CHP BURSA İL BAŞKANI HÜSEYİN AKKUŞ OLDU

CHP Bursa İl örgütü yeni başkanını seçti. İki adayla gidilen kongrede 317 oy alan Hüseyin Akkuş, 259 oy alan İsmet Karaca’yı geride bıraktı ve Şadi Özdemir’den görevi devraldı. Akkuş seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada; “Kazanan ya da kaybeden yok. Yarından itibaren sokağa çıkıp 2019 seçimleri için çalışmaya başlayacağız” dedi.


CHP Bursa İl Örgütü’nün geçtiğimiz kasım ayında ilçelerden başlayan kongre süreci bugün yapılan İl Kongresi ile tamamlandı. Şadi Özdemir’in yeniden aday olmadığı kongrede başkanlık için Hüseyin Akkuş ile İsmet Karaca yarıştı. 645 delegenin katıldığı ve 612 delegenin oy kullandığı kongrede 317 oy alan Hüseyin Akkuş Bursa İl Başkanı seçildi. İkinci başkan adayı İsmet Karaca ise 259 oyda kaldı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (AKKM) Osmangazi Salonu’nda saat 13.00 sıralarında başlayan CHP Bursa İl Kongresi’nde İstanbul Milletvekili Ali Şeker Divan Başkanlığı’nı üstlendi. Kongrede ilk söz alan geçmiş dönem İl Başkanı Şadi Özdemir, faaliyet raporunu okumasının ardından gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. İki yıl boyunca kendilerine destek veren herkese çok teşekkür eden Özdemir; “İki yıl boyunca birçok sıkıntılı süreç geçirdik. Bu dönem boyunca daha barışık, birbiriyle tartışmak yerine sokakta çalışan bir parti modeli istedik. O yüzden ilk başta barışık, çalışkan, iktidarı hedefleyen bir parti modeli oluşturacağız ve en az 9 belediyemiz olacak dedik” ifadesini kullandı. Hükümetin politikalarını da eleştiren Özdemir, özellikle resmi bayr

amlarımızı yok saymaya çalışmasına değindi. Bu bağlamda genelden yerele konuyu getiren Şadi Özdemir, Büyükşehir belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın; ‘2030 yılına kadar elimiz, kolumuz bağlı’ sözlerini hatırlatarak; “Kent resmen batık kent oldu. Şehrin her yeri parsel parsel satıldı.  4 stat parasına 1 stat yapıldı. Bu stadı da Bursalıların imkanıyla yani merkezi hükümetten destek alınmadan yaptılar. O dönemde 24 stat yapıldı, 23’ü merkezi hükümet imkanıyla yapıldı” dedi. Görev döneminden de bahseden Özdemir; “Benim için çok keyifli bir süreçti ve belki de hayatımın en onurlu görevini yaptım” ifadelerini kullandı.

ENERJİMİZİ İKTİDAR OLMAK İÇİN HARCAMALIYIZ

Şadi Özdemir’in ardından konuşan Bursa Milletvekilleri CHP’nin tek hedefinin 2019 olduğuna dikkat çektiler. İlk olarak kürsüye çıkan Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık; “Bir demokrasi sürecinin daha içerisindeyiz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adana İl Kongresindeki sözlerini hatırlatmak isterim: ‘Hiç kimsenin ben ne olacağım deme hakkı yoktur ve bu insanlar CHP’nin içinde olmamalılar.’ Biz CHP olarak yarınların umuduyuz. Bu bilinçle hareket etmek zorundayız. Enerjimizi birbirimize karşı değil, iktidar olabilmek için kullanmalıyız” dedi. Karabıyık’ın ardından konuşan Ceyhun İrgil de küçük ve orta ölçekli ittifaklar yerine hep birlikte yürütülmesi gerektiğini ifade etti. 2019 seçimlerine dikkat çeken İrgil; “Eğer bu şekilde devam ederse 2019’dan sonra her hakkımız tehdit altında olacak. Ondan sonra sen milletvekili olsan ne olur, il başkanı olsan ne olur, genel başkan olsan ne olur. Kısaca şu esasında: Aklımızı başımıza devşirelim, bu mücadele eski yöntemlerle devam etmez. Yeni yöntemler bulmalıyız” açıklamasında bulundu. Nurhayat Altaca Kayışoğlu da; “Temelimiz 1919, hedefimiz de 2019. Eğer yerel yönetimleri almazsak, genel seçimlerde işimizin daha zor olduğunu görüyoruz. Yerel yöetimlerde güçlü olabilmemiz için sahaya çıkmamız gerekiyor” dedi.

 Erkan Aydın da yaptığı açıklamada ülkenin karanlığa doğru sürüklendiğini ve ülkeyi karanlıktan aydınlığa CHP’nin çıkaracağını söyledi. Aydın; “Bunu da birlik ve beraberlik içerisinde yapacağız” açıklamasını yaptı. Son olarak söz alan Orhan Sarıbal ise hükümetin politikalarını eleştirirken; “Kendi belediye başkanlarına nazikçe kenara çekilin derken, bir taraftan CHP Belediyelerine saldırıyor. Bu haksızlıklara karşı susacak mıyız? Tabii ki susmayacağız, sinmeyeceğiz” dedi.

KAZANAN CHP OLACAK

Konuşmaların ardından adaylar Hüseyin Akkuş ve İsmet Karaca’ya söz verildi. Konuşmaların sonlanmasıyla birlikte oy verme sürecine geçildi. 645 delegenin katıldığı ve 612 delegenin oy kullandığı kongrede 317 oy alan Hüseyin Akkuş Bursa İl Başkanı seçildi. İkinci başkan adayı İsmet Karaca ise 259 oyda kaldı.  Şadi Özdemir’den görevi devralan Akkuş, başkan seçilmesinin ardından kürsüye çıkarak bir konuşma gerçekleştirdi. Hüseyin Akkuş; “Burada kazanan ya da kaybeden yok. Hizmet için buradayız. Yarından itibaren sokaklara çıkacağız ve 2019 seçimleri için çalışmaya başlayacağız. Kazanan CHP olacak” ifadelerini kullandı.

 Konuşmasının ardından diğer başkan adayı İsmet Karaca’yı sahneye davet eden Akkuş kendinize teşekkür etti. Delegeler tarafından bu davranış büyük alkış alırken, sahneye çıkan Karaca Hüseyin Akkuş’u tebrik ederek sözlerine başladı. Güzel bir yarış olduğunu belirten Karaca, kazananın CHP olacağını ve CHP için çalışmaya devam edeceklerini yineledi.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin