CHP’Lİ DR.İRGİL’DEN, DEPREM RİSKLİ GEMLİK SORGUSU

GEMLİK KÖRFEZİNDEKİ FAYLAR ARAŞTIRILDI MI?


GEMLİK BÖLGESİ DEPREM HARİTASI REVİZE EDİLDİ Mİ?


DEPREM RİSKİ TAŞIYAN GEMLİK’TE NE YAPTINIZ?

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, deprem riski altındaki Gemlik ilçesindeki tehlikeyi Meclis’e taşıdı. Fay hatlarının üzerinde kurulu olan Gemlik’te, 1999 depreminden sonra hiçbir iyileştirme yapılmamasının bölge için tehlike arz ettiğini belirten Dr. İrgil, Enerji Bakanı Berat Albayrak’a Gemlik’le ilgili yapılan araştırma ve çalışmaları sordu.

TOKİ ve Kentsel Dönüşüm konularındaki sıkıntıların giderilememiş olması nedeniyle bölge halkının huzursuzluğunu dile getiren Dr. Ceyhun İrgil,  “Deprem riski taşıyan Gemlik ilçemizde kentsel dönüşüme ilişkin yapılan çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir ve ne aşamadadır?” dedi.

MTA ARAŞTIRDI MI?

İrgil, “İnşaatlarda kullanılan malzemeler, deprem risk alanlarına göre belirlenmektedir. Deprem yönetmeliğinin temelini ise Deprem Bölgeleri Haritası oluşturmaktadır” hatırlatmasında bulunarak Bakan’a ayrıca şu soruyu yöneltti: “Gemlik Bölgesinin deprem haritası revize edilmiş midir? Edilmiş ise hangi tarihte revize edilmiştir?”

Bakan Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede İrgil’in bir diğer sorusu da şöyle: “Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Gemlik Körfezinde, Gemlik Deprem fay hatları üzerinde araştırma yapmış mıdır? Yapmış ise araştırmanın yapıldığı tarih nedir?”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin