CHP. “EĞİTİM MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR SÜRECEK”

Bursa’da yapılan okul müdür mülakatlarında iktidar yanlısı sendika üyelerinin kayırıldığını, yapılan atamaların da neredeyse tamamına yakınının bu sendika üyeleri arasından gerçekleştirildiğini açıkladığı için Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona hakkında açılan davanın ilk duruşması Ankara Adliyesi’nde görüldü. CHP’li milletvekillerinin de hazır bulunduğu 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma müştekilerden birinin ifadesi olmadığı için 6 Kasım 2017 tarihine ertelendi.

Bursa’da 2016 yılındaki okul müdürü atamalarının iktidar yanlısı sendika üyelerinden yapıldığını atamalar öncesi açıkladığı listeyle ortaya koyduğu için “kişisel mahremiyeti ihlal etmek” suçlamasıyla hakkında dava açılan Rona, “Biz yapılan bir usulsüzlüğü açıkladık” diyerek şöyle konuştu: “Usulsüzlüğü yapanlar hala koltuklarında oturuyor. Usulsüzce atananlar hala görevlerine devam ediyor. Biz ise bu usulsüzlüğü açıkladık diye yargılanıyoruz.

DESTEK İÇİN BURADAYIZ

Rona’ya destek olmak için duruşmayı takip eden CHP’li milletvekillerinden Dr. Ceyhun İrgil ise yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

“Maalesef Türkiye’de bu tür hukuksuzluklara, tuhaf davalara bizi alıştırmaya çalışıyorlar ama biz alışmayacağız. Eğitimi, eğitimciyi, eğitim hakkını savunanlar mahkemelerde hapis cezalarıyla tehdit edilmeye korkutulmaya çalışılıyor ama anayasayı, eğitim yasasını çiğneyenler ödüllendiriliyor, pohpohlanıyor. CHP’li birçok milletvekili arkadaşımızla Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona’ya destek için buradayız. Şunu bilsinler ki, Türkiye’de çağdaş ve laik eğitim mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz. Atatürk’ün çizdiği medeniyet çizgisinde bu mücadele hiç bitmeyecek. Bu eğitim mücadelesinde yargılananlar bunun onurunu hayatları boyunca taşıyacaklar ama karşısında duranlar, mahkeme konusu yapanlar tarih önünde her zaman lekeli ve karalanmış kalacaklardır.”

Rona’ya destek için gelen CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Dr. Ceyhun İrgil, Erkan Aydın, Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Denizli Milletvekili Kazım Arslan, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Eskişehir milletvekili Gaye Usluer ve Balıkesir Milletvekili Namık Havutça da duruşmayı takip etti. 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin