CHP’Lİ AYDIN:BURSA SAĞLIKTA YETERLİ PAY ALAMIYOR, KONU TBMM’DE

TÜİK verilerine göre Bursa’nın sağlık hizmetlerinden çok az pay aldığını belirten CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, konuyu Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’a verdiği soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. Aydın, bakan Demircan’a, “Giderek artan nüfus yoğunluğuyla birlikte sağlık sektöründeki artan taleplere karşı acil önlem planınız bulunmakta mıdır?” diye sordu


Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)  Bursa Bölge Müdürlüğü Temmuz 2017 rakamlarını açıklayarak kamuoyuna duyurdu. Buna göre 2015-2016 yılında Türkiye’nin yıllık nüfus artışı binde 13. 5 olurken, Bursa’daki söz konusu artış binde 20.5 şeklinde belirlendi. Kilometreye düşen kişi sayısı Türkiye genelinde 104, -dışarıdan göç ile birlikte- Bursa ilinde 208 oldu. Söz konusu istatistik Bursa ilinin önlemez şekilde yoğun bir nüfus artışına sahip olduğunu gösterdi.

“BURSA’DA HASTANELERDE YATAK BULMAK İMKANSIZ”

Bursa’nın nüfus yoğunluğunun Türkiye ortalamasının neredeyse üç katı fazla olduğuna ve sağlık hizmetlerinden yeterli pay alamadığına dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Verdiği önergede Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’a  TUİK’in 2015 rakamlarına göre sağlık personeli başına düşen kişi sayısının ürkütücü durumda olduğuna vurgu yapan Aydın,  “Bursa’da 635 hemşeriye ve 531 hekime bir hasta düşmektedir. Sağlık kurumlarında yatak başına düşen kişi sayısı da Türkiye’de 376 iken Bursa’da 418’dir. Söz konusu rakamlar Bursa’nın sağlık hizmetlerinden çok az pay aldığını göstermektedir. Nitekim kamu hastanelerde yatacak yatak bulmak neredeyse imkansızdır. Yine acil servislerde hastalar saatlerce kuyrukta beklemekte, büyük bir çaresizlik yaşanmaktadır” dedi.

“YATAK TALEPLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN BİR PLANLAMANIZ VAR MI?”

Aydın, Bakan Demircan’a şu soruları yöneltti;
“Bursa ilinin sağlık hizmetlerinden yeterli pay alması için ne gibi çalışmalar yürütmektesiniz? Giderek artan nüfus yoğunluğuyla birlikte sağlık sektöründeki artan taleplere karşı acil önlem planınız bulunmakta mıdır?  Sağlık personelinin yeterli sayıya ulaşması ve yatak taleplerinin giderilmesi için bir planlamanız bulunmakta mıdır?”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin