CHP’Lİ A.KAYIŞOĞLU: ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ YASAKLI MADDE GİBİ

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU, ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ MADDESİNİ VÜCUDA YASAKLI MADDELERİ İÇİREN DOPİNGE BENZETTİ.


BU TEKLİF MİLLETİN GELİP DERDİNİ ANLATTIĞI, ÇÖZÜM ARADIĞI BU MECLİSİ ETKİSİZLEŞTİREREK AYNI ZAMANDA MİLLETLE ARASINA GÖRÜNMEZ BİR DUVAR ÖRECEKTİR

CHP Bursa Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu, ikinci tur görüşmeleri devam eden anayasa değişikliği teklifini yasaklı maddeye benzetti.

Genel kurulda 6 madde üzerine konuşan Altaca Kayışoğlu, “Bu teklifle ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanı üç gün önce dedi ki, ‘Bu Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesi ülkemize doping etkisi yapacaktır.’ Sayın Cumhurbaşkanına bu tanımlama için teşekkür ediyorum. Gerçekten bu teklif hayatımıza girdiğinden beri hiçbir akademisyen, hiçbir hukukçu, hiçbir vekil böyle cuk oturan bir tanımlama yapmamıştı. Bence de bu anayasa değişikliği teklifi gerçek anlamıyla bir dopingdir. Siyasete spor literatüründeki gibi ahlak ve yasa dışı olarak tanımlanan bir doping etkisi yapacaktır” benzetmesi yaptı.

Dopingin sportif performansı artırmak amacıyla yasaklanmış ve vücuda yabancı maddelerin kullanılması ya da herhangi bir maddenin anormal miktarlarda tüketilmesi olarak tanımlandığını hatırlatan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Bu Anayasa değişikliğiyle de yapılan aynı şeydir. Ülkemize tamamen yabancı, kültürümüzle uzaktan yakından ilgisi olmayan, tek adamcı, kardeşliğimizi bozan, yetkileri anormal bir şekilde tek bir kişiye veren, olağanüstü koşullarda normal dışı yollarla hazırlanıp dayatılan bu teklif Anayasa’ya aykırıdır, cennet vatanımızın çanına ot tıkamaktadır” diye konuştu.

Dopingin yan etkile üzerine de değerlendirmeler yapan Altaca Kayışoğlu konuşmasına şöyle sürdürdü:

“Bu teklif Meclis’e getirildiği günden beri ülkemizde ortaya çıkan ekonomik, sosyal ve siyasal sonuçlardan da gördüğümüz üzere hayatın normal akışında bir tansiyon yükselmesi var.

Çünkü, yüksek tansiyon dopingin yan etkilerinden birisidir. Doping sinirlilik yapar hatta ve hatta kalp krizi sonucu ölüme neden olur. Bizim dopinge değil, bizim normalleşmeye ihtiyacımız var. Hele hele üzerinde konuştuğumuz madde Meclisi canlı bombaya çeviren, kendi kendini imha eden bir maddedir. Bu maddeyle, Meclisin tek etkili denetim yolu olan gensoruyu kaldırıyorsunuz. ‘Cumhurbaşkanına siyasi sorumluluk getirdik’ deniliyor. Teklifin ilk halinde devletin faaliyetlerinin bile Meclis’te görüşülmesi yasaklamıştınız. Sadece Meclis soruşturması var, onu da fiilen etkisiz bir hâle getirmişsiniz. Çünkü bugün bile milletin egemenliğini koruyacak, kendi yetkilerine sahip çıkacak, baskılara karşı çıkacak 15 yürekli milletvekili bulamazken öyle bir ortamda 400 milletvekilini bulup Meclis soruşturması açmak çok imkânsız, siz de bunu çok iyi biliyorsunuz.

Aristo mantığıyla deniliyor ki: “Cumhuriyet, halkın seçmesidir, bu teklifte de halk seçiyor; o hâlde cumhuriyet yıkılmıyor.’ Ne güzel, ilkokul seviyesindeki bu çıkarımlarla cumhuriyetin bütün birikimlerini maalesef yok ediyorsunuz. Cumhuriyet, ancak ve ancak nitelikleriyle cumhuriyettir. Hukuk devleti olmadan, laik devlet olmadan, demokratik devlet ilkeleri ortadan kaldırılarak içi boş bir cumhuriyet cumhuriyet değildir. Siz de biliyorsunuz, Kuzey Kore de cumhuriyet, İran da cumhuriyet, Suriye de, Irak da. Cumhuriyetin içi boşalırsa bu cumhuriyet değildir.

Meclisi fesih yetkisiyle ilgili de deniliyor ki ‘Giyotin sistemi var, karşılıklı olacak. İki seçim birden yapılacak.’ Aynı, aynı sistemi, hem karşılıklı feshi hem ortak seçime gitmeyi 1996-2001 yılında İsrail getirdi fakat maalesef orada dört yıl içinde 2 kez Hükûmet krizi yaşandı ve bunlar parlamenter rejime geri döndüler. Tarihsel koşullar içerisinde hatalarıyla, sevaplarıyla ortak yaşadığımız tarihimizde hiç kimseye bu kadar yetki verilmedi.”

Konuşmasında “Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Birlikten kuvvet doğar” sözlerine vurgu yapan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Güçlü bir ülke olmak istiyorsak, önümüzde kimse durmasın istiyorsak ihtiyacımız olan tek şey birlik ve beraberliktir, özgürlük ve demokrasidir. Eminim ki bu kibre, bu güç zehirlenmesine aranızdan kalben buğzedenler var; ben onları yürekli olmaya davet ediyorum, hepimizin ve çocuklarımızın ortak geleceği için “hayır” demeye çağırıyorum çünkü bu teklif Meclisin etrafına ördüğünüz duvarlar gibi milletin arasına duvar örüyor. Bu teklif milletin gelip derdini anlattığı, çözüm aradığı bu Meclisi etkisizleştirerek aynı zamanda milletle arasına görünmez bir duvar örecektir” diye konuştu.

Altaca Kayışoğlu, Meclis’teki konuşmasını ise Nazım Hikmet’in şu dizeleriyle bitirdi.

“Biz, 
 Adımlarını tarihin akışına uyduran 
 Temelleri çöken emperyalizme vuran, 
 Yarını kuranlarız. 
 O duvar, 
 O duvarınız 
 Vız gelir bize vız!”

 

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin