Çevreyi kirleten atıklar sanata dönüştü

Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği ve İnegöl Meslek Yüksekokulu Tekstil Teknolojileri Programı öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Atıklar ve Geri Dönüşüm’ sergisi, Merinos Enerji Müzesi’nde düzenlenen törenle izlenime sunuldu. Törene, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas, Kültür Sanat Danışmanı ve Müzeler Sorumlusu Ahmet Erdönmez, Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik ile öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Sergi, öğrencilerin atıklarla hazırladıkları elbiselerin sunulduğu defile gösterisiyle başladı.

Öğrencilere tam destek
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, enerji tüketiminin ve çevre kirliğinin hızla artması, kısıtlı kaynakların bilinçsizce kullanılmasıyla atık ürünlerin yeniden kullanılabilmesinin önem kazandığını söyledi. Projeyle, atık olarak bilinen malzemelerin başka alanlarda kullanılabileceğini göstermeyi amaçladıklarını anlatan Karlık, “Dönüşüm projesi kapsamında İnegöl Meslek Yüksekokulu öğrencileri, çöp olarak doğaya bırakılan malzemelerden giysi tasarımlarıyla defile hazırladı. Sergide 33 eser yer almaktadır. Eserlerde poşet, köpük, folyo kağıdı, fabrika atığı tüller, cips paketleri, soda şişeleri, kavanoz kapakları, su şişeleri, pipet, elektrik kabloları, ilaç tabletleri, cd ve gazete gibi malzemeler kullanılmıştır.20696_DSC_0643_1_201511061624 Daha yaşanabilir, daha sağlıklı ve yeşil Bursa için öğrencilerimizin çalışmasına destek olduk. Geçtiğimiz aylarda akışkan yataklı çamur yakma tesisisin temellerini attık. Dünyada sadece 4 ülkede olan tesislerin 5’incisini Bursa’ya kazandırıyoruz. Bursa bundan sonra daha güzel bir şehir olacak” dedi.

Çevre duyarlılığı
İnegöl Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mürsel Alper ise çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla sergiyi hazırladıklarını belirtti. Sergide emeği geçen öğrencileri ve eğitmenleri tebrik eden Alper, “Çevreye karşı herkesin duyarlı olması gerekir. Çevreyi en fazla hor kullanan milletlerden biriyiz. Bu tavır ve algıyı değiştirmek istiyoruz. Çevre bize emanettir. Bu emaneti yeni nesillere de en iyi şekilde bırakmalıyız. Teknolojinin gelişmesiyle çevreye karşı duyarlılık azaldı. Atıklar 200-300 sene boyunca doğaya zarar verebilir, sergiyle bir farkındalık oluşturmak istedik” diye konuştu.20696_DSC_0645_1_201511061624 Konuşmaların ardından 33 eserden oluşan sergi, ziyarete açıldı. Sergi, 6 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek

Lütfen Paylaşın ve Beğenin