CHP İLÇE BAŞKANI ÇİFTÇİ: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İŞGAL ALTINDA

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan CHP Karacabey İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi, “Bugün ülkemizde basın özgürlüğü iktidarın işgali altındadır” dedi.


“Demokrasilerde, yasama, yürütme ve yargı kuvvetlerinin karşısında, onları gözetleyen ve kamu adına denetleyen 4. güç olarak‘basın’ olmazsa olmaz bir konuma sahiptir. Halkın tarafsız haber almasını sağlayan, kamuoyunu bilgilendirirken bilinçlendiren bir göreve sahip olan gazetecilik bu anlamıyla kutsal bir görevdir. Demokratik ve özgür bir ülkenin vazgeçilmez aktörü gazetecilerdir. 
Bir ülkenin basını ne kadar özgür ve güçlüyse, demokrasisi de o kadar güçlüdür.
Gazeteciler, doğruluk ve tarafsızlık ilkelerinden taviz vermeden baskı, tehdit ve sansüre maruz kalmadan, toplumun aydınlanması görevini yerine getirir.
Toplumun gözü, kulağı ve vicdanı konumunda olan basın, demokrasinin, özgürlüklerin güçlenmesinde ve gelişmesinde en etkili araçlardan biridir. 
Ancak medyanın baskı ve sansürü en ağır olarak yaşadığı bir dönemden geçen Türkiye’de böyle bir tablodan söz etmek mümkün değildir. 
Demokrasinin temel kurumlarından biri olan basın özgürlüğü ihlal edilmekte, iktidar halkı tek sesli bir toplumun bireyleri olmaya mahkûm etmektedir.  Doğru haber alma özgürlüğü engellenmekte, ifade özgürlüğünü savunan muhalif gazete ve gazetecilere yönelik baskı günden güne artmaktadır.
Hukuk devleti ilkelerinin askıya alındığı, keyfi kararların geçerli olduğu OHAL ile yönetilen Türkiye, 199 ülke arasında 163’üncü olarak basının ‘özgür olmadığı’ ülkeler kategorisinde yer almaktadır.
Basın özgürlüğünde Avrupa ülkeleri arasında ise 42. ve son sırada yer alan ülkemizde, iktidara yönelik eleştiriler suç olarak görülmekte, gazeteciler mesleklerini yaptıkları için tutuklanmaktadır. 
Tüm bu baskı ortamına rağmen gerek yerel, gerek ulusal, yazılı ve görsel basındaki basın emekçileri, kamuoyuna doğru haber ulaştırmak için kar, kış, yağmur, çamur demeden gece gündüz emek harcamaktadır.

Bu süreçte etik değerlere ve insani erdemlere bağlı kalan, onurlu biçimde dik durup, yılmadan, bıkmadan, usanmadan, korkusuzca, bedeller ödeyerek güç koşullarda mesleklerini sürdüren, gazeteciliğin doğasında var olan kamu adına eleştirip sorgulama görevini yerine getiren bütün basın emekçilerini selamlıyorum.
Basın-yayın kuruluşlarında, internette, medyanın diğer alanlarında görev yapan gazetecilerin; çalışma, yazma, çizme, haber yapma, fikir üretme özgürlüklerinin korunacağı, özellikle Anadolu’nu sesi yerel basının imkan ve kabiliyetlerinin güçlendirildiği günler görmek dileğiyle, bu karanlık dönemin bir an önce son bulacağına yönelik inancımla kalemini halkı için, topluma doğru bilgilerle aydınlatmak için kullanan çalışan, çalışamayan gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.
Sadece gazetecilik yaptıkları için, demir parmaklıklar arkasına gönderilen gazetecilerimizin bir an önce özgürlüklerine kavuşmasını diliyorum.”

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin