CHP’Lİ DR.İRGİL:BOZDAĞ’I AYNAYA BAKMAYA DAVET EDİYORUM

ALMANYA’DA ADALET, ÜLKESİNDE ATALET BAKANI


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Almanya’daki referandum toplantısına izin verilmemesinin doğru olmadığını belirten CHP’li İrgil bir de serzenişte bulundu: Almanya’da ifade ve toplantı hakkından, hukuk devletinden dem vuran Sayın Bakanı aynaya bakmaya davet ediyorum. Türkiye’de son 6 aydır insanlar nefes alamıyor!


Partisinin Kayseri’deki referandum çalışmasına katılan CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Talas ilçe binasında Kayseri Milletvekili Çetin Arık’la düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Almanya’daki toplantısına Alman makamların izin vermemesini doğru bulmadığını belirten İrgil, Bozdağ’ın konuyla ilgili ifadelerine dikkat çekti. “Bozdağ, toplantı hakkının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’yle teminat altına alındığını, ifade hürriyetinin önemli bir hak olduğunu, hukuk devletinin gereği olduğunu söylüyor. Biz de aylardır bunları söylüyoruz” diyen İrgil şöyle devam etti:

“Ben sayın bakanı biraz aynaya bakmaya davet ediyorum. Ülkesinde atalet bakanı, yurtdışına çıkınca mı Adalet Bakanı oldu! Bu ülkede son 6 aydır insanlar nefes alamıyor. Cep telefonunda kısık sesle konuşuyor. Sosyal medyada bir şey yazarken korkuyor. İnsanlar korku içinde. ‘Hayır’ demek yasak. Hani ifade hürriyeti haktı? İhraç edilen akademisyenler basın açıklaması yapamıyor, hani toplantı hürriyeti haktı? Haklarında yeterli delil olmadığı için iddianame bile hazırlanamayan gazeteciler yüz günü geçkindir hapiste tutuluyor, hani hukuk devleti? Biz Adalet Bakanımızın Türkiye’de de adil ve adaletli bakan olmasını istiyoruz.”

 

Lütfen Paylaşın ve Beğenin