CHP’Lİ İRGİL: “MEB’E AMELİYAT GEREK”

EĞİTİM YILI SANCILARLA BAŞLIYOR

MEB DERS ALMIYOR, YANLIŞA DEVAM EDİYOR

 18 milyon öğrencinin ders başı yapacağı yeni eğitim ve öğretim yılı nedeniyle bir açıklama yapan TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “Yeni eğitim ve öğretim yılı OHAL yaralarıyla başlıyor. MEB eline geçirdiği sargı bezleriyle telaşla yaraları kapatmaya çalışıyor ama MEB’e ameliyat gerek” dedi.

Yeni eğitim-öğretim yılının kapatılan ve imam hatiplere dönüştürülen okullar, açığa alınan ve ihraç edilen eğitimcilerle sayıları 60 binleri geçen öğretmen açığı, tartışmalı yeni ders programı gibi sancılarla başladığını söyleyen İrgil şöyle devam etti: “Bu yıl öğrenci, veli ve öğretmenler büyük zorluklar yaşayacak. MEB’in de işinin zor olduğunu biliyoruz ancak yanlış üzerine yanlış inşa edildiği de ortada.”

 MEB, NEREYE KOŞUYOR?cirgil1

 İrgil, açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

“14 yılda değişen 6 Milli Eğitim Bakanı ile eğitim sisteminin yap-boza dönüşmesinin, 4+4+4 politikasının yanlışlığının, laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılmasının ve liyakat sistemi yerine adamcılık anlayışının eğitim alanına nasıl büyük zarar verdiği 15 Temmuz’da net olarak görüldü. OHAL ile birlikte en büyük darbeyi eğitim aldı. Ancak MEB ders almak yerine; bu kez de 3+3+3+4 gibi daha garabet bir formül, bilimsellikten uzaklaşan yeni bir müfredat, açığa almalar ve ihraçlarla oluşan öğretmen açığını kapamak için tartışmalar yaratan mülakatla öğretmen alımı gibi uygulamalara gidiyor. Bu MEB nereye koşuyor? ‘Şeker Portakalı’ndan korkan, ‘Fareler ve İnsanlar’dan çekinen bu MEB, düşünmeyen, sorgulamayan, mantık yürütmeyen, hakkını aramayan bir nesil yaratmaya koşuyor.”

ÖĞRETMENLER İTİRAZ SIRASINDAcirgil2

Okulların başlamasına on gün kala sorgusuz sualsiz, salt belli sendikalara üye olan öğretmenlerin görevden alınmalarının yanlışlığına da değinen İrgil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, çatısı altındaki öğretmenlere her ihbar ve iftira ile yaklaşmaması, daha soğukkanlı davranması gerektiğinin altını çizdi.

İrgil şöyle devam etti: “Tunceli’de 504 öğretmenden 419’u görevine döndü. Ancak diğer şehirlerde hiçbir soruşturma olmadan açığa alınan öğretmenler var. Suçu olan cezasını çeksin ama masum olanlara çile çektirmenin anlamı ne? Okul başladı ama öğretmen şu anda sınıfında değil, kendini ispat için itiraz dilekçesi yazıyor.”

Lütfen Paylaşın ve Beğenin