CHP’Lİ AYDIN: HÜKÜMET TAŞERON İŞÇİSİNİ KANDIRMAMALI

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, hükümetin hazırladığı  ‘Taşeron Yasa Tasarısı’nın bilinmezlerle dolu olduğunu söyleyerek, çalışanlara hayal tacirliği yapılmamasını istedi. Şu ana kadar açıklanan unsurların tartışmaya açık olduğunu belirten Aydın, “Umarım dağ fare doğurmaz. Çalışanlara çözüm diye sunulan düzenleme yeni mağduriyetler yaratmaz” dedi.


CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, yaptığı yazılı açıklamada yaklaşık 900 bin çalışanı ilgilendiren taşeron işçilerin kamuya alınmasını öngören düzenlemeye ilişkin endişelerini aktardı.  Aydın, 2004 yılında kamuda istihdam edilen taşeron işçi sayısı sadece 3 bin 183 iken, 2017 yılında 850 bine çıktığını hatırlattı. Aydın, “Başka bir ifade ile kamudaki taşeron işçi sayısı 13 yıl içinde 267 kat arttı. Taşeron işçilerin sayısının artmasına paralel olarak, Türkiye’de işçilerin çalışma koşulları, ücretleri ve sosyal haklarında ciddi anlamda geriye gidişler yaşandı.“ dedi.

“SINAVI KAZANAMAYAN İŞÇİLERİN DURUMU NE OLACAK?”

Hükümetin üzerinde çalıştığı ve bazı maddelerinin kamuoyuna açıklandığı düzenlemenin bir-çok soruyu da beraberinde getirdiğini kaydeden Aydın şunları söyledi:

“Hükümet çalışanların merakla beklediği düzenlemeyi bir umut olarak öne sürüyor. Oysa düzenleme birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Bunların en başında sınav şartı. Taşeron işçiler farklı meslek gruplarından farklı eğitim seviyesindeki çalışanlardan oluşuyor. Öncelikle bu kadar farklı meslek gruplarını aynı sınavda eşit tutmak haksızlıklara yol açmayacak mı? Yoksa her eğitim seviyesi için ayrı sınav mı yapılacak? Sınavı kazanamayan işçilerin durumu ne olacak? İşsiz kalacaklar ise yeni mağdurlar oluşturmayacak mı? Eğer böyleyse hükümet şimdiden umut tacirliği yapmamalı.”

Sınav uygulamasının tüm çalışanlar arasında endişeye yol açtığını vurgulayan Erkan Aydın, “İktidarı destekleyenlere ya da iktidar partisinden referans getirenlere ayrıcalık yapılacak mı? Çünkü bugüne kadar hep böyle oldu. Umarım dağ fare doğurmaz.” dedi.

CHP Milletvekili Erkan Aydın, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’ in geçen haftaki işten çıkarmalara ilişkin sözlerini de hatırlattı. Aydın, “Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin, ‘OECD ülkeleri içinde en katı işgücü piyasası rejimine sahip, işe almanın ve işten çıkarmanın çok maliyetli bir ülke olduğunu’ söyleyerek, hükümet olarak işten çıkarmayı kolaylaştırılacak önlemler alınacağını açıkladı. Bu açıklamanın taşeron işçilere ‘kadro müjdesi’ verilmesiyle aynı zamana denk gelmiş olması dikkat çekici” diye konuştu.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin