık dokuyarak gerçekleştirdiği çalışma sonucunda, çevreye saygılı 48 tesis ve 9 organize sanayi bölgesi ödül almaya layık görüldü.

İstanbul Hilton Otel’de gerçekleştirilen ödül törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, birliğe üye belediyelerin temsilcileri, organize sanayi bölgelerinin başkanları, iş adamları ve basın mensupları katıldı. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sağlığa duyarlı üretim yapan tesisler ile organize sanayi bölgelerini tüm Türkiye’yeduyurmak, vatandaşlar adına şükran duygularını ifade etmek için çevreci ödül törenini düzenlediklerini hatırlattı. Çevreye duyarlı tesisler ile organize sanayi bölgelerinin insan sağlığını iyileştirmek için yürüdükleri yolda kendileri için birer moral kaynağı olduğunu kaydeden Başkan Altepe, ilkini 1 Mart 2013 tarihinde düzenledikleri organizasyonun ikincisinde 48 tesis ile 9 organize sanayi bölgesinin daha adını Türkiye’ye duyurmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Ödül töreni değerlendirme süreci boyunca verdikleri destek nedeniyle birliğe üye belediyeler ile danışma kurulu üyelerine teşekkür eden Başkan Altepe, “Bugün burada örnek tesislerimiz ve organize sanayi bölgelerinin temsilcileriyle birlikte olmak, gurur ve cesaret verici. Ayrıca bu organizasyonumuzda bizleri yalnız bırakmayan Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Uzman isimlerden detaylı değerlendirme

SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yaptığı konuşmada, ödül değerlendirme sürecine de değindi. Çevreye duyarlı tesislerin SKB Danışma Kurulu üyeleri ile üye belediyelerin temsilcilerinden oluşan komisyonun titizlikle oluşturduğu kriterler eşliğinde belirlendiğini belirten Başkan Altepe, çevre izin ve lisans belgeleri geçerli olan, 2 yıl içinde çevre cezası almayan, büyükşehir ile illerde 1. sınıf, ilçelerde de 2. sınıf GSM ruhsatına sahip olan firmaların tek tek öne çıkarıldığını kaydetti. Ödül verilecek tesisler belirlenirken ‘ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ olan firmaların çevreyle ilgili sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmiş olmalarına da dikkat edildiğini söyleyen Başkan Altepe, “SKB, ödül töreniyle çevreye saygılı firmaları ön plana çıkarırken, aynı zamanda diğer kurum ve kuruluşları da bu konuda hassasiyete teşvik etmeyi hedefliyor” diye konuştu.20895_DSC_1893_201512071237

Topbaş: Çok hassas olunmalı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yaptığı konuşmada, çocukların geleceğinin çevre anlamında ciddi tehdit altında olduğunu vurguladı. Yerel yönetimleri, STK’ları ve iş dünyasını çevre sorunlarına karşı birlikte hareket etmeye çağıran ve bu konuda çok hassas olunması gerektiğini kaydeden Topbaş, “Çevreyle ilgili ciddi yaptırımlar uygulamak zorundayız. Bunlar gerçekleştirilmediği takdirde, istediğimiz kadar çırpınalım başarılı olamayız. Sanayicimiz ‘Çevreye zarar verir miyim?’ diye düşünecek. Yöneticilerimiz bu konuda hassas davranan işletmeleri ödül ve benzeri uygulamalarla teşvik edecek. Bunun derdinde olmamız gerekiyor” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ödül alan firma ve OSB temsilcilerini kutladı.

Bakan Müezzinoğlu’ndan Başkan Altepe’ye tebrik

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da çevre sağlığı konusunda Türkiye’de büyük ve etkili bir girişim başlatan SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile ödül alan firma ve OSB’leri kutladı. 2.’si gerçekleşen ödül töreninin etkinliği artarak devam etmesi dileğinde bulunan Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı bir toplumun en önemli dinamiğinin yerel yönetimler olduğunu belirtti. İnsan, aile ve toplum sağlığına etki eden en önemli etkenlerin başında yaşanılan sokaklar, mahalleler ve semtlerin geldiğini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, “Sağlıklı bir çevre konusunda yerel yöneticiye düşen sorumluluk büyüktür. Gelecekten almak değil geleceğe vermek zorundayız. Şehirlerimizi daha medeni koşullarda devretmemiz gerekiyor. Bu anlamda SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi, SKB’ye üye belediyeleri, çevreci tesisleri yürekten kutluyorum” şeklinde konuştu.Törende söz alan SKB Danışma Kurulu Üyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker de çevreci tesislerle ilgili tarihten bu yana gelinen süreci davetlilere aktardı.Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belirlenen firma ve OSB temsilcilerine ödüllerini takdim etti.

Tören başlangıcında Pendik Belediyesi’ne ait halk oyunları ekibi bir gösteri sundu. Gösterinin ardından halk oyunları ekibine SKB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ödüle layık gördüğü firmalar şu şekilde;

Bursa’dan Fombak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri.Denizli’den Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi.Gebze’den Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek.Hatay’dan Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi.

stanbul’dan Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat AŞ (İstanbul şubesi geri kazanım)

İzmir’den Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi), Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Palyester AŞ.

Kahramanmaraş’tan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi. Kocaeli’den Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri, Ferro Döküm Sanayi, Alstrom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.

Mersin’den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ, Mezitli’den Derya Group,

Nilüfer’den Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidroloik Pompa, Ferroallyos Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi AŞ.

Pendik’ten Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi.

Törende ödül olan organize sanayi bölgeleri ise şu şekilde:

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ve Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi.

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin