CHP: AKP,MUHALİFLERİ TASFİYEYE BAŞLADI

ÖZDEMİR; “AKP, MUHALİFLERİ TASFİYE ETME GİRİŞİMİ BAŞLATMIŞTIR”

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, darbe girişiminin ardından hızla gerçekleştirilen tasfiye sürecinde, örgütle bağlantısı olmadığı halde mağdur edilen pek çok yurttaşın olduğunu ifade ederek; “Bu örgüte yönelik mücadeleyi gerekçe göstererek tüm muhalifleri tasfiye etmeye yönelik bir girişim başlamıştır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, darbe girişiminin ardından hızla gerçekleştirilen tasfiye sürecinde, örgütle bağlantısı olmadığı halde mağdur edilen pek çok yurttaşın olduğunu ifade etti. OHAL ilan edildiğinden bu yana, gözaltılar, açığa alınmalar ve işten çıkarılmalarla ilgili olarak hükümeti uyardıklarını belirten Şadi Özdemir; “Detaylı araştırma yapılmadan hızla gerçekleştirilen operasyonları doğru bulmadığımızı dile getirdik. Ellerinde hazır bir liste varmış gibi bir kalemde yüzlerce hatta binlerce insanın görevden alınması nasıl mümkün oluyor? Bu süreçte mağdur edilen ve FETÖ/PYD ile ilgisi olmadığı halde gözaltına alınan ya da görevine son verilen insanlar var. Çok sayıda şikayet ve başvuru alıyoruz” dedi. “Bir sendikaya üye olduğu için, dünya görüşü hiçbir şekilde örtüşmediği halde insanların FETÖ/PYD’ye üye oldukları gerekçesiyle işten atılmaları hiçbirimizin kabullenebileceği bir uygulama değildir” diyen Özdemir; “Bu operasyon, ülkemizi bir virüs gibi sarmış, devletin her kademesine sızarak ülkemize kast etmiş gerici bir anlayışa yönelik olmalıydı. Bunu sonuna kadar desteklediğimizi her fırsatta ifade ettik. Ancak bu operasyonlar, hükümete düşüncede muhalif olanlara da sıçramıştır. Buna bir an evvel son verilmelidir. Bu ülkeye en büyük zararı, gerici ve farklılıklara tahammülü olmayan anlayış vermiştir” diye konuştu.

LİSTELERDEN HABERİMİZ VAR

Solcu sendikaların yöneticileri de dahil olmak üzere bir çok demokrat insanın görevlerinden alındığına dikkat çeken Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü; “FETÖ/PYD örgütüne üyelik veya yardımla suçlanıyorlar. Bu örgüte yönelik mücadeleyi gerekçe göstererek tüm muhalifleri tasfiye etmeye yönelik bir girişim başlamıştır. Ve bunun arkasında AKP Bursa İl Başkanlığı’nın olduğu bilgileri gelmektedir. Kurumlara gönderilen listeleri biliyoruz. Kendi örgütlerinde, FETÖ bağlantısı aşikar olan yönetim kurulu üyelerini sadece istifa ettirmekle yetinirken, örgütle hiç bağlantısı olmayan, sırf muhalif oldukları için işten çıkartılan demokrat insanların hakkı yeniyor. Düşünün ki AKP içinde bu örgütle bağlantısının olduğu herkes tarafından biliniyor ancak ifadesi bile alınmadan normal hayatına devam edebiliyorlar. Böyle bir çifte standart üstelik masum olan insanların bile bile zarar verildiği bir uygulama kabul edilemez. Bu tasfiye hareketinin bir an önce durdurulması ve AKP’den darbe girişiminin ardından yaratmaya çalıştığı birlik havasının sürmesi konusunda samimiyet bekliyoruz. Olan biten her şeyin farkında olduğumuzu ve konunun takipçisi olacağımızı bilsinler. Bu ülkeye en büyük zararı, bir dönem kol kola gezdikleri ve ne isterlerse verdikleri insanlar verdi, demokrat insanlar değil! Demokrasiden bahsediliyorsa bu olan biten nedir?”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin