CHP BURSA AİLESİ BAYRAMLAŞTI

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Örgütü Ramazan Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen geleneksel Bayramlaşma Töreni’nde bir araya geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da telefonla bağlandığı törende CHP Bursa Milletvekilleri Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil, Erkan Aydın, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, AKP Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile STK yöneticileri ve çok sayıda üye hazır bulundu.

Kültürpark Özgen Çay Bahçesi’nde gerçekleşen bayramlaşmada İl Başkanı Şadi Özdemir, Milletvekilleri ve İl Yönetimi partilileri girişte karşılayarak tek tek bayramlarını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir,  Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyesi olmaktan bile gurur duyarken, İl Başkanı olma onurunu yaşadığını ifade etti. CHP Bursa Örgütü’nün eski ve yeni dönem emekçilerini ve partilileri selamlayan Şadi Özdemir, buruk bir bayram yaşandığını ifade ederek; “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısında yaşamını yitiren yurttaşlarımıza ve Giresun’da meydana gelen kazada şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara da acil şifalar dilerim” diye konuştu.

“MÜCADELE GÜCÜMÜZÜ ARTIRIYOR”

“Bugün burada sizlerle, benim en büyük ailemle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum”  diyen Özdemir; “Ülkemizin içinde bulunduğu bu karamsar atmosferin içinde sizin gibi yoldaşları görmek, sarılıp bayramlaşmak, bu büyük ailenin gücünü yeniden görmek gurur verici… Sizin bu itici gücünüz, gözlerinizdeki ışık, bizlere olağanüstü güç veriyor. Bu güç, emperyal saldırılara karşı, bu faşist dikta hükümetine karşı, bizim mücadele gücümüzü daha da yukarılara taşıyor.  İç ve dış siyasette hükümetin akıl almaz uygulamaları sebebiyle İçinden çıkılmaz bir bataklığa saplandık.  Sürekli çark eden bir Cumhurbaşkanımız var. Dış politikada her gün bir rezalete imza atılıyor. İsrail’e önce ‘ben burada olduğum sürece İsrail’le barış söz konusu olamaz’ diyeceksin, sonra hesabını sorduğun mavi Marmara gemisinde öldürülen yurttaşlarımıza  ‘bana mı sordunuz’ diyeceksin!   Öldürülen yurttaşlarını bile çıkarları uğruna kolaylıkla satan ve çark ederek İsrail’le anlaşma yapan bu zihniyete soruyorum: Neden yıllarca İsrail’e düşmanlık ettin?    Şimdi ne oldu da çark ettin? Rusya ile ipleri kopardın, turizm sektörünü, ekonomiyi bitirdin.  Özür dilemem diye direttin, sonunda mektup yazdın, özür diledin” dedi.

“VEBALİNİ NASIL ÖDEYECEKSİNİZ?”

Türkiye’nin dış politikada ve dünya arenasında böylesine başarısız başka bir dönem daha olmadığının altını çizen Özdemir;  “Sanki ülke değil, şirket yönetiyorlar… Ortadoğu’da Esad’i devireceğim, söz sahibi olacağım diye terör örgütlerini besledi, beslemeye devam ediyor.  3.5 saatte Şam’da Cuma namazı kılamadık ama 3,5 milyon Suriyeliye her Cuma Türkiye’de Cuma namazı kılma ortamı yarattık.  Yakında yeniden ‘Kardeşim Esad’ derse şaşırmayınız. Sınırlardan Türkiye’ye giren pek çok terörist, kanlı eylemleriyle bu ülkeye, yıllarca onarılamayacak bir travma yaşattı, yaşatıyor. Şehirler terör örgütlerinin oyun alanı oldu, istedikleri gibi at koşturuyorlar. Teröristler canlı bomba patlatıyor, bizimkiler köprü açılışlarında konfeti patlatıyor. Kendi vatandaşına yabancı, vatandaşının acılarına duyarsız bir Cumhurbaşkanı, terör olaylarını araştırma önergelerini kaçak saraydan aldıkları emirlerle, sürekli reddeden AKP’li vekiller…  Bunca masum yurttaşımızın, şehidimizin, acı içinde yaşamaya mahkum edilen ailelerinin vebalini nasıl ödeyeceksiniz?  Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak her zaman yol göstericimiz olan Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün ‘Yurtta Barış Cihanda Barış’ hedefi doğrultusunda barış içinde bir arada yaşamayı şiar edindik. Edinmeye de devam edeceğiz?” açıklamasında bulundu.

“BATAKLIĞA SAPLANDILAR”untitledff

“Bu bencil zihniyetin bir yansıması da Bursa’da” diyen Özdemir; “Büyükşehir batmış durumda. İlk altı ayda bütün yılın bütçesi bitmiş durumda. 2.5 Katrilyon borçtan bahsediliyor. Daha geçen ay 765 milyon eski parayla 765 trilyon krediyi meclise onaylattı. Onlarca yıllık bütçe şimdiden harcanmış ama ortada Bursa’ya değer katacak, ekonomiyi güçlendirecek, ulaşımı kolaylaştıracak bir proje hayata geçirilmiş değil. Yaptıkları her projeyi ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Yurt dışına gönderdikleri Bursa maketlerinden çıkardıkları Doğanbey Toki Konutları, büyük bir utanç abidesi olarak önlerinde dururken, bu utanca yenilerini eklemeye devam ediyorlar.  Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir uyarısını ve çözüm önerisini dikkate almamaları şimdi kendilerini çıkmaz bir sokağa düşürdü.  Bu süreçte tek yaptıkları; Bursalıların parasını, doğasını, sahillerini, trafiğini, ulaşımını katletmek oldu.  Türkiye’nin durumunun küçük ölçekli yansıması olan Bursa’da da bataklığa saplanmış durumdalar” diye konuştu.

“BURSA’YI BİZ YÖNETECEĞİZ”

Göreve gelirken bir sloganla yola çıktıklarını ifade eden Özdemir; “Barışık, Çalışkan ve İktidarı Hedefleyen Parti…  Göreve geldiğimiz günden bu yana aile içinde olabilecek sorunlar diyerek, Barışık Parti’yi gerçekleştirmek için mücadele verdik. Kırgınlığı olan yoldaşlarımız arasında barış köprüsü kurmaya çalıştık. Çalışkan bir parti olduğumuzu herkese göstermek ve hepimizin ortak hedefi olan iktidara sahip olabilmek için ‘Masanı Seç, Harekete Geç’ sloganıyla startını verdiğimiz izleme ve çalışma masalarımızla, çalışmalarımıza başladık. İl Başkanlığı binamızı genişlettik. Yarattığımız yeni çalışma mekanlarımızla,  çalışma masalarımız faaliyetlerini rahat bir şekilde sürdürüyor. Gönüllülük esasıyla yola çıkan grupların bize sundukları raporlar sonucunda, nerede, neye ihtiyacımız var? Kime, nasıl yardım edebiliriz? Bunları öğreniyor ve iktidara doğru, daha bilinçli bir şekilde ilerliyoruz. Aynı zamanda bir de iddiayla yola çıktık. ‘En az 9 ilçeyi alacağız, 8 olursa kendimizi başarısız kabul ederiz’ dedik. Bu yolda bütün örgütümüzle birlikte çalışmalarımızı hızlandırdık. Eylül ayından itibaren tempomuzu daha da yukarıya çekeceğiz. Hedefimiz ortak; Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönettiği bir Bursa ve Türkiye…  Ben şimdi sizlere soruyorum:  Eğer biz, hep birlikte bu yola gönül verip çalışırsak, 9 ilçeyi değil bütün Bursa’yı yönetir miyiz?” dedi.

“DAHA ÇOK KENETLENMELİYİZ”untitledffff

“Türkiye hızla bir bataklığa sürükleniyor” diyen Özdemir; “Ülkemizi bu zihniyetin elinden, bu bataklıktan kurtaracak ve tekrar çağdaş, medeni, demokrasi kültürüyle yönetilen bir ülke haline getirecek olan bizleriz. Cumhuriyet Halk Partisi, daima demokrasi kültürünün öncüsü ve örneği olmuştur, olmaya da devam edecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün partisine yakışan; birbirini eleştiren, sorgulayan ama gerektiği zaman kenetlenmeyi bilen bir aile olmaktır. Ve Kurtuluş savaşının ardından en çok kenetlenmemiz gereken zamanı yaşıyoruz. Ülkemizi giderek karanlığa götüren, bütün komşularıyla düşman olmuş, kendi vatandaşlarını birbirine düşman etmiş bir anlayışla karşı karşıyayız. Mustafa Kemal Atatürk 17 Aralık 1927 tarihinde Ankara’da şöyle demişti, ‘Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil yüz yıla kalmadan, eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler, bazı cemaatlerle bir araya gelerek, bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir. Ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır.’ AKP zihniyeti, Atatürk’ün bu sözlerindeki tanımın tam karşılığıdır” dedi.

“AKP ZİHNİYETİNİ SANDIĞA GÖMECEĞİZ”

Halkın inanç ve değerlerini sömürerek zenginleşen, zenginleştikçe daha da arsızlaşan bu zihniyetin ülkeyi her mecrada itibarsızlaştırdıklarını belirten Özdemir; “ Yaptıkları göstermelik ibadetlerle 17-25 Aralık yolsuzluklarını, Ensar Vakfı’nda tacize uğrayan yavrularımızı, paraları sıfırladım diyen Bilal oğlanı affettiremezler, unutturamazlar… Her şeyin içini boşalttıkları gibi, bütün manevi değerlerimizin de içini boşaltan bu zihniyetle daha örgütlü şekilde mücadele etmeliyiz. Önderimiz Atatürk’ün, ‘İstikbal’de dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhili ve harici bedhahların olacaktır’ sözleri hepimizin daima hatırlaması gereken sözlerdir. Faşizm hiçbirimizi ayırt etmeden, hepimizi yok etmeyi hedefler. Bu yüzden bizlere düşen ‘Barışık’ Parti sloganımızı hayata geçirmek, kök salmasını sağlamaktır. Nazım Hikmet’in şiirindeki gibi; bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine yaşamı şiar edinmeliyiz” şeklinde konuştu. “6 aydır yerleştirmek için çaba harcadığımız bu barış ortamını bozmak isteyenlerle mücadelemiz yine barış yoluyla sürecektir” diyen Özdemir; “Ülke yönetiminde söz sahibi olmak istiyorsak, hepimizin hayal ettiği Türkiye’ye kavuşmak istiyorsak, önce kendi içimizde barışacak, birbirimizi her ortamda destekleyecek ve birbirimizi eğiteceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi ve Genel Başkanından üyesine kadar hepimiz sürekli saldırıya uğramaktayız. Dayanışmacı ruhumuzu yeniden ayağa kaldıracağız. Küçük kırgınlıkları bir tarafa bırakıp, partilimize hep birlikte sahip çıkacağız. Milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, eski ve yeni yöneticilerimizle el ele vererek AKP zihniyetini sandığa gömeceğiz” diye konuştu.

“HEPİNİZİ YÜREKTEN KUCAKLIYORUM”untitledggg

Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir dava partisi olduğunu ifade eden Özdemir; “Bu parti çağdaş, medeni bir ülke hayal edenlerin, bunu dava olarak görenlerin partisidir. Bu davaya gönül veren milyonlarca insanın yüzünü güldürmek için, ülkemizi yeniden Atatürk devrimleriyle yönetilen aydınlık günlere taşımak için, hep birlikte kararlı bir şekilde çalışmalıyız.  Che diyor ki, ‘Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakabileceğin en iyi miras dürüstlüktür.’  Bizler ahlaklı, dürüst ve onurlu mücadelemizi sürdürdüğümüz sürece asla kaybetmeyeceğiz. Türkiye’yi yönetmek, Cumhuriyet Halk Partililerin hem hakkı, hem de görevidir” dedi. Büyük bir organizasyon hazırlığı içinde olduklarını ve daha fazla yurttaşa ulaşmayı hedeflediklerini belirten Özdemir, bütün üyelerin kararlılıkla ve yılgınlığa düşmeden çalışmalarını beklediklerini ifade etti. İl Başkanı Şadi Özdemir’in ardından söz alan CHP Bursa Milletvekilleri de partilileri selamlayarak bayramlarını kutladılar. Bayramlaşma törenine telefonla bağlanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Bursa Örgütü’nün bayramını kutlayarak; “Güzel bir ülke için, mutlu yarınlarda yaşayacak çocuklarımız için hepimiz mücadele edeceğiz. Yol arkadaşlarıma, Cumhuriyet’i savunanlara, demokrasi ve özgürlüğe inananlara iyi bayramlar diliyorum. Hepinizi yürekten kucaklıyorum” açıklamasında bulundu. Mudanya Belediye Bandosu, Zeybek gösterisi ve Ekin Sanat üyesi oyuncularının şiirleriyle renklenen bayramlaşma töreni, konuşmaların ardından sona erdi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin