CHP,BURSA’DA 19 MAYIS’I COŞKUYLA KUTLADI

“BİZLER ATAMIZIN ÜMİDİ OLAN GENÇLERİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Örgütü’nün, Heykel’de  Atatürk Anıtı önünde düzenlediği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve spor Bayramı yoğun katılımla gerçekleşti.  CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, törene katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet’in değerlerine düşman olan bir zihniyetin, her yıl türlü bahanelerle iptal etmeye çalıştığı ulusal bayramlarımızı kutlamak bizler için artık çok daha önemlidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Örgütü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı Heykel’de  Atatürk Anıtı önünde kutladı. Törene CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, İlçe Başkanları, sendika temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı. Çelenk sunumuyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşmalarla devam etti. CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, törene katılımın yoğun olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet’in değerlerine düşman olan bir zihniyetin, her yıl türlü bahanelerle iptal etmeye çalıştığı ulusal bayramlarımızı kutlamak bizler için artık çok daha önemlidir. Unutturmaya çalışanların unuttuğu bir şey var; Bizler 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı bağımsızlık meşalesini taşıyoruz. Savaşmaktan yorulmuş, yoksul bir halkın Anadolu’nun dört bir yanında vatan ve özgürlük sevdasıyla başlattığı bu mücadelenin ruhunu taşıyoruz. Bize güç veren bu ruh olduğu müddetçe, bu gün olduğu gibi ülkemizin her şehrinde bu kutlamalar yapılacak, Cumhuriyet ve Atatürk Devrimleri sonsuza dek yaşayacaktır. Ankara’da Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı on binlerce insan tüm engelleme çalışmalarına rağmen Anıtkabir’e bu ruhla yürümüştür. Bu ruh ve heyecanla hepimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun” dedi.

w

“BİZLER ATAMIZIN ÜMİDİ OLAN GENÇLERİZ”

Törende Mudanya Belediye Bandosu çaldıkları marşlarla coşkuyu artırırken ‘Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ ve ‘Gençliğin Ata’ya Cevabı’ gençler tarafından hep birlikte okundu. Gençler adına basın açıklamasını Oktay Kartalkaya yaptı. Kartalkaya konuşmasında; “19 Mayıs Emperyalizme karşı verilen milli mücadele ruhudur. Bu ruh tek bir kişinin, zümrenin egemenliğinden yorgun düşmüş, sömürülmüş halkın uyanışıdır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a gelerek olağanüstü koşullarda yaktığı meşale elden ele dolaşarak, Anadolu’nun kahraman insanlarının yüreklerinde yanmış ve yolumuzu aydınlatmıştır. Bu ateş bugün de yolumuzu aydınlatmakta mücadele azmimizi canlı tutmaktadır” dedi. Atatürk’ün ‘En büyük eserim’ dediği Cumhuriyet’i gençlere emanet ettiğini belirten Kartalkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Atamız Gençliğe Hitabesi’nde ‘Bütün bu vaziyetten daha elim ve daha vahim olmak üzere memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet, delalet, hatta hıyanet içinde bulunabilirler’ diyerek bu günleri de görmüştür. Tıpkı Mustafa Kemal’in söylediği gibi bugün tehdit altında olan, emanete hıyanet içinde olanlar bilsinler ki, bizler Atamızın ümidi olan gençleriz. Bu emaneti ilelebet muhafaza edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü iyi biliriz ki bu topraklarda Mustafa Kemal’ler yenilmez. Bizler için 19 Mayıs 1919 ruhu daima uyanık ve mücadeleye hazır beklemektedir. Yakılan ilk meşale, 97 yıldır ruhumuzda yanmaya devam etmekte ve bizlere verilen emanete sahip çıkma azmiyle nöbet tutmaktadır.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin