CHP’Lİ ÇİFTÇİ’DEN İNÖNÜ MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Ayfer Şahin Çiftçi, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün aramızdan ayrılışının 44.yılı nedeni ile bir mesaj yayınladı. Çiftçi açıklamasında şu ifadelere yer verdi

İkinci Cumhurbaşkanımız, önceki genel başkanımız, başbakanımız, Kurtuluş Savaşı’nın muzaffer kumandanı, büyük devlet adamı İsmet İnönü’nün  aramızdan ayrılışının 44. yılındayız.

İsmet İnönü, Gerektiğinde savaşıp vatanı, gerekmediğinde savaşmayıp milyonları koruyan, Lozan’ın ve demokrasinin mimarıdır. İktidarı kaybedeceğini bildiği halde, büyük bir alçakgönüllülük ile Türkiye’yi çok partili hayata taşımıştır. 1950 seçimleri yenilgisinden sonra, “Benim en büyük yenilgim aslında en büyük zaferimdir” demiştir.

Kendi gençliğini cephelerde harcayan İsmet Paşa, ülkesinin gençliğini savaş meydanlarında harcatmadı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, bir ekmek kuyruğunda kendisine “Paşam bizi ekmeksiz bıraktın” diyen bir çocuğa İsmet Paşa cevap verir:

“Evet sizi ekmeksiz bıraktım ama babasız bırakmadım”

Ulusal Kurtuluş savaşında ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu yolunda her zaman büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte mücadele veren İsmet İnönü, bu yönüyle cumhuriyetimizin sembol isimlerinden birisi olmuştur. , I. ve II. İnönü Savaşları ile bu milletin “makus talihini” değiştirmiş,Lozan Antlaşması’nda gösterdiği diplomatik başarı ile Modern Türkiye’nin tapusunu imzalanmasında en önemli rolü oynamıştır.

İsmet İnönü, daima toplumumuza, demokrasimize, bağımsızlık ve hürriyet anlayışımıza katkı sunmuş, geliştirmiştir. Cumhuriyetimizi demokrasiyle buluşturan çok partili hayata geçişin mimarı olmuştur.

Çağdaş ve Laik cumhuriyetle hesaplaşmasını İsmet İnönü üzerinden yürütmekte olanlar şunu bilmeliler ki İsmet İnönü büyük devlet ve siyaset adamı olarak Türk halkının gönlündeki yere çoktan yerleşmiştir. Onu oradan söküp atmaya bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da kimsenin gücü yetmeyecektir.

İsmet İnönü, “Bir memlekette namuslu insanlar da en az namuzsuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur” sözüyle bugünlerde de   yol göstericiliğini sürdürmektedir.

Ulusal Kurtuluş Savaşı’ mızın kazanılmasında, ardından lâik ve demokratik, çağdaş Cumhuriyetimizin kurulmasında, gelişip güçlenmesinde önemli rol oynayan, seçkin devlet ve siyaset adamı, İsmet İNÖNÜ’ yü aramızdan ayrılışının 44. yıl dönümünde  saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.

Lütfen Paylaşın ve Beğenin